Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Surfing – praotec board sportů

  17:00aktualizováno  17:00
Primitivní v tom jednoduchém geniálním slova smyslu surfing byl a je i dnes. Jen ty, tvoje prkno a oceán, nic víc a nic míň. Surfing je jedním z nejstarších sportů na světě, pomineme-li hod oštěpem.

Chytit si svou první vlnu - a zažít okamžik, na který nezapomenete

VE ČTVRTEK 19. ČERVNA MŮŽETE NA STRÁNKÁCH XMAN.CZ ZHLÉDNOUT V INTERNETOVÉ PREMIÉŘE JEDEN Z NEJDRAŽŠÍCH SURFOVÝCH FILMŮ YOUNG GUNS!

Trocha historie...

Surfing vznikl kdysi dávno v Polynésii, odkud se rozšířil na Havaj. V tehdejší společnosti plnil řadu rolí – kulturních i náboženských. První informace o domorodcích sjíždějících na prknech příbojové vlny přivezla do Evropy výprava kapitána Cooka r. 1779 právě z Havaje.

Následujících téměř 150 let surfing na Havaji pomalu upadal do zapomnění díky nešťastnému působení bílých kolonizátorů a kalvínských misionářů, kteří spolu s "civilizováním" domorodců rozvrátili tradiční kulturu, zvyky a náboženství pevně spjaté se surfingem.

Obnova surfingu začala na počátku 20. století a jeho zlatá éra vypukla na Havaji a v Kalifornii po druhé světové válce a pokračovala v šedesátých a sedmdesátých letech.

Stačí si vzpomenout na Beach Boys popularizující surfařskou subkulturu a legendární filmy jako Velká středa, Nekonečné léto a další – mj. i novější thriller Bod zlomu s Keanu Reevsem a Patrikem Swayzem v hlavních rolích surfařů na opačných stranách zákona. Navzdory akční kriminální zápletce film skvěle vystihuje atmosféru surfařské komunity.

Připomeňme i některá velká jména z doby rozvoje moderního surfingu: Duke Kahanomoku, Eddie Aikau (jenž tragicky zahynul v oceánu v r. 1978 a jehož memoriál se od té doby jezdí), Gerry Lopez nebo Jeff Hakman.

Co všechno surfing ovlivnil

Extáze prožitá ve vlnách nutila přemýšlivé hlavy hloubat nad tím, jak dosáhnout podobného uspokojení i v jiném terénu.

Tak se zrodil skateboarding (i když jeden mírně poupravený starozákonní příběh říká, že poté, co Bůh vyhodil Adama z ráje za surfování v zakázané zátoce poznání, kde byly nejlepší vlny, Adam v náhlém hnutí mysli ke svému surfu přidělal kolečka), snowboarding, kdy se Jake Burton a další průkopníci snažili sestrojit něco, s čím by šlo surfovat ve sněhu, windsurfing – pokus opatřit surf malou plachtou, aby surfař nemusel čekat na vlny, kitesurfing – výměna windsurfingové plachty za tažného draka – a hitem posledních dvou let se staly tzv. SUP surfy (Stand-Up Paddleboards), na nichž se chytají vlny vestoje a s pádlem v ruce.

Kromě board sportů surfing ovlivnil i vše ostatní, s čím přišel do styku: především módu, zábavní průmysl (film, hudbu) a ze specifické subkultury se stala kultura masová, surfaři na nás dnes shlížejí z billboardů.

Surf camp

Přesto si surfing uchoval svůj specifický image původního a zřejmě i nejčistšího nebo nejpřírodnějšího board sportu, k němuž není potřeba spousta dalšího technického vybavení.

Surfing dnes

U moře můžete vidět surfovat téměř všechny: muže, ženy, děti, psi a jiné domácí mazlíčky. Surfing je populární v Austrálii, USA, JAR a v dalších přímořských zemích včetně Evropy, jmenujme alespoň Anglii, Francii, Španělsko nebo Portugalsko.

Vnitrozemci řeší nedostatek vln výstavbou umělých vln z betonu, na něž se pouští proud vody, existuje i varianta říčního surfingu na vhodných místech v proudu řeky, ale moře je moře... A pláž je pláž se svým společenským surfařským životem.

Také v tuzemsku se každoročně zvyšují počty surfařů. Přicházejí především z komunity snowboarďáků, kteří pouze vymění surfování v prašanu za surfování na vlnách, protože snowboard v prašanu se chová jako prkno ve vodě.

Jak na to

Optimálně v surfařské škole nebo surfařském campu, což je víkendový nebo týdenní pobyt u moře v lokalitě vhodné pro surfing. Ty nejbližší jsou ve Francii nebo Španělsku, vzdálenější např. na Kanárských ostrovech.

Co budete potřebovat? Pouze neoprén - krátký nebo dlouhý podle teploty vody a vzduchu - a trochu fyzické kondice pro zprvu nezvyklý pohyb pádlování rukama vleže na prkně. Vhodné prkno, pro začátek delší a výtlačnější, tzv. longboard, vám zapůjčí ve škole.

Součástí prkna je "leash", sichrák, jímž se prkno přichytí k noze za lanko, aby vám po pádu neuplavalo.

Povrch prkna bývá ošetřen voskem, aby byl neklouzavý, v některých lokalitách mohou být kvůli ostrým kamenům ve vodě doporučeny neoprénové boty.

Surf camp

A pak už nezbývá nic jiného než naučit se chytit si svoji první vlnu! Ten zážitek se snad dá přirovnat ke skateboardu nebo snowboardu, jen s tím rozdílem, že terén se pohybuje spolu s vámi, jako by se v zimě sjezdovka řítila z kopce spolu s jezdcem. Je to neskutečný a nepopsatelně nádherný pocit!

Ceny nádobíčka

Začínajícím a mírně pokročilým surfařům se většinou nevyplatí kupovat si hned svoje prkno. Lepší je nejprve získat základy na školním prkně a pak se rozhodnout. Ceny surfařských prken se pohybují od cca 8 do 20 tis. Kč podle typu a konstrukce.

Neoprény od cca 1 500 (krátký neoprén, tzv. Shorty) do cca 5 000 Kč (dlouhý neoprén, většinou tzv. Semidry – polosuchý). Dlouhé neoprény se doporučuje kupovat surfařské, protože neomezují pohyblivost.

Další doplňky jsou volitelné podle místních podmínek.

A surfařský pozdrav? Aloha!

Víc informací:
www.surftrip.cz (výuka surfingu celé léto v kempu ve Francii)

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Mám za sebou asi dvacet zlomenin, říká biker Maroši

Zlomenin a úrazů měl Michal Maroši nepočítaně. K jeho řemeslu patří.

Léčí si vážnou zlomeninu, letos oslavil čtyřicítku, děti mu rostou jak z vody a veškerou energii teď věnuje přípravám...

VIDEO: Na prkně stokilometrovou rychlostí. Česko čeká drsný závod

IDF KOZAKOV CHALLENGE

Místy naberou až stokilometrovou rychlost, serpentiny pak prověří jejich technickou zdatnost. Do závodů navíc jezdci na...

Světový rekordman i zázračný mladík: nejlepší skokani Highjumpu 2018

Highjump 2018

I letos přijede světová elita. V zatopeném lomu v Hřiměždicích u Příbrami poměří přední cliffdiveři planety síly při...

Najdete na iDNES.cz