Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stalina převálcuje skateboardová elita

  17:00aktualizováno  17:00
K neobvyklému střetu dvou epoch dojde v sobotu 21. června na bývalém podstavci slavné sochy Josifa Vissarionoviče Stalina. Místo obrovské sochy, která byla v dobách socialismu dominantou celé Prahy, bude Letné vládnout jeden z nejlepších domácích skateboardistů Arnošt Ceral, aby tak otevřel závod Horsefeathers Beat the Street.

O předposledním červnovém víkendu bude patřit Letná skateboardingu

Místo Stalinových spolubojovníků za tyranovými zády bude mít Arnošt po své ruce ty nejlepší domácí a evropské skateboardisty.

Na mramorovém podstavci tak vznikne prostor, kde bude veřejnost sledovat souboj těch nejlepších o celkové prize money 50 tisíc korun.

Jedná se již o druhý ročník tohoto ojedinělého závodu pro třicet vybraných nejlepších českých a evropských jezdců. Horsefeathers Beat the Street bude o to zajímavější, že se jede právě v den, který je celosvětově uznáván jako Den skateboardingu.

"Stalin" – místo s geniem loci

"Myslím si, že je super, že se letošní Beat the Street  pojede na přímo na Stalinu," říká vítěz minulého ročníku Horsefeathers Beat the Street Arnošt Ceral.

"Je to místo, které má velikou atmosféru, a většina skaterů, kteří jsou letos pozváni, ho dobře znají. Jde tam vymyslet spousta kombinací a sérií triků – a to slibuje perfektní podívanou."

O předposledním červnovém víkendu bude patřit Letná skateboardingu

Tam, kde dříve stával Stalinův pomník, se již několik let schází nemalá skupina skateboardistů, kteří zde tráví nejedno odpoledne.

Každý, kdo vyrazí na procházku na Letenskou pláň, si nemůže několika desítek jezdců, kteří se prohánějí po "Stalinu", nevšimnout.

Proč se scházejí právě zde?

"Kdybyste se zeptali jakéhokoliv skateboardisty, neodpoví vám asi nic jiného, než že je to prostě to nejlepší místo na světě," říká team manažer firmy Horsefeathers Michal Čejka.

"A je tomu opravdu tak. ´Stalin´ leží na vyvýšeném místě s krásnou vyhlídkou na Prahu, kolem ho obklopuje rozlehlý letenský park. Tehdejší vláda navíc nechala postavit vše z mramoru, což je pro skateboarding ten absolutně nejlepší materiál!

´Stalin´ je jedničkou i v možnostech využití. Na tomto místě najdete jak malé, tak velké schody, sokly, obrubníky, schody, lavičky, různé seskoky.

To dělá ze ´Stalina´ jedno z nejlepších míst pro skateboarding v Evropě. Nemluvě o tom, že každý z jezdců se zde vždy potká se svými dlouholetými kamarády.

Toto legendární místo navštívilo i několik profesionálních týmů jak z Evropy, tak i ze zámořských zemí a objevilo se v mnoha skateboardových filmech. Chvála na tento plac a jeho umístění zazněla nejednou i z úst několika profesionálních skaterů."

Prkna berte s sebou

Pro veřejnost bude na místě připraven "Horsefeathers mini-skatepark" se soutěží o spousty věcných cen, "Osiris ollie contest", ve kterém si může jak veřejnost, tak přihlášení jezdci vyzkoušet svůj pop – a vyhrát tak další věcné ceny od Osiris shoes.

O předposledním červnovém víkendu bude patřit Letná skateboardingu

Na diváky čeká i perfektní letní občerstvení nazvané Red Bull ICE bar, zahraje DJ Robot a Davídek. Připraveny budou tribuny pro diváky.

Vaši rovnováhu prověří Indo Board, ve speciální game zoně si můžete zahrát nějakou ze zbrusu nových her od EA Games.

Afterparty bude i letos

Afterparty je po akci Horsefeathers Beat the Street samozřejmostí. Vstup je vždy zdarma a těšit se můžete na speciální ceny na baru a výbornou atmosféru.

Na afterparty, která se letos uskuteční na pražském ostrově Štvanice v prostorách Mystic sk8 parku, vystoupí kapela M.Y.Music za doprovodu dýdžejů Robota a Admirála Kolíbala.

K tomu tombola o věcné ceny a projekce toho nejzajímavějšího z celého dne.

Časový harmonogram
10:00–13:00 trénink a registrace
13:30–15:00 kvalifikace
15:00–16:30 vložený závod pro veřejnost v HF mini-skateparku a Osiris ollie contest
17:00–18:00 finále
18:00–18:30 best trick contest
19:00–slavnostní vyhlášení výsledků

Josif Vissarionovič Stalin

Vlastním jménem Džugašvili, narozen v roce 1878. Synek gruzínského opilce zabitého při hospodské rvačce. Absolvent církevní školy vyhozený ze semináře za šíření marxistických myšlenek. Od roku 1899 revolucionář na plný úvazek.

Obří Stalinovo sousoší

Pokud zrovna nepobýval ve vyhnanství, vylupoval banky a agitoval proti carovi. Po roce 1917 získal post lidového komisaře, v roce 1922 byl zvolen generálním tajemníkem ÚV KSSS.

Po Leninově smrti nejvyšší partajní boss. Se Stalinovým převzetím moci přišly čistky ve velkém s cílem zbavit se všech potencionálních odpůrců.

V roce 1927 zahájil industrializaci a kolektivizaci, s těmito procesy spojený hladomor stál život deset milionů lidí. Spojenec Adolfa Hitlera, po napadení SSSR pak jeho úhlavní nepřítel. Jeden ze symbolů vítězství v druhé světové válce. Zemřel v roce 1953. Podle historiků má jeho hrůzovláda na kontě více než 40 milionů obětí.

Arnošt Ceral

Arnošt Ceral se narodil před dvaceti lety v Hradci Králové, kde žije dodnes. Jeho dlouhá skateová pouť vyvrcholila loňským rokem, kdy se stal po Tomášovi Vintrovi dalším nejúspěšnějším Čechem v historii závodů světového poháru na pražské Štvanici. Získal tam nádherné dvanácté místo v konkurenci nejlepších jezdců světa.

Arnošt Ceral

V domácím seriálu Českého poháru buď závody vyhrává, nebo je nejhůře třetí. Pokud mu snad závod nevyjde, vyváží to prvenstvím v oblíbené disciplíně Best trick contest.

Jeho specialitou je pohyb na skateboardu na obě strany. Každý smrtelník totiž na skateboardu nebo snowboardu jezdí jednou nohou dopředu. Arnošt však umí dělat triky na obě strany.

Po boku firmy Horsefeathers absolvoval také několik výletů, jako např. na Tenerife, do Berlína, Varšavy, Španělska, Francie nebo do řeckých Atén.

V současné době patří Arnošt k absolutní špičce skateboardingu v Čechách, a stal se také dokonce prvním jezdcem z východní Evropy, který podepsal smlouvu s evropským zastoupením skateboardových bot Osiris.


 

Autor:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

VIDEO: Zápasy v kleci se v Praze představí s famózní sestavou

Petr „Monster“ Kníže je legendou českého MMA. Nebude scházet ani na jedenáctém...

Největšímu taháky bude jistě Sandra Mašková, policista Jaroslav Pokorný a Ivan Buchinger, který se utkal s Conorem...

Světový rekordman i zázračný mladík: nejlepší skokani Highjumpu 2018

Highjump 2018

I letos přijede světová elita. V zatopeném lomu v Hřiměždicích u Příbrami poměří přední cliffdiveři planety síly při...

VIDEO: Na prkně stokilometrovou rychlostí. Česko čeká drsný závod

IDF KOZAKOV CHALLENGE

Místy naberou až stokilometrovou rychlost, serpentiny pak prověří jejich technickou zdatnost. Do závodů navíc jezdci na...

Najdete na iDNES.cz