Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Surfing – praotec board sportů

  17:00aktualizováno  17:00
Primitivní v tom jednoduchém geniálním slova smyslu surfing byl a je i dnes. Jen ty, tvoje prkno a oceán, nic víc a nic míň. Surfing je jedním z nejstarších sportů na světě, pomineme-li hod oštěpem.

Chytit si svou první vlnu - a zažít okamžik, na který nezapomenete

VE ČTVRTEK 19. ČERVNA MŮŽETE NA STRÁNKÁCH XMAN.CZ ZHLÉDNOUT V INTERNETOVÉ PREMIÉŘE JEDEN Z NEJDRAŽŠÍCH SURFOVÝCH FILMŮ YOUNG GUNS!

Trocha historie...

Surfing vznikl kdysi dávno v Polynésii, odkud se rozšířil na Havaj. V tehdejší společnosti plnil řadu rolí – kulturních i náboženských. První informace o domorodcích sjíždějících na prknech příbojové vlny přivezla do Evropy výprava kapitána Cooka r. 1779 právě z Havaje.

Následujících téměř 150 let surfing na Havaji pomalu upadal do zapomnění díky nešťastnému působení bílých kolonizátorů a kalvínských misionářů, kteří spolu s "civilizováním" domorodců rozvrátili tradiční kulturu, zvyky a náboženství pevně spjaté se surfingem.

Obnova surfingu začala na počátku 20. století a jeho zlatá éra vypukla na Havaji a v Kalifornii po druhé světové válce a pokračovala v šedesátých a sedmdesátých letech.

Stačí si vzpomenout na Beach Boys popularizující surfařskou subkulturu a legendární filmy jako Velká středa, Nekonečné léto a další – mj. i novější thriller Bod zlomu s Keanu Reevsem a Patrikem Swayzem v hlavních rolích surfařů na opačných stranách zákona. Navzdory akční kriminální zápletce film skvěle vystihuje atmosféru surfařské komunity.

Připomeňme i některá velká jména z doby rozvoje moderního surfingu: Duke Kahanomoku, Eddie Aikau (jenž tragicky zahynul v oceánu v r. 1978 a jehož memoriál se od té doby jezdí), Gerry Lopez nebo Jeff Hakman.

Co všechno surfing ovlivnil

Extáze prožitá ve vlnách nutila přemýšlivé hlavy hloubat nad tím, jak dosáhnout podobného uspokojení i v jiném terénu.

Tak se zrodil skateboarding (i když jeden mírně poupravený starozákonní příběh říká, že poté, co Bůh vyhodil Adama z ráje za surfování v zakázané zátoce poznání, kde byly nejlepší vlny, Adam v náhlém hnutí mysli ke svému surfu přidělal kolečka), snowboarding, kdy se Jake Burton a další průkopníci snažili sestrojit něco, s čím by šlo surfovat ve sněhu, windsurfing – pokus opatřit surf malou plachtou, aby surfař nemusel čekat na vlny, kitesurfing – výměna windsurfingové plachty za tažného draka – a hitem posledních dvou let se staly tzv. SUP surfy (Stand-Up Paddleboards), na nichž se chytají vlny vestoje a s pádlem v ruce.

Kromě board sportů surfing ovlivnil i vše ostatní, s čím přišel do styku: především módu, zábavní průmysl (film, hudbu) a ze specifické subkultury se stala kultura masová, surfaři na nás dnes shlížejí z billboardů.

Surf camp

Přesto si surfing uchoval svůj specifický image původního a zřejmě i nejčistšího nebo nejpřírodnějšího board sportu, k němuž není potřeba spousta dalšího technického vybavení.

Surfing dnes

U moře můžete vidět surfovat téměř všechny: muže, ženy, děti, psi a jiné domácí mazlíčky. Surfing je populární v Austrálii, USA, JAR a v dalších přímořských zemích včetně Evropy, jmenujme alespoň Anglii, Francii, Španělsko nebo Portugalsko.

Vnitrozemci řeší nedostatek vln výstavbou umělých vln z betonu, na něž se pouští proud vody, existuje i varianta říčního surfingu na vhodných místech v proudu řeky, ale moře je moře... A pláž je pláž se svým společenským surfařským životem.

Také v tuzemsku se každoročně zvyšují počty surfařů. Přicházejí především z komunity snowboarďáků, kteří pouze vymění surfování v prašanu za surfování na vlnách, protože snowboard v prašanu se chová jako prkno ve vodě.

Jak na to

Optimálně v surfařské škole nebo surfařském campu, což je víkendový nebo týdenní pobyt u moře v lokalitě vhodné pro surfing. Ty nejbližší jsou ve Francii nebo Španělsku, vzdálenější např. na Kanárských ostrovech.

Co budete potřebovat? Pouze neoprén - krátký nebo dlouhý podle teploty vody a vzduchu - a trochu fyzické kondice pro zprvu nezvyklý pohyb pádlování rukama vleže na prkně. Vhodné prkno, pro začátek delší a výtlačnější, tzv. longboard, vám zapůjčí ve škole.

Součástí prkna je "leash", sichrák, jímž se prkno přichytí k noze za lanko, aby vám po pádu neuplavalo.

Povrch prkna bývá ošetřen voskem, aby byl neklouzavý, v některých lokalitách mohou být kvůli ostrým kamenům ve vodě doporučeny neoprénové boty.

Surf camp

A pak už nezbývá nic jiného než naučit se chytit si svoji první vlnu! Ten zážitek se snad dá přirovnat ke skateboardu nebo snowboardu, jen s tím rozdílem, že terén se pohybuje spolu s vámi, jako by se v zimě sjezdovka řítila z kopce spolu s jezdcem. Je to neskutečný a nepopsatelně nádherný pocit!

Ceny nádobíčka

Začínajícím a mírně pokročilým surfařům se většinou nevyplatí kupovat si hned svoje prkno. Lepší je nejprve získat základy na školním prkně a pak se rozhodnout. Ceny surfařských prken se pohybují od cca 8 do 20 tis. Kč podle typu a konstrukce.

Neoprény od cca 1 500 (krátký neoprén, tzv. Shorty) do cca 5 000 Kč (dlouhý neoprén, většinou tzv. Semidry – polosuchý). Dlouhé neoprény se doporučuje kupovat surfařské, protože neomezují pohyblivost.

Další doplňky jsou volitelné podle místních podmínek.

A surfařský pozdrav? Aloha!

Víc informací:
www.surftrip.cz (výuka surfingu celé léto v kempu ve Francii)

Autoři:



Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...



Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

Další z rubriky

OBRAZEM: Bojové umění silek sloužilo při vojenských nájezdech

Nízké postoje, perfektní práce nohou, důraz na kopy, právě tím se vyznačuje...

Nízké postoje, perfektní práce nohou, důraz na kopy, právě tím se vyznačuje bojové umění silek ze západní Sumatry. Je...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

VIDEO: Reportér Rádia Impuls sjel divokou Sázavu a rozrážel ledy na Vltavě

Zuřivý reportér - adrenalin

Vzduch minus dva stupně, voda ve Vltavě mezi jedním a dvěma nad nulou a ledová vrstva na hladině. Zuřivý reportér Rádia...

Najdete na iDNES.cz