Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Spánková apnoe: chrápání, které vás může zabít

aktualizováno 
Postihuje mnohem častěji muže než ženy, projevuje se chrápáním a ve finále vás může dokonce i zabít. Seznamte se se spánkovou apnoe.

Chrápání může být signálem, že vás trápí spánková apnoe. | foto: Profimedia.cz

Za "normální" situace při nádechu vdechnete vzduch nosem nebo/a ústy, ten pak proudí hltanem a hrtanem dolů do plic bez jakékoli překážky. Při výdechu je postup opačný. To se samozřejmě děje i ve spánku a jediný rozdíl je v tom, že se dýchání zpomalí a prohloubí. Nicméně jestli patříte k těm statisícům nešťastných, kteří trpí spánkovou apnoí, tento průběh pro vás neplatí.

Problém při této poruše tkví v hltanu. Má významnou funkci při dýchání i polykání a zjednodušeně se dá popsat jako pružná trubice, kterou některé svalové skupiny rozšiřují a jiné naopak zužují. U zdravých lidí hltanem proudí vzduch bez omezení, ale u nejčastějšího typu spánkové apnoe, kterou je obstrukční apnoe, jsou síly udržující hltan rozšířený slabší než ty, které jej uzavírají.

Lze to přirovnat k situaci, kdy byste se snažili napít se ze sklenice s pomocí srolovaného kousku papíru místo brčka. Sotva byste se pokusili nasát, měkký papír by se promáčkl dovnitř a průtok tekutiny by nebyl možný. Přesně to se děje při spánkové apnoe. Jenže místo tekutiny je to vzduch, co kvůli uzavřenému hltanu nemůže několik sekund proudit do plic. V bdělém stavu k této situaci nedochází, protože mozek udržuje jazyk a svaly obklopující dýchací cesty v pohotovosti a nedovolí jim, aby hltan uzavřely.

Riziková poloha na zádech

Představte si proto situaci, kdy byste například byli obézní (u lidí s nadváhou je riziko apnoe vyšší) a ještě k tomu spali na zádech, což riziko apnoe také zvyšuje. Svaly, které mají udržovat váš hltan otevřený, by nebyly dostatečně silné, aby zabránily jeho zablokování, a hltan by se tak zachoval stejně jako pomyslné papírové brčko, takže by se "promáčkl" dovnitř a zablokoval tím přístup vzduchu.

Spánková apnoe: Týká se i vás?

Pokud u sebe objevíte alespoň dva z následujících symptomů, je pravděpodobné, že trpíte spánkovou apnoe a měli byste navštívit lékaře:

  • hlasité a chronické chrápání

  • pocit dušení ve spánku

  • únava a spavost i po dlouhém spánku

  • pocit, že máte ráno sucho v ústech či naběhlý krk

  • ranní bolest hlavy

  • probouzení uprostřed noci bez zjevného důvodu

  • potíže s koncentrací a pamětí

  • náladovost, podrážděnost nebo depresivní pocity

Když se do plic nepřivádí dostatečné množství vzduchu, hladina kyslíku v krvi klesá, zatímco hladina oxidu uhličitého stoupá. Kdyby vaše epizoda apnoe trvala několik minut, zemřeli byste. Krátká dechová zástava, která je pro apnoe typická, ale naštěstí vyburcuje mozek a ten vyšle rychlý signál svalům, které drží hltan otevřený. Dechová zástava přitom může trvat od několika sekund až po minutu. Tkáně, které hltan obklopují, při dýchání vibrují, což způsobuje chrápání, jímž je apnoe charakteristická. Chrápání je nicméně signálem toho, že vzduch ještě může hltanem proudit nerušeně, jakmile chrápání ustane, jsou dýchací cesty ucpané kompletně.

Únava a infarkt

Jenže k tomu, aby se mohl hltan zase znovu otevřít a zareagovat na poplašné signály mozku, je nutné alespoň částečně procitnout, takže lidé s apnoe se několikrát za noc vzbouzí do polospánku (většinou se to odehraje mimo rovinu vědomí, takže o tom ráno nebudete ani vědět). To se samozřejmě odrazí na kvalitě spánku a ráno se probouzíte unavení a vyčerpaní. Lidé s obstrukční apnoe si proto často stěžují na to, že usínají přes den, cítí se unavení a většinou uvádí i potíže se spánkem.

I když únava není nic příjemného, mnohem horší je skutečnost, že opakovaný pokles hladiny kyslíku vede k tělesným změnám, které ovlivňují kondici srdce a cév. Dechová zástava totiž velmi namáhá srdce, zvyšuje krevní tlak a srdeční tep. Důsledkem je zvýšené vylučování stresových hormonů, které vedou k zánětlivým procesům. V důsledku toho všeho se výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že ve finále budete trpět hypertenzí nebo dostanete infarkt.

Autor:


Nejčtenější

Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

VIDEO: Lukáš ze sebe dělá Bílou i Vondráčkovou. Podoba je neskutečná

Lukáš ze sebe umí udělat dokonalou Lucii Bílou. I její pohyby a grimasy má...

Už skoro čtvrt století se živí jako travesti umělec. Téměř denně vystupuje po celém Česku a proměňuje se ve známé...Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

Vzlétl jsem s Boeingem 737. Skoro jako doopravdy

Snili jste jako malí, že budete pilotem? Máte šanci to zkusit.

Vypadá to jako běžný obchod, jenže jakmile se za vámi zaklapnou dveře, ocitnete se v jiném světě. Jen pár kroků od...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: konzumace švédské delikatesy je adrenalin

Na fotce vypadá konzerva nevinně. Zápach k ní však pustí jen ty nejodolnější.

Už jen otevírání plechovky je výzva, neobejde se bez exploze silného odéru. Že se kolem pokrmu surströmming nese...

Tam dole máte narkotický pocit, říká extrémní potápěč Guillaume Néry

Hlubkové potápění pro Néryho znamená především objevování. Limitů těla, které...

První nádech poté, kdy se dostane z hlubiny zpět nad hladinu, miluje. Plíce, předtím extrémně smrštěné, se roztáhnou,...

Naháči v Česku: nudismus je u nás legální už pětatřicet let

Bez plavek. Pro nudisty či naturisty je to tak přirozenější.

Dostal zelenou přesně před pětatřiceti lety. Ano, vyhláška, že „plavec je povinen mít řádný koupací oděv“, byla v...

Najdete na iDNES.cz