Idylka? Dovolená může být i peklo.

Idylka? Dovolená může být i peklo. | foto: Profimedia.cz

Společná dovolená: zabiják, nebo romantika?

  • 12
Vyplatí se vám jet na společnou párovou dovolenou a dodat vašemu vztahu novou jiskru, nebo se budete hádat od rána do večera a uspíšíte tím rozchod? Zjišťovali jsme, co udělá společná dovolená s vaším vztahem.

I přesto, že za sebou určitě máte i nepodařené dovolené plné konfliktů, odborníci tvrdí, že společné cestování vztah spíše posiluje, než aby ho rozkládalo. Podle autorů výzkumu provedeného na toto téma mají páry, které společně cestují, zdravější a šťastnější vztah než "necestovatelé". Společně cestující páry si dopřávají více intimností, jsou spokojenější se svým sexuálním životem a vnímají svůj vztah jako více romantický.

Pozitivní vliv společné dovolené na vztah potvrzuje i výzkum z roku 2013, podle jehož výsledků vám v jejím průběhu poklesne hladina stresových hormonů, což vám nejen prodlouží délku života a zlepší zdravotní stav, ale i zvýší libido. Kdyby vás zajímalo přesné vyčíslení toho, co všechno ve vašem životě dovolená vylepší, můžete se těšit na pokles krevního tlaku o šest procent, zlepšení spánku o sedmnáct procent a pokles stresu o téměř třicet procent. A jen tak mimochodem, čím aktivnější dovolenou si dopřejete, tím déle vám zlepšení zdravotního stavu vydrží.

Osm týdnů štěstí

Jestli se vám dělají mžitky před očima z představy rodinné dovolené s hyperaktivními potomky, kteří vyžadují vaši čtyřiadvacetihodinovou pozornost nebo se mezi sebou rvou o poslední sklenici coly či lepší místo u stolu, možná vás přesvědčí výsledky loňského výzkumu Americké cestovatelské asociace. Tvrdí, že pro polovinu dospělých jsou vzpomínky na prázdniny, které absolvovali v dětství s rodiči, těmi nejsilnějšími, které předčí všechno ostatní. Společná dovolená navíc posílí vaše rodinné vazby a odborníci cestování s dětmi doporučují pro rodinnou dynamiku.

V neposlední řadě vám dovolená zvýší i osobní pocit štěstí. Tvrdí to alespoň výsledky nizozemského výzkumu, i když největší pocit štěstí údajně zažíváme při plánování dovolené a pocit spokojenosti vydrží průměrně osm týdnů. Těsně po skončení dovolené pocit štěstí a spokojenosti opadá a vrátíte se do normálu. Autoři výzkumu tvrdí, že je to kvůli tomu, že si před dovolenou malujeme v pestrých barvách, jak bude prázdninová idylka probíhat, a jednoduše řečeno "nevíme, do čeho jdeme."

Hádky kvůli penězům

Když už se budete na dovolené hádat, což pravděpodobně budete, protože tři čtvrtiny párů se za svou dovolenou pohádají minimálně dvakrát, bude to velmi pravděpodobně kvůli penězům. Právě peníze, návštěvy památek a jídlo tvoří tři nejčastější důvody, kvůli nimž se páry na dovolené hádají. Čtyřiašedesáti procentům žen a jednačtyřiceti procentům žen totiž připadá, že na dovolené utrácejí příliš, nebo naopak moc málo. Podle dalšího výzkumu z roku 2012 je naopak nejčastějším důvodem hádek na dovolené zájem muže o jiné ženy, respektive příliš časté pohledy směrem k jiným ženám.

I přes všechny nepochybné klady a pozitiva, která s sebou společná dovolená nese, jde stále o jedno z nejkritičtějších období, po kterém se páry často rozcházejí. Podle britské studie z roku 2012 je tomu však kvůli tomu, že řada lidí odkládá rozchod s nevyhovujícím partnerem a odchod z nefungujícího vztahu právě až po dovolené. Jednoduše se řídí heslem, že si ještě užijí společnou dovolenou, kterou tak dlouho plánovali a těšili se na ni, a teprve poté se rozejdou.