Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Extrémní sporty: závody létajících aut udělají ze sci-fi fantazií realitu

Rychlost až 200 kilometrů v hodině, nebezpečné vzdušné souboje mezi skalami nebo nad jezery. Výlet do budoucnosti. Létající elektrické vozy budou opravdu jako stroj času. Jejich vzdušné rallye upomenou na závody ze Star Wars. Šampionát Airspeeder bude jako okénko do dob, které přijdou.

Ony stroje nazývá jejich výrobce Alauda létajícími elektrickými automobily, podle serveru Big Think je však příhodnější vidět je jako drony o velikosti aut. Jsou vlastně kvadroptérami, protože je pohání vrtule, umístěné na čtyřech rozích strojů, vždy po dvou.

A vyvinuty byly sice na závodění, ovšem s mnohem ambicióznější a vznešenější myšlenkou v pozadí. Cílem je skrze konkurenci popohnat rozvoj ekologicky udržitelných silničních automobilů. Jakmile firma Alauda dokončí testování a obdrží pro svůj revoluční stroj povolení od regulátorů, nenechá si recept na létající auto pro sebe, poskytne hardware všem týmům, které se do závodů nazvaných Airspeeder World Championship přihlásí. Doufá, že následné dostihy jednotlivých stájí v technologickém zlepšování svých vzdušných vozů přinesou pokroky pro udržitelnou dopravu, líčí magazín Forbes.

Star Wars, Blade Runner… a Speeder

Zakladatel firmy Alauda Matt Pearson nezastírá, že ikonické závody ze Star Wars byly jeho týmu doopravdy inspirací. „Absolutně, ten film jsme viděli všichni, do oné myšlenky jsme se zamilovali,“ sdělil Pearson magazínu GQ. A vypočítává další snímky, které tvůrce ovlivnily: „Blade Runner, Pátý element, Zpátky do budoucnosti.“

Hodně vášně na malých strojích. Závody sekaček nejsou selanka

Jako Šílený Max. Některé stroje jsou velmi impozantní.

Je to pravděpodobně nejpřátelštější, nejméně komerční a nejlevnější motosport na světě. Závody na zahradních sekačkách. Jenže pozor, jakkoli to může znít jako ztřeštěný vtip, jezdci i publikum berou sekačkové rallye velmi vážně. I když vozítka mají samozřejmě odmontované žací součásti.

Chce naznačit, že lidská kultura se ideou létajících aut zabývá již dlouho. „Pro to, co děláme, je tak svět již připravený,“ soudí.

První Speeder, jak firma Alauda svůj stroj nazvala, nesl označení MK1, světlo světa spatřil v roce 2017 a pyšnil se čtyřmi vrtulkami. Model MK2 už jich měl o rok později osm. Aktuální MK4 Speeder váží bez pilota 120 kilogramů, sází na hliník a uhlíková vlákna. Pohání ho vyměnitelné elektrické baterie.

A nezbytnou součástí je i speciální technologie LiDAR a Machine Vision, která má zajistit, že závody, při nichž se stroje budou řítit vzduchem „tělo na tělo“, budou co nejbezpečnější. Pearson nezastírá, že bezpečnost je velkou výzvou i pro autonomní vozidla na silnicích: „Počítače totiž musí činit rozhodnutí velmi rychle.“ Závody však mohou těžit z toho, že trasa je dopředu známá a vozidla se dají vzájemně koordinovat.

„Máte kupu vozidel, která se sebou navzájem komunikují. Takže když dojde k nehodě, když pilot zpomalí, všichni o sobě dobře vědí,“ líčí Pearson. Ohledně bezpečnosti dat spolupracuje jeho firma se společností zaměřenou na kybernetickou ochranu Acronis, jak ohlásila tisková zpráva výrobce Speederu.

Prototypy létajících strojů však již mnohé srážky, pády a havárie přirozeně absolvovaly. „Nehody a přestavování strojů je důležité. Tomu, jak se stroj chová při kolizi, musíme rozumět stejně, jako musejí běžná vozidla procházet crash testy. Svoje stroje posouváme na samou hranu. Naším úkolem je rozumět dynamice, jak se vůz chová pod stresem,“ vysvětluje.

Atraktivní podívaná. A hledají se pro ni piloti

Podle svých slov výrobce s projektem finišuje. První ročník šampionátu Airspeeder chce uspořádat již v roce 2021. A zatímco dál hledá působivá místa na všech kontinentech kromě Antarktidy, potvrzené již má tři lokace. Dvě na kalifornské Mohavské poušti, jednu na poušti v jižní Austrálii.

Neznámé sporty

Proč pouště? Závodům dopřejí sci-fi atmosféru, ale jsou vhodné též z bezpečnostních důvodů. Je to snadno kontrolovatelné prostředí. A spadnout do písku může bolet méně. Tvůrci šampionátu se však poohlížejí i po vodních plochách. „V první sezoně chceme uspořádat aspoň tři závody. Poté začneme expandovat,“ plánuje Pearson.

Kromě úchvatných scenérií mají vzdušné rallye nabízet přirozeně spoustu akce. Nejen ve vzduchu, při velmi kontaktních soubojích, ale též v depech, baterie totiž vydrží jen deset minut, na bezvadné a rychlé práci týmu mechaniků bude hodně záležet.

A samozřejmě rovněž na pilotech, kteří budou svírat joysticky v rukou a mít nohy na pedálech. Projekt Airspeeder je na svém webu stále hledá. Odvážlivci, kteří se hlásí, se podle Pearsona rekrutují z řad bývalých vojenských nebo civilních pilotů, pilotů dronů a motoristických jezdců.

Létající auta osvobodí města

Jen velkou show to podle vizionářských plánů firmy skončit nemá. „Nic nepohání technologii tak rychle jako konkurence. „Závodníci F1 na začátku dvacátého století měli tak pionýrský duch, že jeho plody sklízíme, abychom urychlili pokrok, ještě dnes,“ líčí Pearson. A postrčit vývoj se snaží právě svými závody.

Věří, že ve prospěch lidstva. „Elektrická létající auta jsou přicházející realitou a budou odpovědí na dlouhodobé výzvy ohledně mobility, jimž čelíme,“ soudí.

Dodává však, že před výrobci jsou mnohé úkoly. Zlepšit technologii baterií, protihavarijní systém. Ale též systém řízení dopravy. Doufá, že velkým pomocníkem budou sítě 5G a 6G, které umožní komunikaci mezi létajícími vozítky. „Všechna musejí navzájem komunikovat. Když v onom futuristickém světě, o němž sníme, budete mít ve vzduchu takovou spoustu vozidel… Představte si drony doručující balíčky, létající auta, vzducholodě Amazonu… budete potřebovat automatický systém řízení dopravy,“ vysvětluje.

A pro skeptiky poznamenává, že Morgan Stanley předpokládá, že do roku 2040 bude sektor létajících aut představovat průmysl v hodnotě 1,5 bilionu dolarů.

Autoři:
  • Nejčtenější

Když muži ztrácejí půdu pod nohama. Proč dnes přestávají mít rádi ženy

21. dubna 2024  12:10

Premium Mladíkům lezou ženy na nervy. Nemají je rádi. Ve srovnání s předešlými generacemi se s nimi méně...

Jak zlepšit sex v dlouhodobém vztahu. Vášeň má zajistit prostý plán

22. dubna 2024

Potkává to i šťastné svazky. Navzdory vzájemné náklonnosti, respektu a lásce po letech vyhasne...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Chlapy ničí poměřování pindíků. Pak jdou za mnou, říká trenér a mentor

21. dubna 2024

Jeho klienti netouží po obřích svalech, mají spíše už dost neustálého „poměřování pindíků“. Tlaku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Zpívá o kancelářských svorkách i majonéze. Génius se živí hudebním spamem

25. dubna 2024

Premium Zpívá o věcech. Od toaletní mísy po pracovní nástroje. O jídle, o mrtvých zvířatech,...

OBRAZEM: Porno a sedmdesátky. Projděte si plakáty z pikantní Ameriky

24. dubna 2024

Vstoupilo do kin, dostávalo se mu pochvalných recenzí seriózního tisku. A především uhranulo...

Ztroskotali, ale nechovali se tak. Kurážní Angličané zamotali Španělům hlavy

23. dubna 2024

Premium Přišel o loď, skončil se svou posádkou na ostrově. Jenže se nechoval jako muž v potížích. Kapitán...

Jak zlepšit sex v dlouhodobém vztahu. Vášeň má zajistit prostý plán

22. dubna 2024

Potkává to i šťastné svazky. Navzdory vzájemné náklonnosti, respektu a lásce po letech vyhasne...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...