Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Smí mít mrtvá žena dítě? Hlavu si lámou lékaři, etici i právníci

aktualizováno 
Technicky to možné je. Odebrat ze ženy udržované při životě přístroji vajíčka, která donosí náhradní matka, lékaři umějí. Nejsou si ale jisti, zda je takový postup etický. Američtí lékaři již jednu takovou žádost příbuzných umírající zamítli, podobný případ teď řeší izraelský soud.

Uměli by to, ještě než se ale někde na světě lékaři pustí do akce, musí etika odpovědět na otázku: je správné vyjmout vajíčko z umírající matky, která o to nepožádala, a nechat ho oplodnit? | foto: Profimedia.cz

Sedmnáctiletou dívku tam koncem července srazilo auto a ona zranění po týdnu podlehla. Její rodiče však požádali soud, aby směla být z jejích vaječníků odebrána vajíčka, oplozena spermatem dárce a poté byly zárodky implantovány tetě zemřelé dívky. Teta, která je bezdětná, by dítě donosila, porodila a vychovala.

Soud s odběrem vajíček souhlasil, a tak lékaři z lékařského střediska Meir ve městě Kfar Sava několik vajíček vyňali. Jejich oplození však soud zatím nepovolil. K čemu může před vydáním svého definitivního rozhodnutí přihlížet?

Tělo na přístrojích

To napovídá debata, která na obdobné téma proběhla v minulých měsících ve Spojených státech.

Týkala se šestatřicetileté ženy, které se při dlouhém mezikontinentálním letu vytvořila v žíle nohy krevní sraženina, jež pak způsobila ucpání plicních cév, zástavu srdce a nedokrvení mozku. V Massachusettské všeobecné nemocnici v Bostonu lékaři konstatovali, že mozková smrt bude nevyhnutelná. Pacientka vůbec nepřišla k vědomí.

Manžel a rodiče ženy požádali lékaře, aby umírající tělo udržovali na přístrojích s tím, že by se jí mohla případně odebrat vajíčka pro pozdější umělé oplození spermatem manžela. Rodina chtěla, aby po ženě, která umírala bezdětná, přece jen zůstali potomci.

Jaké by bylo přání umírající?

Lékaři z nemocnice a z Lékařské fakulty Harvardovy univerzity v Bostonu se radili s právníky i etiky. Dosud takový případ neznali.

Ve svých úvahách, které popsali v odborném časopise New England Journal of Medicine, vyšli z toho, že lékaři někdy ponechávají umírající ženu, která je už těhotná, na přístrojích, aby se jí ještě stačilo narodit dítě. K takovému postupu se sahá v situaci, kdy žena ještě při vědomí jasně vysloví přání, že chce, aby se dítě narodilo i po její smrti.

V popisovaném případě se však žena před smrtí nestačila k možnosti případného mateřství vyjádřit. A hlavně, nebyla ani těhotná.

V lékařské praxi přitom platí, že pokud pacient není při vědomí a nemůže se sám vyjádřit, dávají lékaři obvykle na názor jeho příbuzných. Předpokládají, že znají přání dané osoby, nebo je alespoň nejpřesněji odhadnou.

A rodina tvrdila, že žena by určitě chtěla, aby se z jejích vajíček narodilo dítě donošené náhradní matkou.

Nebezpečí pro dítě

Jenomže lékařská komise se s tím nespokojila. Upozornila, že žena používala antikoncepci, aby zabránila početí. O výpověď navíc požádali její gynekoložku, která uvedla, že s ní žena o potenciálním mateřství nemluvila. Komise tedy vyvodila, že žena o mateřství v době před smrtí neuvažovala.

Přání rodiny a chování umírající ženy byly tedy v rozporu. Komise se dále zaměřila na dítě, které by z odebraných vajíček mohlo vzniknout. Může se narodit zdravé a do dobrých podmínek?

Třicet šest let už není ideální biologický věk pro první těhotenství a porod. A odborníci varovali, že dřívější dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce mohlo uzrávání vajíček ve vaječnících na nějakou dobu zkomplikovat. Nebyli si jisti, jestli by byli schopni za těchto podmínek zaručit narození zdravého dítěte.

A k tomu se přidaly pochybnosti, jak by celá situace působila na emocionální vývoj dítěte, až by se dozvědělo, za jakých okolností přišlo na svět.

Nemocnice tedy nakonec přání příbuzných odmítla. Pacientka byla po dohodě s rodinou odpojena od přístrojů a brzy poté zemřela.

Odborníci nedoporučují

Stejné etické otázky se nyní objevují kolem případu v Izraeli, který se dostal dál, tady už byla vajíčka z mrtvé dívky skutečně odebrána. "Pokud rodiče prokážou, že dívka chtěla mít v budoucnu děti, nevidím jediný důvod, proč by její vajíčka nemohla být oplozena," soudí Irit Rosenblumová, právnička a zakladatelka izraelské organizace pro podporu práv rodin.

Do obecných diskusí se na medicínském serveru MedPage Today zapojili i američtí etikové, kteří vycházejí z poznatků z předchozího případu v USA. Ti už nezůstávají čistě u otázky, jestli dívka chtěla mít někdy dítě. Předpokládají, že pravděpodobně ano. Ale to jim nestačí. "Ještě podstatnější je, zda by chtěla, aby se dítě narodilo po její smrti," zdůraznila Rosamond Rhodesová, bioetička z newyorské univerzity Mount Sinai.

"Nepřipadá mi pravděpodobné, že by tak mladá dívka byla schopna posoudit mateřství po své smrti," hodnotila ve stejné diskusi Judith Daarová, profesorka práva z univerzity v kalifornském Whittier.

A ještě dál šla Laurie Zolothová, profesorka bioetiky z americké Severozápadní univerzity v Illinois: "Ve světě, kde tisíce už narozených dětí umírají hladem, je otázka, zda mají být nákladné prostředky používány k vytvoření jednoho dítěte tímto způsobem."

V této chvíli tedy odborníci mateřství mrtvé ženy nedoporučují. Jenže je-li něco technicky možné, nedá se zabránit, aby se to nestalo. V budoucnu se tedy můžeme dočkat i toho, že se dítě z mrtvé matky jednou stejně narodí.

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: bosintang je opravdu silný psí vývar

Mnozí Korejci se bosintangu nechtějí vzdát.

Jen v samotném Soulu se kvůli masu zabijí dva miliony psů ročně. Je to především kvůli pokrmu bosintang, psímu vývaru....

CIA v Himálaji: američtí špioni na střeše světa ztratili plutonium

Zvládneme to také! Čínští technici a dělníci oslavují úspěšný jaderný test....

Aby mohla sledovat první čínské krůčky na poli jaderného zbrojení, spustila CIA v polovině šedesátých neobvyklou...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Škoda Superb 2,0 TDI...
Škoda Superb 2,0 TDI...

r.v. 2011, naj. 64 700 km, diesel
429 877 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz