Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Smí mít mrtvá žena dítě? Hlavu si lámou lékaři, etici i právníci

aktualizováno 
Technicky to možné je. Odebrat ze ženy udržované při životě přístroji vajíčka, která donosí náhradní matka, lékaři umějí. Nejsou si ale jisti, zda je takový postup etický. Američtí lékaři již jednu takovou žádost příbuzných umírající zamítli, podobný případ teď řeší izraelský soud.

Uměli by to, ještě než se ale někde na světě lékaři pustí do akce, musí etika odpovědět na otázku: je správné vyjmout vajíčko z umírající matky, která o to nepožádala, a nechat ho oplodnit? | foto: Profimedia.cz

Sedmnáctiletou dívku tam koncem července srazilo auto a ona zranění po týdnu podlehla. Její rodiče však požádali soud, aby směla být z jejích vaječníků odebrána vajíčka, oplozena spermatem dárce a poté byly zárodky implantovány tetě zemřelé dívky. Teta, která je bezdětná, by dítě donosila, porodila a vychovala.

Soud s odběrem vajíček souhlasil, a tak lékaři z lékařského střediska Meir ve městě Kfar Sava několik vajíček vyňali. Jejich oplození však soud zatím nepovolil. K čemu může před vydáním svého definitivního rozhodnutí přihlížet?

Tělo na přístrojích

To napovídá debata, která na obdobné téma proběhla v minulých měsících ve Spojených státech.

Týkala se šestatřicetileté ženy, které se při dlouhém mezikontinentálním letu vytvořila v žíle nohy krevní sraženina, jež pak způsobila ucpání plicních cév, zástavu srdce a nedokrvení mozku. V Massachusettské všeobecné nemocnici v Bostonu lékaři konstatovali, že mozková smrt bude nevyhnutelná. Pacientka vůbec nepřišla k vědomí.

Manžel a rodiče ženy požádali lékaře, aby umírající tělo udržovali na přístrojích s tím, že by se jí mohla případně odebrat vajíčka pro pozdější umělé oplození spermatem manžela. Rodina chtěla, aby po ženě, která umírala bezdětná, přece jen zůstali potomci.

Jaké by bylo přání umírající?

Lékaři z nemocnice a z Lékařské fakulty Harvardovy univerzity v Bostonu se radili s právníky i etiky. Dosud takový případ neznali.

Ve svých úvahách, které popsali v odborném časopise New England Journal of Medicine, vyšli z toho, že lékaři někdy ponechávají umírající ženu, která je už těhotná, na přístrojích, aby se jí ještě stačilo narodit dítě. K takovému postupu se sahá v situaci, kdy žena ještě při vědomí jasně vysloví přání, že chce, aby se dítě narodilo i po její smrti.

V popisovaném případě se však žena před smrtí nestačila k možnosti případného mateřství vyjádřit. A hlavně, nebyla ani těhotná.

V lékařské praxi přitom platí, že pokud pacient není při vědomí a nemůže se sám vyjádřit, dávají lékaři obvykle na názor jeho příbuzných. Předpokládají, že znají přání dané osoby, nebo je alespoň nejpřesněji odhadnou.

A rodina tvrdila, že žena by určitě chtěla, aby se z jejích vajíček narodilo dítě donošené náhradní matkou.

Nebezpečí pro dítě

Jenomže lékařská komise se s tím nespokojila. Upozornila, že žena používala antikoncepci, aby zabránila početí. O výpověď navíc požádali její gynekoložku, která uvedla, že s ní žena o potenciálním mateřství nemluvila. Komise tedy vyvodila, že žena o mateřství v době před smrtí neuvažovala.

Přání rodiny a chování umírající ženy byly tedy v rozporu. Komise se dále zaměřila na dítě, které by z odebraných vajíček mohlo vzniknout. Může se narodit zdravé a do dobrých podmínek?

Třicet šest let už není ideální biologický věk pro první těhotenství a porod. A odborníci varovali, že dřívější dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce mohlo uzrávání vajíček ve vaječnících na nějakou dobu zkomplikovat. Nebyli si jisti, jestli by byli schopni za těchto podmínek zaručit narození zdravého dítěte.

A k tomu se přidaly pochybnosti, jak by celá situace působila na emocionální vývoj dítěte, až by se dozvědělo, za jakých okolností přišlo na svět.

Nemocnice tedy nakonec přání příbuzných odmítla. Pacientka byla po dohodě s rodinou odpojena od přístrojů a brzy poté zemřela.

Odborníci nedoporučují

Stejné etické otázky se nyní objevují kolem případu v Izraeli, který se dostal dál, tady už byla vajíčka z mrtvé dívky skutečně odebrána. "Pokud rodiče prokážou, že dívka chtěla mít v budoucnu děti, nevidím jediný důvod, proč by její vajíčka nemohla být oplozena," soudí Irit Rosenblumová, právnička a zakladatelka izraelské organizace pro podporu práv rodin.

Do obecných diskusí se na medicínském serveru MedPage Today zapojili i američtí etikové, kteří vycházejí z poznatků z předchozího případu v USA. Ti už nezůstávají čistě u otázky, jestli dívka chtěla mít někdy dítě. Předpokládají, že pravděpodobně ano. Ale to jim nestačí. "Ještě podstatnější je, zda by chtěla, aby se dítě narodilo po její smrti," zdůraznila Rosamond Rhodesová, bioetička z newyorské univerzity Mount Sinai.

"Nepřipadá mi pravděpodobné, že by tak mladá dívka byla schopna posoudit mateřství po své smrti," hodnotila ve stejné diskusi Judith Daarová, profesorka práva z univerzity v kalifornském Whittier.

A ještě dál šla Laurie Zolothová, profesorka bioetiky z americké Severozápadní univerzity v Illinois: "Ve světě, kde tisíce už narozených dětí umírají hladem, je otázka, zda mají být nákladné prostředky používány k vytvoření jednoho dítěte tímto způsobem."

V této chvíli tedy odborníci mateřství mrtvé ženy nedoporučují. Jenže je-li něco technicky možné, nedá se zabránit, aby se to nestalo. V budoucnu se tedy můžeme dočkat i toho, že se dítě z mrtvé matky jednou stejně narodí.

Autoři:


Nejčtenější

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz