Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Špekáčky a cigarety: největší zabijáci českých mužů

  10:00aktualizováno  10:00
Infarkt, mrtvice, rakovina tlustého střeva, plic nebo prostaty. České muže hromadně kosí nezdravá strava, kouření, alkohol a nedostatek pohybu.

Nezdravá strava může za celou řadu zdravotních chorob, od rakoviny tlustého střeva po onemocnění srdce a cév. | foto: Profimedia.cz

Podle posledních dat Českého statistického úřadu zemřete nejspíš o šest let dřív než vaše partnerka. Ne kvůli tomu, že by bylo vaše tělo méně odolné než tělo ženy nebo že byste se udřeli k smrti. Podle lékařů budete za brzkou smrt moci "poděkovat" jen své nechuti chodit na preventivní prohlídky a nezdravému životnímu stylu.

Onemocnění srdce a cév

Na srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici se umírá v České republice každých devět minut. Ročně zemře na tyto zdravotní komplikace 52 500 Čechů. To je téměř o polovinu víc než lidí, které zabije rakovina. Ještě v devadesátých letech postihoval infarkt čtyřikrát častěji muže než ženy, dnes se již toto skóre téměř vyrovnalo. Tito zabijáci vás navíc dostihnou v průměru o deset až patnáct let dříve než příslušnice něžného pohlaví, které mají až do přechodu výhodu ochrany pohlavními hormony.

Vzhledem k tomu, že jsou onemocnění srdce a cév většinou spojeny s obezitou, cukrovkou, vysokým tlakem a vysokou hladinou špatného cholesterolu, není se co divit, že jsou na tom Češi tak špatně. Podle statistik z roku 2009 má pětatřicet procent Čechů vysoký krevní tlak a sedmdesát procent zvýšenou hladinu cholesterolu. Výzkum, který si zadala na konci loňského roku VZP u agentury STEM/MARK odhalil, že čtyřicet procent mužů má nadváhu a jednadvacet procent Čechů trpí obezitou. Pětasedmdesát procent mužů však nepovažuje nadváhu za problém, obezita nevadí čtvrtině z nich. Navíc se podíl obézních mužů v České republice rok od roku zvyšuje, u žen zůstává tentýž, uvádí Ústav zdravotnických informací a statistiky.

Rakovina plic

Jednoznačně nejvýkonnějším zabijákem českých mužů z kategorie onkologických onemocnění je rakovina plic a průdušek. V roce 2009 na ni ročně umíralo přes čtyři tisíce mužů, kdežto u žen byla až na třetím místě s necelými patnácti sty oběťmi za rok. Skutečnost, že rakovina plic dostane výrazně častěji muže než ženy je způsobena tím, že oproti třetině mužů kouří "jen" pětina žen. Riziko, že se u dlouhodobého kuřáka objeví karcinom plic, je přitom podle lékařů dvacetkrát vyšší než u člověka, který nekouří. Devět z deseti případů onemocnění rakovinou plic má přímou souvislost s kouřením (mimochodem, pokud například kouříte dvacet let, bude vaše tělo potřebovat dalších pětadvacet, aby se negativních následků cigaret zbavilo).

Při spalování tabáku vzniká karcinogenní benzopyren a uvolňuje se nikotin. Ten

Při spalování tabáku vzniká karcinogenní benzopyren a uvolňuje se nikotin. Ten může za závislost.

Pokud rakovinou plic onemocníte, postihne vás velmi pravděpodobně ve středním nebo starším věku a půjde o nepříjemný a bolestivý způsob umírání. Protože ji zpočátku nedoprovází žádné obtíže, pravděpodobně se dostavíte k lékaři pozdě a zařadíte se tak mezi osmdesát procent pacientů, u nichž je rakovina plic diagnostikována v pokročilém stádiu a prognóza je tudíž mnohem horší. Podle statistik zemře pětaosmdesát procent postižených do pěti let od vzniku této choroby.

Rakovina tlustého střeva

Nevhodná, tučná strava a přesvědčení, že k lékaři chodí na preventivní prohlídky jen slaboši (případně zbabělost?) možná způsobí, že rozšíříte řady těch mužů, kteří onemocní a zemřou na rakovinu tlustého střeva. Ta je třetím nejvýkonnějším zabijákem českých mužů. Ročně jí onemocní téměř pět tisíc mužů a přibližně polovina z nich zemře. V přepočtu na počet obyvatel drží v tomto onemocnění Češi smutné celosvětové prvenství.

Prevence přitom není podle údajů zveřejněných organizací World Cancer Research Fund nijak složitá a opět souvisí s dodržováním zdravého životního stylu: udržování přiměřené hmotnosti, zvýšení pohybové aktivity, snížení obsahu uzenin a dalších tučných potravin v jídelníčku a naopak zvýšení podílu zeleniny, ovoce a cereálií, omezení solení a spotřeby alkoholu.

Pokud je vám padesát až čtyřiapadesát let, měli byste si nechat jednou ročně provést Test okultního krvácení do stolice (TOKS). Od pětapadesáti buď můžete jednou za dva roky podstupovat tentýž test, jednou za deset let kolonoskopii. Víc než padesát procent pacientů přichází k lékaři až s pokročilou formou onemocnění, při časném zachycení nemoci se přitom vyléčí víc než devadesát procent nemocných.

Rakovina prostaty

Máte časté nutkání na močení, které se zintenzivňuje především v noci? Je močení bolestivé nebo se v moči (či ejakulátu) dokonce objevuje krev? Máte i po vymočení pocit plného močového měchýře? Potom může být vaším problémem rakovina prostaty. Kvůli ní u nás v roce 2009 zemřelo třináct set mužů, pět tisíc jich ročně onemocní.

Rakovina prostaty tvoří čtyři procenta všech nádorových diagnóz a její výskyt bohužel neustále narůstá. Riziko onemocnění stoupá s věkem a lékaři opět upozorňují na nutnost prevence. S včasným odhalením šance nemocného výrazně rostou, nicméně třetina Čechů přijde k lékaři už s pokročilým nádorem, kdy je léčba velmi složitá a méně úspěšná.

Autoři: , pro iDNES.czNejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Další z rubriky

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

Poslední jídla odsouzenců: narozeninový dort, steaky i živočišné uhlí

Francis „Two Gun“ Crowley (uprostřed) byl popraven za vraždu policisty 25....

Někomu stačí káva, spokojil se s ní například vrah a prodavač lidského masa Fritz Haarman. Jiní si žádají před...

Najdete na iDNES.cz