Poradna: Stále miluji bývalou přítelkyni

aktualizováno 
S přítelkyní jsme se před časem rozešli, ale teď jsme se znovu potkali a já jsem zjistil, že ji stále miluji a chci ji zpět, píše čtenář Jan.

Vždy není prohráno. Na některý vztah je možné navázat. | foto: Profimedia.cz

Dobrý den,

je to přes rok, co jsem se zamiloval do své nyní již bývalé přítelkyně. Bylo to nečekané, znali jsme se už déle než rok, ale ani jeden z nás nepomyslel na vztah. Ona byla navíc několik let zadaná, ale její vztah nefungoval.

Hned poté, co ho ukončila, jsme začali trávit většinu času spolu, zamilovaní a šťastní. To však bohužel netrvalo ani půl roku. Pak se něco pokazilo, ani jeden z nás nedokázal vysvětlit co, začali jsme se hádat, ale vždy se usmířili. Vím jistě, že mě milovala a já ji také. Bylo mi s ní krásně.

Náš vztah skončil, když jsem odjel na nějakou dobu do zahraničí - vlastně jsem ho ukončil já. Snažila se mě kontaktovat, před odjezdem mi říkala, ať jí píšu, a loučení se neobešlo bez slz. Ale náš kontakt ustával a já zjistil, že ona také odjela do zahraničí, možná zapomenout na náš vztah. Každopádně se mi víc jak měsíc neozvala a já jí také ne, měl jsem pocit, že jsem z toho venku.

Jenže přišel ten okamžik a my se po půl roce opět potkali. Jen co jsem ji viděl, jsem věděl, že ji pořád miluji a chci ji zpět.

Ona mě normálně pozdravila, přišla za mnou a ptala se, jak jsem se měl. Zdá se, že se měla dobře a už je z toho venku. Náš společný kamarád mi ale řekl, že se po mém odjezdu hodně trápila a že si myslí, že mě má pořád ráda. Jen se naučila být beze mě. Nyní máme domluvenou schůzku, poradíte, jak se k ní chovat? Chtěl bych ji zpátky.

Jan

Jane,

děkujeme vám za dotaz. Vaše situace se mi, podle vašeho popisu, jeví celkem nadějně. I když jste se rozešli, zdá se, že k sobě oba stále něco cítíte, a pokud budete mít oba dva zájem, určitě bude možné vztah obnovit. Někdy je skutečně potřeba určitá časová prodleva k tomu, aby lidé zjistili, jaké jsou ve skutečnosti jejich priority a co (ne)jsou ochotni svému partnerovi tolerovat. Je možné, že právě ve vašem případě jste si v průběhu odloučení oba uvědomili, že vaše rozpory byly ve srovnání s pozitivy vztahu vlastně nepodstatné.

Ani jeden z vás není zadaný a nemá žádné závazky, nevidím proto důvod, proč byste se neměli sejít a zkusit, zda se vám podaří na váš vztah navázat. Určitě také není důvod snažit se váš případný nový vztah uspěchat. Zjistěte nejprve, zda zájem přetrvává i ze strany vaší bývalé přítelkyně, v jaké životní etapě se právě nachází a zda jsou její očekávání (například o budoucím vývoji vašeho vztahu) kompatibilní s vašimi. Mějte dostatek trpělivosti a nechejte vašemu vztahu přirozený vývoj. Netlačte na ni, protože bude pravděpodobně potřeba určitého času, aby si k vám znovu vybudovala důvěru.

Nebylo by také od věci popovídat si výhledově (přirozeně to zřejmě nebude náplní vaší první schůzky) o tom, co vedlo k vašemu rozchodu. Možná jste si během svého odloučení uvědomili nějaké konkrétní věci, které vám na tom druhém vadily, a pokud je verbalizujete, máte možnost se jich v budoucnu vyvarovat a zbytečně jimi svůj vztah neohrožovat.

Samozřejmě neexistuje žádná záruka, že pokud spolu začnete znovu chodit, dopadne váš vztah tentokrát lépe než při prvním pokusu. Jak už jsem nicméně zmínila, žádný z vás nemá jinde citové závazky, neexistuje tedy důvod, proč byste se neměli o obnovení vztahu pokusit. Přeji vám hodně štěstí.

Psycholožka Bára

Nejčtenější

VIDEO: Mirek se vystavil nahý. Užil si se čtyřmi slečnami naráz

Miroslav se ukázal bez oblečení na Výstavě skutečných nahých mužů.

Miluje nahotu, bez oblečení chodí i doma před návštěvami a když se v Praze konala Výstava skutečných nahých mužů,...

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Dražte kalendář Pirelli. Nabídky již překročily 50 tisíc korun

Herečka a modelka Laetitia Casta představuje  ženu, která sní o umělecké dráze....

Skvostné fotografie, krásné a silné ženy i muži, působivé poselství. Kalendář Pirelli pro rok 2019 je zásluhou...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Jsem akční, romantická a naivní, prozrazuje MOgirl Vendy

Jsem romantická a snad i naivní, říká MOgirl Vendy.

Pochází z Chebu, nakonec si však splnila sen a začala tak trochu nový život v Praze. „Otevřelo se mi víc možností...

Další z rubriky

Atropia: americké vojáky připravuje na boj fiktivní země

Výcvik ve Fort Irwing má být co nejautentičtější.

Prašné ulice lemované domky, stánky s trhovci nabízejícími zboží. V davu halasících civilistů se však skrývá terorista....

Extrémní gastronomie: aljašskou rybí hlavu byste si na Vánoce nedali

Nejčastěji se na Aljašce fermentují hlavy síhů.

I když Aljaška láká turisty na překrásné přírodní scenérie, kulinářskou atrakcí se nejspíš nikdy nestane. Může za to i...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Najdete na iDNES.cz