Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Travis Rice přijel do Prahy. Patagonie vám učaruje, láká na nový film

  0:52aktualizováno  0:52
Překonává hranice svých možností, překvapí ale skromným vystupováním a bezprostředností. A též střízlivým přístupem k riziku. "Základem je opatrnost a realistické zhodnocení situace," vzkázal i českým snowboardistům Travis Rice přes Xman.cz ve čtvrtek, kdy v Praze uváděl svůj superfilm The Art of Flight.

Na pražskou premiéru jeho nového snímku The Art of Flight přišly stovky fanoušků. | foto: Jiří Švorc

Travisi, vím, že tu nejste poprvé, vy už Česko znáte skoro jako málokterý Američan.
Jsem tu už po páté, možná po šesté. Viděl jsem Prahu, je to úžasné město, ale byl jsem také v třeba v Českém Krumlově, na venkově, pil místní pivo, chytal ryby...

A taky tu jezdil na snowboardu?
Ne, to ne, byl jsem u vás vždy mimo sezonu. Ale jednou to možná zkusím.

Fotogalerie

Narodil jste se v Jackson Hole, skvělém americkém zimním středisku ve Wyomingu. Býváte tam ještě vůbec někdy, snowboardujete tam?
Jasně, Jackson to jsou mé kořeny. Tam jsem se ve dvou letech učil lyžovat. Dnes už tam moc času v roce nejsem, ale pořád se tam vracím, mám tam dům. Je to bezvadné místo pro snowboard a rád tam na něm taky jezdím.

Na začátku jste lyžoval, kdy se to otočilo ve prospěch snowboardu?
Táta pracoval v Jacksonu jako lyžařská hlídka na sjezdovkách a přivedl mne hlavně k horám. Jasně, že jsem začal na lyžích, poprvé jsem na nich stál asi ve dvou letech. Jezdit na snowboardu jsem se pak učil sám s kamarády, když jsem byl už trochu starší. Bylo mi asi dvanáct třináct.

Jdete si vůbec ještě někdy zajezdit s kamarády jen tak, třeba v Jacksonu nebo jinde na obyčejnou sjezdovku? Nebo je to něco, co vás už nudí a nezajímá?
Ne, jasně že to mám rád. Miluju jen tak si zajezdit, když najdu čas. I proto pořád zůstává můj domov v Jacksonu.

Teď kritická otázka, ať to máme za sebou. Třeba já jsem lyžař, nicméně miluji i freeride. Jak to vlastně máte s lyžaři? Respektujete je, máte mezi nimi kamarády, nebo jsme dvě úplně jiné komunity?
Absolutní respekt, určitě se spolu můžeme bavit dál. (směje se) Tyhle animozity jsou dávno pryč, to tu bylo kdysi a dávno je to překonáno. Mám velký respekt k "big mountain" lyžařům, dělají vlastně to samé co my a někteří jsou úžasní jezdci.

Zalyžujete si vy sám ještě vůbec někdy?
Úplně po pravdě, každý rok se na to chystám a říkám si jo, musím to zase zkusit. Ale pak se k tomu nakonec nikdy nedostanu. Ne proto, že bych neměl lyžování rád, ale prostě proto, že tam moc miluji snowboard. A tak na lyže nakonec nedojde.

V rozhovoru můžeme pokračovat, i když už vím, že jste lyžař, řekl nejlepší

V rozhovoru můžeme pokračovat, i když už vím, že jste lyžař, řekl nejlepší světový snowboardista na světě Travis Rice redaktorovi iDNES.cz Petru Pravdovi.

Teď máte za sebou úžasný film, který ze snowboardingu udělal celovečerní zábavu. Jak jste vybírali lokality?
To byl fakt velký a komplikovaný úkol. Většinu z nich jsem nakonec vybral já. Tentokrát, na rozdíl od předchozích filmů, jsme chtěli jít hlavně do míst, kde jsme nikdy před tím nebyli. Například Revelstock v Kanadě, některá místa na Aljašce, v Chile, v Patagonii… Tím to celé dostalo neuvěřitelné grády. Ale přistoupili jsme k tomu hodně odpovědně a dali maximální důraz na dobrou přípravu.

Kde to bylo nejúžasnější?
Každá lokalita měla svoje, ale asi to bylo v Patagonii. To si málokdo umí představit. Úžasné hory, kde se závratně rychle mění počasí. Byli jsme 50 kilometrů od Hornova mysu, kousek od Antarktidy. Chtěli jsem se dostat co nejblíže, ale nebylo to možné, protože to je tam všude zaminované. Jinak třeba pláže jsou na některých místech plné velrybích kostí, protože tam velryby táhnou, aby tu hromadně umíraly. Mají tam svůj obrovský hřbitov. Jste prostě na absolutním konci světa. Dokonce jsem se tam i potápěl a chytil královského kraba…

Kde a jakou vidíte budoucnost snowboardingu a lyžování? Jak budou lidi lyžovat a snowboardovat za 15 let? Zkuste si tipnout.
Jedna z největších změn bude určitě v technologiích. Vidíte to ostatně dnes. Pořád jsou tu nějaké změny v materiálech a také v záchranných prostředcích. A budou se jistě víc než doposud diferencovat cesty, jimiž se lidé dostávají do hor. Stále oblíbenější je třeba heliskiing, ale zároveň víc a víc lidí míří do nejvyšších partií hor po svých – na sněžnicích nebo na lyžích s tuleními pásy. Ale kdo ví, co bude nakonec za 15 let…

Travisi, poslední a možná nejdůležitější otázka. Vaše filmy jsou úžasné, ale zároveň plné aktivit na hranici rizika. Co byste vy sám doporučil mladým snowboardistům a lyžařům, ale i všem těm, kteří se stále častěji vydávají mimo sjezdovky do otevřeného terénu?
To největší umění při tomhle sportu je schopnost říci si dost, teď už ne! Musíte mít kolem sebe také dobré, zkušené a rozumné lidi, protože sám nakonec budete tak dobrý, jak dobré lidi budete mít okolo. Potřebujete i dobrou přípravu, musíte být chytrý a opatrný. Musíte umět počkat na dny, kterou jsou vám určeny. Nikdy nezkoušejte dny, které nejsou dobré – kdy nejsou dobré podmínky.

Autor:


Nejčtenější

Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

Chci karavan a zběsilé jízdy po světě, říká MOgirl Dreya

Jsem sarkastická a tvrdohlavá, říká MOgirl Dreya.

Sarkastická, tolerantní a empatická, ale též tvrdohlavá a zbrklá. Tak se vidí MOgirl Dreya.VIDEO: Lukáš ze sebe dělá Bílou i Vondráčkovou. Podoba je neskutečná

Lukáš ze sebe umí udělat dokonalou Lucii Bílou. I její pohyby a grimasy má...

Už skoro čtvrt století se živí jako travesti umělec. Téměř denně vystupuje po celém Česku a proměňuje se ve známé...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

Další z rubriky

Neznámé sporty: trojstranný fotbal zaměstná i mozek

Momentka z deptfordské ligy, rok 2012

Je fúzí fotbalu, šachů a pokeru. Strategickou hrou vytváření a rozbíjení aliancí s prvkem blafování. Nejsou v něm...

Neznámé sporty: hřiště má pět kilometrů a s míčem se hraje osm hodin

Středověkého fotbalu v Ashbourne se účastní stovky lidí, o míč se však vždy...

Od branky k brance to měří asi pět kilometrů, zápas trvá osm hodin. Hráčů jsou v obou týmech stovky a pravidla prostá:...

VIDEO: Na Highjumpu skákala světová elita až ze 30 metrů

Skoky do vody v sobě kombinují akrobacii, gymnastiku, vyžadují ale i...

Devadesátka skokanů z celé planety, včetně světové špičky. Závodní skoky ze dvanácti, šestnácti a dvaceti metrů,...

Najdete na iDNES.cz