Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vzpomínky slavných z kómatu: když už tam byli andělé, vypadali jinak

aktualizováno 
Michael Schumacher není jedinou známou osobností, kterou pohltily temné vody kómatu. Mezi jeho předchůdce patří například Sharon Stoneová, Burt Reynolds či Ozzy Osbourne. Někteří svůj zážitek popisují téměř esoterickými slovy, jiní jsou prozaičtější.

Do kómatu upadl Gary Busey v roce 1988. O dvacet let později psychiatr usoudil, že zranění mozku napáchalo víc škody, než si lékaři mysleli. Může i za jeho impulzivní jednání. | foto: Profimedia.cz

Gary Busey, herec

Tohoto muže, jenž hrál například zrádného prvního důstojníka na bitevní lodi ve filmu Přepadení v Pacifiku, si lidé občas pletou s Nickem Noltem, přestože i on má za sebou úctyhodnou filmovou kariéru. Ta ovšem málem skončila dřív, než musela.

Fotogalerie

Vyjel si totiž na motocyklu, neměl helmu a naboural. Nejel rychle, ale v šedesáti kilometrech dostal smyk na vysypaném štěrku, přelétl přes řídítka a narazil hlavou na obrubník, který mu prorazil lebku. Lékaři mysleli, že zranění bude mít za následek trvalé poškození mozku. Nakonec se však zotavil, vrátil se k filmu a nyní je aktivní v hnutí za prevenci traumatických zranění. Proslul však též řadou výstředních skandálů a bizarních skutků, byl několikrát zatčen a objevoval se v nejpodřadnějších reality show, což lékaři přičítají následkům zranění. Podle psychiatrů úraz omezil jeho "duševní filtry", což má za následek, že jedná a hovoří impulsivně.

Doba: 33 dnů

Vzpomínka: Říká, že v kómatu zažil pocit života po životě. "Pamatuju si na dvě věci. Tou první bylo, že jsem vstoupil a zase vystoupil do nějakého duchovního prostoru. Druhou byla láska a podpora lidí kolem mě, kterou jsem cítil. A během operace jsem byl obklopen anděly. Nezjevili se v podobě, jak je vidí lidé na vánočních pohlednicích. Byly to velké zářící koule, které pluly místností a nesly lásku a teplo."

Sharon Stoneová, herečka, modelka

Koncem září 2001 bojovala o život, když lékaři nemohli po devět dní přijít na to, co se děje s jejím tělem. V podstatě celou tu dobu byla v bezvědomí. Jejím problémem bylo protržení tepny, která přivádí krev do mozku. Herečka kvůli tomu krvácela do páteřního kanálku, mozku a do dutiny lebeční. Když lékaři příčinu konečně odhalili, herečka absolvovala sedmihodinovou operaci, při níž chirurgové krvácení zastavili pomocí dvaadvaceti platinových destiček.

Doba: devět dnů

Vzpomínka: "Cestovala jsem mimo náš svět a zase zpátky, a to změnilo můj život tak hluboce, že už nikdy nebude stejný. Nebojím se už zemřít a chci říkat lidem, že je to krásná věc. Nade mnou byla záplava bílého světla. Pak se spojila s nádherným a jasným zářením a já jsem viděla některé z mých přátel. Byl to rychlý zážitek a najednou jsem byla zase zpátky ve svém těle a v pokoji."

Evel Knievel, skokan na motocyklu

Na motorce prováděl šílené kousky, přeskočil s ní například řeku, když se přitom nechal popohnat raketou. Rovněž drží neoficiální rekord jako člověk s nejvíce zlomeninami: bylo jich 433. Na silvestra 1967 chtěl provést nebezpečný skok v Las Vegas, ale jeho motocykl už na rampě ztratil výkon a Knievel těsně po dopadu přeletěl řídítka a udělal několik děsivých přemetů na parkovišti. Tím si pojistil svůj rekord o několik dalších zlomenin (pánev, stehno, krček, zápěstí, oba kotníky a podobně), navíc však kvůli proražené lebce upadl do kómatu. Když se po měsíci probral, lékaři mu prorokovali, že nebude moci ani chodit, ale Knievel se téměř plně zotavil.

Doba: 29 dnů

Vzpomínka: Když se ho zeptali, co cítil, když byl kómatu, odpověděl: "Jak to mám sakra vědět, když jsem byl v kómatu?!"

Burt Reynolds, herec

Nevypadá to, že by se zrovna tenhle představitel mužných chlapíků, kteří nejdou pro ránu daleko, složil poté, co sám dostal úder. Při natáčení filmu V žáru velkoměsta s Clintem Eastwoodem však dostal ránu židlí, která mu dala zabrat. Bylo to v roce 1983 a Reynolds hrál komického soukromého detektiva Murphyho. Po ráně mu praskla čelist. Přestože trpěl velkými bolestmi, točit se muselo z rozpočtových důvodů dál, proto si pomáhal prášky. Postupně si na ně zvykl, zesiloval dávky, až to začal být nezvladatelný návyk. Když je vysadil, tělo prudkou změnu neustálo a Reynolds skončil v kómatu, při němž málem zemřel.

Doba: osm hodin

Vzpomínka: "Věděl jsem o tom. Slyšel jsem doktora, jak říká, že mě ztrácejí, a někam jsem šel."

Ozzy Osbourne, rocker

Po havárii, která se stala 8. prosince 2004, Ozzy Osbourne mohl zemřít dokonce dvakrát. Stalo se to, když na svém pozemku projížděl terénem na čtyřkolce, vjel do díry a náraz ho katapultoval přes řídítka. Když ležel na zemi, dopadla na něj i čtyřkolka a rozmáčkla mu hruď. Skončilo to osmi zlomenými žebry a klíční kostí. Ale to v tu chvíli nebylo to hlavní, Ozzy totiž přestal dýchat. Zachránil ho jeho bodyguard, který přiběhl a dvakrát mu dal dýchání z úst do úst. Sám hudebník později řekl, že nebýt jeho, byl by zřejmě zemřel.

Doba: osm dnů

Vzpomínka: Pamatuje si zmatek, který cítil, když se z kómatu postupně probíral. "Nevěděl jsem, kde jsem a jak dlouho tam jsem. Často se mi vědomí vracelo a zase se ztrácelo. Jindy jsem viděl bílé světelné záření ve tmě, ale nebyli tam žádní andělé, nikdo troubící na trubku ani muž s bílým vousem."

Stan Getz, jazzman

Slavný saxofonista, který složil například hit Dívka z Ipanemy, byl v roce 1954 těžce závislý na heroinu. Před koncertem v Seattlu se pokusil vykrást drugstore kvůli morfinu a na prodavače mířil prstem zakrytým kloboukem. Žena za pultem však tušila, že to s pistolí nebude tak žhavé, a tak Getze vyzvala, ať jí ji ukáže.

Stan Getz bojoval celý život se závislostí na alkoholu a drogách. Do kómatu...

Stan Getz bojoval celý život se závislostí na alkoholu a drogách. Do kómatu upadl právě kvůli ní.

Ten pochopil, že nedostane nic, a utekl. Začali ho pronásledovat policisté, on vběhl do svého hotelového pokoje a rychle zhltl dlaň plnou barbiturátů, aby se otrávil. Několik minut poté, co byl za mřížemi, se účinek léků začal projevovat a Getz se zhroutil.

Doba: tři dny

Vzpomínka: Kóma vzal jako varování. "Pochopil jsem, že mě Bůh nechtěl zabít," napsal později, ale s tím, že to byla poslední šance, "Jsem si jistý, že příště by mě žít nenechal."

Jayceon Taylor, rapper, herec

Rapper zvaný Game žil jako teenager na ulici, prodával drogy a byl členem gangu. V říjnu 2001 ho v jeho bytě napadli dva muži, kteří chtěli koupit drogy, ale pak se rozhodli, že si je pořídí zadarmo. Vytáhli zbraň a pětkrát ho střelili. Polomrtvý musel ležet na zemi a čekat, až prohledají celý byt, teprve po jejich odchodu si zavolal pohotovost. Když se probral z kómatu, rozhodl se, že drogy už nikdy prodávat nebude.

Doba: tři dny

Vzpomínka: "Rozsviťte zapalovač a narazte si na oči čepici tak, až neuvidíte skoro nic. A až budete jako slepí, ucítíte přesně to, co jsem cítil já, když jsem byl v kómatu."

Stevie Wonder, hudebník

Slavný zpěvák měl namále na počátku své kariéry během autohavárie, při níž ho o život málem nepřipravilo auto, ale kláda. Během koncertního turné po Severní Karolíně se jeho vůz, který řídil jeho bratranec, srazil s protijedoucím náklaďákem vezoucím dřevo. Nebyla to naštěstí nehoda v plné rychlosti, protože to by Stevie Wonder ani jeho příbuzný s největší pravděpodobností nepřežili. I tak měl zpěvák na kahánku. Dodnes sice není jasné, co se stalo, ale většina výkladů se shoduje v tom, že se na náklaďáku uvolnila kláda a spadla předním sklem osobního auta přímo na Stevieho Wondera. Ten upadl na několik dnů do bezvědomí a když se probral, na nějakou dobu postrádal čich.

Doba: čtyři dny

Vzpomínka: "Vím jedinou věc. Na několik dní jsem byl ve světě, který byl po duchovní stránce rozhodně mnohem lepším místem."

Jerry Garcia, hudebník

Kytarista, zpěvák a skladatel skupiny Grateful Dead si ničil zdraví drogami celý život, ale nakonec ho málem dostal zubní kaz. V roce 1985 zkolaboval a upadl do diabetického kómatu kvůli infekci vyvolané zubním zánětem. Téměř přitom zemřel. Zcela jasně proto, že byl na drogách, měl velmi nízkou váhu a špatně se stravoval. Hlavním problémem však byla v tomto případě jeho cukrovka.

Když se probral, jeho vlasy, které byly předtím černé, zešedivěly. Po kómatu se musel znovu naučit hrát na kytaru a připomenout si, jak zvládnout i nejzákladnější činnosti. Po několika měsících byl však zase zpátky, jeho muzika prý byla ještě lepší. Byl rovněž odhodlaný žít jiným životem, což se mu i podařilo, ale po deseti letech nakonec stejně předčasně zemřel ve třiapadesáti.

Doba: pět dnů

Vzpomínky: "Měl jsem několik zvláštních zážitků. Tím hlavním byla horečnatá aktivita a jakási hrozná bitva s nějakými stvořeními připomínajícími hmyz na futuristickém kosmickém plavidle."

Autoři: ,

Nejčtenější

Kalendář Pirelli 2018 se představil: zbavuje Alenku v říši divů nevinnosti

Alenka zbavená nevinnosti: Duckie Thotová

Je průkopnický, excentrický, magický. Kalendář Pirelli pro rok 2018 nabídne příběh Alenky v říši divů, se surreálnou...

Nahota je pro mě přirozená, svoje tělo mám ráda, říká MOgirl Ilona

„Ráda si dělám radost,“ říká MOgirl Ilona.

Je upřímná a přiznává, že automaticky očekává, že od druhých se jí dostane téhož. „S každým člověkem se pro mě otevírá...Přes rauš až na vrchol. Kuřáci marihuany mají více sexu, říká studie

Konzumace marihuany podle vědců souvisí s častějším sexem. Proč to tak je, však...

Lidé, kteří si dopřávají marihuanu, mají o dvacet procent více sexu než ti, kteří se droze zcela vyhýbají. Tvrdí to...

Wilhelm Tranow: génius, který louskal britské šifry a pak zmizel

Wilhelm Tranow (na snímku) byl génius, který zasáhl do druhé světové války ve...

Vydal za celé divize německých vojáků. Drtil totiž jednu spojeneckou šifru za druhou. Pro kryptoanalytika Wilhelma...

Zdravá síla. Cvičení s činkami i vlastní vahou sníží riziko rakoviny

Síla je dobrá ve všech směrech. Snižuje riziko předčasného úmrtí i rakoviny,...

Kliky, dřepy, mrtvé tahy jsou cestou k delšímu a zdravějšími životu. Takové je poselství aktuální rozsáhlé studie....Další z rubriky

Rakve s periskopem i alarmem: děs z pohřbení zaživa měl i Washington

Odsouzeni ke smrti. Lidstvo hrozba pohřbení zaživa fascinovala odnepaměti.

Lidstvo provází od nepaměti. Tafofóbie, tedy psychopatologický strach z vlastního předčasného pohřbu, ovládá naši mysl...

S ženou Anděla smrti na rande: jak Mosad pokazil hon na Mengeleho

Anděl smrti Josef Mengele v roce 1956.  Kvůli dokladům ho tehdy vyfotografovala...

Ani proslulému Mosadu se nikdy nepodařilo chytit masového vraha v bílém Josefa Mengeleho. Jednou nevybral správného...

Fanouškovské vyčerpání. Sledování zápasu dá zabrat, říká studie

Je to vypětí. Teď dostalo fanouškovské nasazení i vědecký certifikát,...

Srdce profesionálních sportovců dostává pořádně zabrat. Samozřejmě. Jenže srdce fanoušků v arénách a u obrazovek taky....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz