Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Steaky milujeme. Ale jíme je i proto, abychom ukázali, že jsme chlapi

aktualizováno 
Pořádný flák masa patří k chlapům, dezerty a zelenina k našim polovičkám. Proč? Prostě to tak je. Odjakživa. Koneckonců, to my jsme lovili mamuty. Jenže možná je to jen jedno velké zjednodušení, které funguje pouze proto, že mu věříme, píše Eva Wisemanová v listu The Observer.

Kus masa k chlapům prostě patří. Opravdu? | foto: Profimedia.cz

Přiznává ale zkraje, že v tom nejsme sami. Na rozdílnou fyziognomii žen a mužů a životní podmínky našich předků se při vysvětlování našich současných stravovacích návyků odvolává řada vědců. "Muži a ženy mají odlišnou fyziologii, což může souviset s tím, k jaké potravě měli v raných dobách přístup," tvrdí například David Katz, ředitel Yale-Griffin Prevention Research centre.

Jeskynní muži podle něj potřebovali protein k růstu svalů a maso vnímali též jako okamžitou odměnu za lov, zatímco ženy sbíraly ovoce a zeleninu. A to, jakou stravu jedli lidé v prehistorických dobách, zase ovlivňuje naše dnešní stravovací preference.

Opravdu se od kuchyně pralidí táhne tlustá linka až k modernímu člověku? Odbornice na výživu Yvonne Bishop-Westonová souhlasí s tím, že muži dávají přednost masu a proteinům, evoluce za to ale podle ní nemůže. "Viník" má jméno socializace. U kluků se totiž od dětství podporuje apetýt, zatímco ženy si kvůli tlaku médií spojují s nasycenými tuky a sacharidy pocit viny a ke zdravé stravě přistupují ve srovnání s muži mnohem zodpovědněji.

Moc marketingu

Média dělají, co mohou, aby tvrzení o tom, že stravovací preference podle genderu jsou pouhým konstruktem, potvrdila. Zatímco seriál Sex ve městě udělal přímo symbol ženství ze sladkého pečiva zvaného cupcake, blog EatLikeMan.com zase rozhoduje o tom, jaké jídlo "muži milují" a "jak muži jedí". A zase jsme u grilu a pořádných porcí masa. Mužnost o sobě dává vědět právě jejich konzumací.

Grant Achatz, držitel ceny James Beard Foundation pro nejlepšího šéfkuchaře USA v roce 2008, se nad takovým dělením stravy podle genderu ušklíbá. "Co je to maskulinní jídlo? Velká flákota opečeného masa? Co takový kus masa dělá něčím mužským? Že si ho spojujeme s jeskynním mužem?" ptá se a radí: Zkoumejte rozličná časová období, zabývejte se různými geografickými oblastmi, etnicitou, všímejte si rozdílů mezi kuchyní ve městě a na venkově a najdete spoustu rozdílů v tom, jak kdo k vaření přistupuje a snad i v kuchařských dovednostech. To má ale víc společného s tím, jakou kontrolu má společnost nad konstruováním genderových rolí obecně než s genetickým nastavením lidí.

David Bell, autor knihy Consuming Geographies: We Are Where We Eat, mu dává za pravdu. To, které stravě dávají přednost ženy a které muži, nám napovídá o tom, jak společnost v dané historické době chápala ženské a mužské role. Nějakou ženskou či mužskou přirozenost v tom nehledejte, říká. "Přirozenost není přirozená. Je dána kulturou."

Jednoduše řečeno, opravdu to není tak, že by měly ženy větší slabost pro sladké a muži pro kyselé. To, že tomu věříme, je součástí naší kultury. Žijeme v kulturně velmi vyspělé době, tvrdí, a velmi dobře umíme rozdělovat jídlo do různých kategorií, máme dokonce i kategorii pro "jídlo, které jedí lidé jako já".

Muži tak nehltají steaky proto, že jsou muži. Jedí je proto, aby ukázali, že jsou muži. A ženy si nedávají dezerty proto, že po tom volá jejich ženství a zděděný genetický materiál. "Celá naše kultura stravování nás učí, že ženy jsou po dezertech na rozdíl od mužů celé pryč. Tak to, s pusou dokořán, následujeme," píše autorka.

A Bell dodává: "Je to pohodlné. Když nám věci dávají smysl, uklidňuje to." Ostatně, nejde jen o tlak médií. Reklamní kampaně nejsou monstrem, které by žilo z ničeho. "Marketing není žádným spiknutím," upozorňuje Bell. Když reklama funguje, potvrzuje nám jen to, v co už věříme, nebo s námi zatřese, aby nám to vyvrátila. Kdyby se nemohla odkázat na kulturní konsensus, nemohla by dělat z mužů pojídače steaků a z žen tajné milovnice čokolády.

Autor:Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

VIDEO: Park plný penisů. Korejská atrakce oslavuje sexualitu a plodnost

V parku Haesindang jsou penisy mnohých barev i velikostí. O samotě, nebo ve...

Padesát soch ve tvaru penisu je unikátem. Mají podobu totemů, laviček, lamp, zvonů, v některých jsou vyřezaná znamení...

Další z rubriky

OBRAZEM: Grid Girls odcházejí. Na svou práci jsme byly hrdé, říkají

Pro jedny je to další malé vítězství moderních hodnot a ženské emancipace, pro...

Pro jedny je to další malé vítězství moderních hodnot a ženské emancipace, pro jiné úzkoprsý diktát, který samotným...

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

Najdete na iDNES.cz