Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neznámé sporty: SlamBall je jako počítačová hra naživo

Říká se mu Frankenstein všech sportů. Vznikl podle okopírovaného návodu, smíchal několik disciplín dohromady, aby z nich udělal agresivnější, atraktivnější, extrémnější extrakt. O svou popularitu však SlamBall stále bojuje. Provází ho renomé sportu, který to měl nebo mohl dotáhnout dál.

Ambice jeho vynálezce ostatně nebyly nijak pokorné, měl v úmyslu vytvořit sport, který by svou extravagancí připomínal počítačové hry. Základní princip a hřiště se dvěma koši je jasně inspirováno basketbalem, divoké skoky však upomínají na gymnastiku, intenzivní kontakt tělo na tělo zase na fotbal, agresivitou se podobá hokeji.

To celé skládal Mason Gordon dohromady s velkou pečlivostí a citem pro detail.

Svatý grál ze skladiště

Opravdu se inspiroval počítačovou verzí NBA, kde hráči dokážou monstrózně skákat, ale spolupracoval též s fyzikálními experty z Kalifornského technologického institutu, aby zjistil, zda to, co plánuje, může alespoň hypoteticky fungovat v praxi. Ve skladištích v Los Angeles poté na vyřazených trampolínách sám zkoušel, co vše se pod koši dá s jejich pomocí provádět. Piloval pravidla, upravoval hřiště, navrhoval herní strategie.

A oslovil televizního producenta Mika Tollina. Nezdolně si šel za svým. Tollin ostatně na serveru ESPN vzpomíná, jak se jej nejprve snažil ze své kanceláře vyhodit. „Existují stovky nových sportů, které kdosi zkouší na dvorcích a na hřištích. A každý hledá svatý grál, kterým má být televizní smlouva,“ vysvětloval svou skepsi.

Přiznává však, že jakkoli se Gordona snažil vypoklonkovat, vždy zjistil, že mu nezvaný host pořád trůní na gauči. A přesvědčuje ho. Nešlo ho prý odehnat s „ne“. Řekl tedy „ano“.

A jak se hra pod dvěma koši, před nimiž bylo po čtyřech trampolínách, rýsovala v čím dál víc realistických konturách, hledal spolu s Gordonem hráče. Vsadili na pouliční basketbalové týmy, od jejich aktérů se slibovali tvrdost, sílu, odvahu riskovat. Obcházeli městské parky a hledali vhodné adepty, nakonec jich našli šest. Z nich složili dva týmy, Los Angeles Rumble a Chicago Mob.

Zápasy těchto družstev fungovaly v roce 2001 jako předvoj a reklama. Úspěšně. Během jednoho roku byly na seznamu zájemců čtyři stovky hráčů, z nichž si Gordon a jeho společnost, vlastnící práva na jméno SlamBall, vybrala šedesát.

A svůj produkt ambiciózní Gordon nakonec přes Tollina opravdu dotlačil do televize, konkrétně do The National Network, dnešní Spike TV. SlamBall si však našel cestu i na britskou stanici Trouble a ESPN. A dařilo se mu. Premiérový zápas druhé sezony, utkaly se v něm týmy Diablos a Slashers, tak v roce 2003 podle magazínu Variety zhlédly 2,3 milionu lidí. Bylo to jen o 2,4 procenta méně diváků než jeden ze zápasů nejvyšší baseballové ligy. Bylo to nadějné.

A takto vypadá slamballové hřiště s rozvrženými trampolínami.

I když se to totiž nezdá, nese stopy fotbalu, někdejší členové jedenáctek ve SlamBallu využijí zkušenost s drsnými souboji.

Jenže pak se Gordon a televize rozkmotřili. Televize chtěla SlamBall směrovat do kategorie zábavy, Gordon a Tollin z něj chtěli budovat legitimní sport. „Cítili jsme potřebu udělat krok zpět a SlamBall poupravit,“ vzpomíná Tollin. Liga se rozpadla.

A jak poznamenává server Inverse, SlamBall se stal jedním z největších a nejpřiléhavějších reprezentantů kategorie „kam až to mohli dotáhnout“. Sám Gordon s tím souhlasí: „Je to věc, o které lidé říkají: Mohlo to skončit větší, než jak to dopadlo.“

Fotbalisté versus basketbalisté

Vynálezce SlamBallu však zároveň vyjevuje, jakou potíž jeho dítko mělo a má. Připomíná totiž Mixed Martial Arts, je slepeninou několika sportovních stylů. Jenže zatímco MMA se povedlo vyprofilovat jako svébytnou disciplínu, SlamBall připomínal souboje basketbalistů proti fotbalistům, právě z těchto dvou sportů se totiž hráči nejčastěji rekrutovali.

Basketbalisté mohli sázet na své dovednosti pod košem, jenže fotbalisté těžili z toho, že byli přivyklí agresivně kontaktnímu sportu. A začasté se nemohli srovnat s tím, že i ve SlamBallu existují fauly. „Basketbaloví hráči dostali ránu – a očekávali odpískání faulu. Jenže fotbalisté na to nebrali zřetel, nezastavili se, dokud se neozval hvizd. Často to končilo souboji, které připomínaly pěstní zápasy nebo tak něco,“ líčí Gordon. Výsledkem byl Papinův hrnec plný napětí, násilí a ošklivých zranění. Sport měl za úkol vyzrát.

V roce 2008 se pak pokusil o druhý nástup na televizní obrazovky. Načasování se bohužel postavila do cesty finanční krize a recese. A znovu staré pochyby a disharmonie. Podle prezidenta IMG Global media, která za pokusem o resuscitaci SlamBallu stála, byl totiž „více televizní show než sportem“, jak uvedl listu The New York Times.

Gordon ani Tollin však svůj koncept nevzdali. „Naší výzvou je SlamBall neustále definovat, identifikovat jeho publikum a vysílat jasný signál, že SlamBall je skutečným sportem,“ uvedl Tollin v roce 2011.

Čínská naděje

Pomoci může Čína. Ani tam však nešel lineární cestou, vyšlo mu to až na druhý pokus, v roce 2015. Zatím se mu vede, v Číně má vlastní univerzitní ligu, ba co víc, slamballový výukový program, který zdola a na zelené louce buduje specificky slamballového hráče, nepředělává fotbalistu ani basketbalistu. Je tedy na cestě stát se plnohodnotným sportem, nejen atrakcí, při níž na trampolínách hopsají směsice přivandrovalců z těchto dvou sportů.

Gordon tvrdí, že problémem SlamBallu bylo, že předběhl svou dobu. Server Inverse mu zčásti přitakává, SlamBall se svými nadupanými momentkami jako z počítačových her totiž ideálně souzní s dobou memů a gifů digitálních platforem. Mládež, která miluje video hry, je také jeho cílovou skupinou. Na platformě Twitch.tv se za rok 2020 zhlédlo na 810 miliard minut slamballových zápasů, a to je o 75 procent více než v roce předešlém.

Server Inverse poté nevylučuje, že doba covidových omezení může SlamBallu nahrát. Tento sport totiž již ví, jaké je to žít v bublině, a může být alternativou pro publikum, které za lockdownů nemůže dělat nic jiného, než se dívat na monitor a sdílet nejlepší momenty na sociálních sítích, uvádí Inverse. „Na svou příležitost jsme čekali dlouho, takže do ničeho nejdeme po hlavě,“ zdůrazňuje však Gordon.

Ona pokora mu vždy vlastní nebyla. Ještě v roce 2012 totiž na serveru SB Nation tvrdil, že do deseti let bude jeho produkt ukázkovým sportem na olympiádě, bude mít vlastní světový pohár a v Americe bude slamballový turnaj vyplňovat mezeru mezi koncem basketbalové sezony a začátkem fotbalové.

Autoři:
  • Nejčtenější

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Děs z nástrah digitální doby? Možná trpíte neofobií či technostresem

18. dubna 2024

Premium Říkal jsem, že to bude k ničemu. Hele, zase jim to spadlo. My, kteří používáme starou dobrou tužku...

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...