Aneurysma se zpočátku může tvářit jako migréna.

Aneurysma se zpočátku může tvářit jako migréna. | foto: Profimedia.cz

Smrtelná výduť: co se děje s tělem při aneurysmatu

  • 6
Nosíte ho v sobě roky jako časovanou bombu, aniž byste o něm měli tušení. Pak najednou bez varování rozmetá váš dosavadní život na kousky. Přečtěte si, co se děje s tělem, když vás potká aneurysma.

Začne to jako úplně normální den. Nic vám není, cítíte se dobře a máte před sebou asi tak tunu úkolů k vyřízení. Dopoledne strávíte na jedné z řady pracovních schůzek a uprostřed ní vás najednou zoufale rozbolí hlava. Dost vás to překvapí, protože na migrény netrpíte a s podobnou bolestí nemáte zkušenosti. Je sice pravda, že váš životní styl není vzorem dokonalosti a neškodilo by vám, kdybyste se trochu víc hýbali, méně jedli a shodili pár kilo, ale není to nijak tragické. Předpokládáte tedy, že bolest za chvíli ustoupí sama od sebe.

To se ale nestane, takže jste nuceni po schůzce spolknout prášek proti bolesti a pak další a další, protože ona „migréna“ je tak strašná, jako kdyby vám někdo utahoval hlavu do svěráku. Odvoláte všechno, co jste si plánovali na odpoledne, a s vypětím sil dorazíte domů s tím, že si lehnete a pokusíte se to zaspat. Jenže bolest hlavy nejenže nepolevuje, ale přidá se navíc příšerná bolest šíje. A v okamžiku, kdy začnete vidět rozmazaně a lapat po dechu, zpanikaříte, protože už vám je jasné, že tohle nemá s migrénou nic společného.

Necháte se tedy urychleně odvézt na pohotovost a po sérii vyšetření se dozvíte (pokud jste tedy ještě při vědomí), že vám prasklo aneurysma.

Vak plný krve

Aneurysma může vzniknout jako následek některých onemocnění (například infarktu, syfilis a řady dalších), může být vrozené (a v takovém případě samozřejmě neexistuje žádná prevence), ale i způsobené vnějšími vlivy.

Jak se mu vyhnout

Riziko vzniku aneurysma způsobeného aterosklerózou snížíte za pomoci následujících pravidel:

Dodržujte zdravý a vyvážený jídelníček.¨

Nekuřte. Je dokázáno, že kouření riziko vzniku aneurysma zvyšuje.

Dbejte na pravidelný pohybový režim.

Udržujte si zdravou váhu.

Choďte na pravidelné preventivní prohlídky. Vysoký krevní tlak riziko výrazně zvyšuje.

Vyhýbejte se stresu. Řada odborníků se domnívá, že riziko ruptury aneurysma se zvyšuje právě při stresu nebo silných emocích, jako je vztek či velký zármutek.

Pokud žijete sedavým způsobem života, zdravé potraviny považujete za nutné zlo, které se hodí maximálně pro děti, a pohyb je pro vás v podstatě sprosté slovo, ve vašem těle stoupá hladina špatného cholesterolu i krevní tlak. Na stěnách cév se usazují tukové pláty a ty ztěžují průtok krve (začnete trpět aterosklerózou). Krev už najednou neproudí hladkou širokou cévou, ale do cesty se jí staví překážky v podobě oněch tukových plátů. Průměr cévy se zužuje, pro krev je méně místa a postupuje obtížněji.

Jenže to bohužel zdaleka není všechno. Tukové pláty jsou křehké a tím, že přilnou ke stěně cévy, ji činí mnohem zranitelnější.

V místě, kde je stěna cévy ztenčená a navíc přišla o svou přirozenou pružnost, vzniká výduť, tedy aneurysma. Tlak krve, který by za normálních okolností byla schopná bez problémů zvládnout, ji vydouvá směrem ven. Vzniká jakýsi vak, v němž se hromadí krev a který neustále roste. S výdutí můžete žít klidně celý život, nemusí vám dělat žádné problémy a nikdy se o ní nemusíte dozvědět. Problém nastává v okamžiku, kdy ztenčená cévní stěna tlak krve nevydrží a aneurysma praskne.

Břicho nebo mozek

Příznaky ruptury aneurysma se liší podle toho, kde se ona výduť nachází. Nejčastěji se objevuje v břišní části aorty nebo na cévách zásobující krví mozek. Postihnout ale může v podstatě jakoukoli cévu. Obecně platí, že aneurysma břišní části aorty je nejčastěji způsobeno právě aterosklerózou, zatímco aneurysma mozkových tepen je častěji vrozené.

Pokud praskne aneurysma břišní aorty, dostavuje se prudká bolest břicha nebo podbřišku (často se přidává zvracení, dýchavičnost i lapání po dechu), zatímco pro rupturu aneurysma mozkových tepen je typická silná bolest hlavy, šíje nebo i zad. Můžete mít problémy s řečí i orientací či rozostřené vidění. Někteří lidé zažívají zvonění v uších, vidí dvojitě nebo mají křeče či ztuhlou šíji. Záleží na tom, v jakém místě k ruptuře aneurysma došlo a která centra mozku zaplavuje.

Velmi pravděpodobně brzy upadnete do bezvědomí a vaše vyhlídky nejsou nijak optimistické. Krev z prasklé cévy volně vytéká a zaplavuje okolní tkáně. Zároveň přestává dodávat kyslík a živiny těm orgánům, k nimž vede. Tkáně bez dodávky kyslíku a živin rychle odumírají. Správně nemohou fungovat ani ty, které jsou zaplaveny vytékající krví. Postupně odchází jeden orgán za druhým, a pokud nedojde k včasné nápravě, nastává velmi rychle smrt. Jedinou možností, jak aneurysma vyléčit, je okamžitý chirurgický zákrok.