Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Spoutej mě, budu ráda trpět

  9:00aktualizováno  9:00
Mohou to být jen ruce lehce přivázané šátkem k posteli, ale také složité a celé tělo totálně znehybňující konstrukce z provazů. Bondáž, třináctá komnata světa erotiky, plná provazů, řetězů, ale i lepicích pásek či fólií, má tisíc poloh. Ve všech si však pohrává s autoritou, dominancí, kontrolou a podřízením se.

Bondáž: cesta, která začíná u spoutání, vede k nespoutané rozkoši | foto: Profimedia.cz

Rituál bondáže je vlastně tak trochu puzzle: na jedné straně je ten, kdo kontroluje a diriguje, na druhé ten, kdo vyhledává pasivní oddání se – láká ho být objektem nadvlády. To je ale jen základní rámec, stejně jako má bondáž nespočet forem, existují i různé motivy, které k ní vedou.

Čím bondáž láká: člověk jako hračka…

Tím prvním je určitě submisivní či dominantní zaměření vyznavačů bondáže. "Součástí submisivity je také pocit odevzdání se do rukou někoho jiného, dočasné zbavení se rozhodování, a tudíž bezmoc. Když chci docílit pocitu bezmoci, je bondáž nejelegantnější a nejefektivnější cestou," vysvětluje dvaatřicetiletá Klaudia a od nicku Latexie se ozvěnou nese hlas z druhé strany: "Kdo by nechtěl mít hračku z masa a kostí?"

PODÍVEJTE SE NA VŠECHNY PODOBY BONDÁŽE

"K bondáži pro mě patří naklonění fyzických sil k mé ženské postavě a jejím dispozicím," pochvaluje si včlenění provazů a řetízků do intimních hrátek další stoupenkyně bondáže.

Pokud přitom máte tendenci odsuzovat hrátky s mocí při sexu jako nepřístojnost, vzpomeňte si, kolikrát jste při souloži vy sami drželi a tiskli ruce partnerky pevně dole k posteli – anebo se naopak nechali partnerkou přišpendlit ke koberci a být jejím poddajným objektem. S troškou nadsázky se totiž dá říci, že i vy jste se tak dopustili, jaká ostuda, jedné z forem bondáže.

K tomu, abyste si dostaveníčko s bondáží dali, však nemusíte být čistí "subínci" nebo "dominanti". Stačí, pokud máte dost fantazie.

Bondáž: cesta, která začíná u spoutání, vede k nespoutané rozkoši

"Lidé nepotřebují být submisivní k tomu, aby si mohli hrát. Někdo hraje badminton, někdo šachy, někdo si hraje na airsoftu na vojáky… a někdo si hraje na role, jejichž součástí je i bondáž. A hra na únos, na vězení je vlastně prostě jen forma relaxu, k níž patří i bondáž," říká Klaudia.

Sexuální odbornice a režisérka pornofilmů Tristan Taormino k tomu v listu VillageVoice.org dodává, že vzpomínky na první "bondáž" se často vracejí do dětství.

"Při hrách na policajty a zloděje, na kovboje a indiány bylo potřeba někoho svázat. Vzali jste rodičům pásek nebo něco takového a toho zlého jste přivázali. Někdo se k takovým věcem vrací jako ke srandovním vzpomínkám, nadšenci do bondáže si obvykle vybavují situaci, kdy byli poprvé svázáni nebo přivazovali někoho jiného, v daleko podrobnějších detailech."

Latexie slova odbornice potvrzuje. "První kontakt s bondáží? Asi ještě v dětství, během her na indiány, kdy se jeden nechával chytat a svazovat víceméně záměrně," směje se.

… a navíc krásná

Dalším motivem, který může na bondáži přitahovat, je motiv estetický – tělo okrášlené provazy má prostě svůj půvab. "Úplně na začátku byly dva oddělené motivy: estetično svázaného ženského těla, praktično při hrátkách s mužským tělem… později se, pravda, doplnilo praktično u žen a estetično u mužů," říká další vyznavačka bondáže.

A jednadvacetiletá Fronéma souhlasí: "Oprovázkovaná žena vypadá krásně, zvlášť pokud to někdo fakt umí." 
Ostatně, třeba v Japonsku bylo svazování, nazývané jako Nawa Shibari (umění provazu), uměleckou aktivitou, která stála na úrovni čajových obřadů či pěstováním bonsají, a těm, kdo jí vládli, se dostávalo společenského uznání srovnatelného jen se zápasníky sumó.

Erotické umění provazu se přitom vyvinulo z bojového umění obaka-jutsu, které se věnovalo svazování zločinců. (Rozhodně přitom nešlo jen o to, svázat prostě provinilce tak, aby se nemohl pohnout: podle způsobu úvazu provinilce se dalo určit, zda se jedná o právě dopadeného, souzeného či potrestaného hříšníka.)

Bondáž: cesta, která začíná u spoutání, vede k nespoutané rozkoši

Bondáž je postavena na hraní rolí, na fantazii, která si dovolila překročit zavedené hranice, na zkrášlování a tvarování těla.

Schází vám v tom všem sex? No ano, nejde vlastně jen o skautské uzlování dospěláků, kteří si rádi hrají?

Procházka může skončit sexem na opuštěné lavičce, ale taky ne

"Se sexem bondáž může mít společné mnoho, ale také nemusí," říká Klaudia. "Ale pro mě je to zejména intimní hra, která sexem končí docela často. Bývá to předehra, možná nestandardní, ale vzrušující. Bondáž si ale užívám, i když je jejím cílem hezká fotka nebo prezentace před přáteli… Ale upřímně: i tak to většinou k sexu směřuje."

"Bondáž a sex? To spolu souviset může a nemusí," doplňuje ji Fronéma, "zažila jsem vázání na veřejnosti, kdy šlo o velmi příjemnou a silnou atmosféru, ale přímo sexuální bych ji nenazvala, a zažila jsem i bondáž, která sexem skončila."

Bondáž je volitelná proměnná, byť se značnými erotickými dispozicemi.

Ač má svazování nahého těla nepochybně silné sexuální konotace, je jen na vás, kam ho  nasměrujete. Pokud vám jde o hezké fotky či živou ukázku v "bondage" komunitě, je na prvním místě technické provedení: uzlíky musí sedět tam, kde mají být, nebo by se – ó, běda – ukázalo, že jste na posledním workshopu nedávali pozor.

Pokud jde o sex, je technicky čisté zarovnání provazu na těle na vedlejším místě.

Nebo ještě jinak, slovy Latexe: "Je to stejné jako procházka v parku: během ní taky nemusí k ničemu dojít, na druhou stranu ale může skončit někde v křoví či zapadlém koutku."

První zkušenosti: zašmodrchej, jak můžeš

Pakliže padlo přirovnání ke skautům, riskněme, že bondáž tak trochu "zcivilníme", ještě jednou: ve svých pionýrských letech u nás "bondage" komunita připomínala spíše spolky zapálených amatérských udělej-si-sám kutilů.

Objednat si speciální provazy z on-line sexshopu? Najít na internetu návod na ten který úvaz – nebo rovnou zajít na předváděčku nejbližší skupinky lidí téže krevní skupiny?

Nesmysl, samozřejmě. Nástup bondáže do Česka proběhl daleko krkolomněji, ale s o to větším zapálením.

"První setkání s bondáží? Přivazování k pevným překážkám, kozelce, volná improvizace. Žádná umělecká díla, bylo to pro funkci, ne pro okrasu. Ostatně, tehdy ještě nebyl internet a odborná literatura nebyla pro běžného smrtelníka sehnatelná," vzpomíná Latexie.

V průkopnické době začínala i další vyznavačka bondáže, kterou Xman.cz vyzpovídal. "Partnera jsem přivázala k topení silonkami, bondáž ženského těla přišla na řadu výrazně později, při nákupu v provaznictví na Újezdě," usmívá se. "A o technice se nedalo mluvit. Šlo prostě o to: ušmodrchej to jakkoli, jen ať se nevyvleče."

Bondáž: cesta, která začíná u spoutání, vede k nespoutané rozkoši

Ti, co do vlaku bondáže nastoupili později, měli cestu usnadněnou. "První zkušenost jsem měla snad jako patnáctiletá, kdy jsem si podle návodu na internetu zkusila sama na sobě uvázat diamantový uzel šňůrou na prádlo. Opravdovou zkušenost jsem měla až v sedmnácti, kdy mě jedna zkušená bondagerka svázala takřka od hlavy k patě a já si to neuvěřitelně užívala," říká Fronéma.

Návrat do nudné reality

Kouzla něčeho, co je přece jen na hraně – a proto to s sebou nese i úskalí, bychom však bondáž tak zcela zbavovat neměli. Pokud vás tedy pohled do světa provázků a uzlů inspiroval a máte našlápnuto do nejbližšího provaznictví, přečtěte si, na co brát speciální zřetel.

"Nikdy nenechávejte svázaného člověka bez dozoru," upozorňuje na základní pravidlo bondážista skrývající se za jménem Murhaaya, "ještě než začnete vázat, měli byste znát stav partnera, speciálně to, zda nemá nízký tlak či netrpí epilepsií."

"Nepouštět se do bondáže pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, pozor na dýchání – žádný provaz kolem krku a bacha na dobré prokrvení. A po ruce mít vždycky kudlu nebo nůžky," doplňuje ABC bondážisty Latexie.

Péči je třeba věnovat i psychické hygieně po návratu z říše fantazie do reality. Přece jen, "bolest, která byla předtím příjemná, se stává skutečně bolestivou, a představy, která byly během scénky vzrušující, se stávají ztřeštěnými".

"Je potřeba vrátit se psychicky do trochu jiné roviny. Jedná se přece o partnerku, s níž mám blízký vztah – a teď jsem jí vlastně zrovna přece jen ubližoval," potvrzuje další bondážista.

A Latexie dodává: "Většinou to chce nechat chvilinku doznít, ať se člověk vrátí do kolejí nudného života v pořádku. Doznívání spojené s tulením s někým blízkým je asi nejlepší."


CO MAJÍ RÁDI FAJNŠMEKŘI

Anonymní muž: Rád používám různý nábytek, ke kterému mohu přivazovat "oběť" tak, aby byla naprosto nehybná. A pokud možno tak, aby byly všechny důležité části těla přístupné :-)

Latexie: Mám ráda každou praktiku, která působí příjemně… v kombinaci s něčím dalším, například se smyslovou deprivací.

Fronéma: Líbí se mi spojit bondáž s dalšími věcmi z BDSM, výpraskem nebo podobnými hrátkami, a skončit třeba sexem, při němž se nemůžu ani hnout. Ale rozmanitost je důležitější než opakování "toho nejlepšího".

Anonymní muž: Přitahuje mě spíš atmosféra, ne praktika… takže těžko odpovědět.

Klaudia: Kozelec: a) hezká poloha; b) efektivní z pohledu dosažení bezmoci; c) takřka celé tělo je přístupné k manipulaci; d) existuje spousta variant…

Murhaaya: Svazování v západním stylu občas říznuté trochou shibari :-)

Autor:Nejčtenější

Masturbace na univerzitě. Seminář o sebeuspokojení rozezlil konzervativce

Ženy masturbují méně než muži, tvrdí aktuální studie.

Měl teoretickou i praktickou část, vzal si k ruce videoklipy, jeho účastnice si naopak měly přinést ručník, zrcadlo a...

Na svém těle si nesu kusy vesmíru i přírody, říká MOgirl Lenia

Je spokojená. Má snoubence, fajn víkendy, domeček za Plzní. „Doufám jen v to,...

Je přátelská, ale taky bláznivá, cílevědomá a panovačná. „Hlavně jsem workoholička,“ prozrazuje na sebe MOgirl Lenia.Mileniálové se bojí sahat na maso. Obchody to stojí víc obalů

Mladá generace si podle průzkumů britského obchodního řetězce nechce přiznávat,...

Ať se zvířata zabíjí, porcují, ať se kusy jejich těl prodávají. Jen ať to nepřipomíná maso. A hlavně abychom se toho...

Vraždící prohibice: vláda úmyslně trávila alkohol, lidé umírali

„Chceme pivo.“ Pochodující pánové to v roce 1919 viděli jasně. Neuspěli však. A...

Stála kolem 10 tisíc lidských životů, osleplých či jinak trvale postižených za sebou nechala dalších více než 30 tisíc....

Operace Pandora: jak chtěli Sověti rozpoutat občanskou válku v USA

Oleg Kalugin šéfoval řadu let operacím KGB na ruském území. Právě on o tajné...

Pomocí cílených dezinformací se KGB po dvacet let pokoušela vyvolat ve Spojených státech rasové nepokoje, které by...

Další z rubriky

Víme, jak dlouhý sex ženy chtějí. Uspokojí je 26 minut, tvrdí studie

„Ta správná“ délka sexu neexistuje, výzkumy o tom, jak dlouho se milujeme, však...

Nepočítala se předehra, na to výzkumníci výslovně upozornili. Zajímala je jen délka pohlavního styku. Mezinárodní...

Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Sváteční touhy: křesťanské Vánoce a islámský konec půstu jsou dobou sexu

Pokud by snad Vánoce samy o sobě nestačily, přispěchala se sexy reklamou...

Vánoce lákají k sexu, proto křesťanské země vykazují vrchol v počtu porodů přesně o devět měsíců později. Tvrdí to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz