Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Typologie otravných šéfů: najděte si toho svého

aktualizováno 
Manipulátor, velký manažer, slaboch. Každý typ příšerného šéfa se projevuje jinak a vyžaduje odlišné zacházení. Objevte v našem atlasu svého nadřízeného a osvojte si nejúčinnější strategii, jak na něj.

Máte pocit, že je váš šéf převtěleným ďáblem? Nevěšte hlavu, jde jen o to, najít správnou cestu, jak jeho pekelným nápadům čelit. | foto: Profimedia.cz

Pasivně agresivní

Typická věta: "Slyšel jsem dobře?"

Poznávací znamení: Nemá dostatek odvahy, aby šel do otevřeného konfliktu, ale ani dostatek nadhledu, aby se nad věci, které ho štvou, povznesl.

Výsledkem je neslaný nemastný mix, kdy cedí přes zuby ironické a sarkastické poznámky, které si ale stejně netroufne říct nahlas.To mu nebrání v tom, aby si své mindráky promítal do neustálého kritizování a výpadů. Hlavní nebezpečí pasivně agresivního šéfa tkví v tom, že se v podstatě nemůžete pořádně bránit, protože k otevřenému střetu kvůli jeho zbabělosti nedojde.

Jak na něj: Jedinou možnou obranou je odmítnutí jeho metod a asertivní odpověď. Pokud se snížíte na jeho úroveň a začnete mu údery vracet jen tak nenápadně bokem (například pomluvami), nemáte nikdy šanci zvítězit.

Vsaďte na přímou konfrontaci: předáváte mu hotový úkol, on se tváří nespokojeně a něco si mumlá pod vousy? Jednoduše se ho přímo zeptejte, co říkal a jestli má s vaším finálním produktem nějaký problém. Buď to popře a těžko si na vás bude moci později stěžovat, nebo se alespoň dozvíte, co ho doopravdy štve.

Schopný manipulátor

Typická věta: "Když vy jste tak šikovný a já na vás stoprocentně spoléhám!"

Poznávací znamení: Bude vám permanentně mazat med kolem pusy, jen aby vás dostal tam, kde vás chce mít. Plánují se přesčasy přes víkend? Je jasné, že bez vašich odborných, skvělých znalostí se to neobejde a jste to právě a jen vy, kdo může firmu zachránit. On u toho být nemůže, protože sestra jeho manželky zrovna slaví narozeniny, ale vy to určitě zvládnete.

Nemá problém sáhnout k vydírání a klidně vám naznačí, že vaše případná neochota by se mohla v budoucnu negativně odrazit na kariérním postupu. No uznejte, kdo by takovým "argumentům" odolal?

Jak na něj: Vymezte jasně hranice. Na komplimenty, vydírání a podobné manipulativní metody nereagujte a bavte se zásadně ve věcné konstruktivní rovině. Ano, zůstanete pracovat přesčas, ale náhradou za to byste chtěli mít volno někdy v týdnu.

Pokud na to nechce slyšet, klidně použijte jeho vlastní zbraně: Samozřejmě máte na mysli pouze dobro firmy, pokud máte podávat maximální výkon, musíte si přece odpočinout.

Přikazuje a nezná slitování. Jediná strategie, která na workoholického šéfa platí, je trvat na tom, že prostě musíte mít i osobní život.

Workoholik

Typická věta: "Situace je vážná a vyžaduje maximální výkon."

Poznávací znamení: Pokud má partnerku, případně rodinu, vídá ji jen na fotce na pracovním stole. Do práce přichází první a odchází poslední. Vypadá nezdravě, uštvaně a tváří se, jako by ho pracovní resty měly každou vteřinou převálcovat.

Bezesporu vykazuje stopadesátiprocentní pracovní aktivitu, bohužel to samé požaduje i po vás. Naprosto nerespektuje skutečnost, že byste mohli mít nějaký osobní život nebo i jiné zájmy, než je práce.

Jak na něj: S workoholikem se těžko vyjednává a stejně vaše argumenty a důvody nikdy nepochopí, protože jsou pro něj totálně vzdálené.

Jedinou možností, jak si zachovat duševní rovnováhu i tělesné zdraví, je zkrátka nepřistoupit na jeho styl hry a postavit ho před hotovou věc. Je vám líto, ale skutečně nemůžete zůstat v práci přesčas z osobních důvodů (které mu nemusíte vysvětlovat, protože by je stejně nepochopil). Tečka.

"Velkej frajer"

Typická věta: "To naprosto není problém."

Poznávací znamení: Všechno zná, všechno ví, všude byl nejméně dvakrát a rád o tom komukoli (bez toho, aniž by ho o to kdokoli žádal) povykládá. Jeho slovník je proložený výrazy, o nichž se domnívá, že náleží k velkému světu, takže zásadně dělá byznys na "top levelu" a žádný "trabls" ve svém týmu netrpí.

Problém je v tom, že pracuje pouze ústy a konkrétní výsledky za ním jaksi stále nejsou vidět. Pokud se na něm v něčem spolehnete (nedej bůh se na něj obrátíte s žádostí o pomoc při řešení pracovního problému), koledujete si o průšvih. Nikdy totiž nic neudělá.

Jak na něj: Záleží na tom, nakolik ho ke své práci potřebujete a do jaké míry jste na něm závislí. Pokud skutečně potřebujete, aby podával nějaký výkon, a jste ochotní investovat do něj i svou energii, můžete ho zkusit konkrétně úkolovat.

Podobné typy jsou nicméně obvykle natolik slizké, že vyklouznou i z konkrétního zadání, takže zjistíte, že je pro vás ve finále nejméně namáhavé ignorovat ho.

S ničím není spokojen, vše by mohlo být daleko lepší a daleko rychleji. Pedant je typem šéfa, jehož je nejlepší se zbavit změnou zaměstnání.

Nesnesitelný pedant

Typická věta: "Ten projekt ale nehodláte odevzdat v tomto stavu, že ne?!"

Poznávací znamení: Všichni ho nesnáší a moc dobře vědí proč. S ničím není spokojený, neustále kritizuje, rýpe a hledá potenciální chyby. Máte pocit, že nad vámi stojí policista a jen čeká na vaše zaváhání. Musí mít za každou cenu poslední slovo a za dostatečný argument považuje větu: "Bude to tak, protože jsem to řekl."

Diskuse s ním je vyloučená, protože od počátku dává najevo svou převahu a při konfrontaci s vámi se tváří, jako by mu kolem hlavy bzučel jen otravný hmyz.

Jak na něj: Zkuste zburcovat kolegy a zahájit hromadnou stávku. Nepřipadá v úvahu? Potom si začněte hledat jiné místo, protože tady situace lepší nebude.

Ustrašený zbabělec

Typická věta: "Ehm, ehm, kdyby vám to tedy, ehm, nevadilo a příliš vás to, ehm, neobtěžovalo..."

Poznávací znamení: Spíš než by zadal nějaký jasný úkol, nebo dokonce příkaz, usekl by si raději nohu pod kolenem. Na místě nadřízeného se ocitl blíže neurčeným omylem a očividně se v něm trápí.

Nemá žádnou autoritu a jeho pokyny (pokud už se k nějakým odhodlá) prakticky nikdo nebere vážně, protože jsou většinou úplně mimo.

Většinou nemá ani profesní úctu a jeho práci by mohl klidně vykonávat průměrně inteligentní šimpanz.

I když se možná snaží se svými podřízenými skamarádit, vždy zůstane jen vděčným terčem vtipů.

Jak na něj: Ideální adept na sesazení z funkce, kterou můžete obsadit vy. Tak na co ještě čekáte?

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Vosy a Noční čarodějnice. Do války proti nacistům zasáhly i pilotky

Hrdinky. Rufina Gaševová a Natalie Meklinová patřily do bombardovacího...

Sovětské pilotky létaly za druhé světové války bojové mise, jejich americké kolegyně přepravovaly náklady nebo...

Najdete na iDNES.cz