Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Úspěšní a mocní muži a ženy víc podvádějí partnery. Jsou sebevědomější

  10:00aktualizováno  10:00
Na genderu nezáleží, své partnery dokáží navzdory obecnému mínění podvádět ženy docela stejně jako muži. Mnohem větší roli než pohlaví totiž hraje, jak úspěšní a vlivní jsme a jak vysoké mínění o sobě díky tomu máme.

Pokud jste si mysleli, že na nevěru máte tak jaksi biologicky nárok jen vy, pletli jste se. | foto: Profimedia.cz

Spousta dosavadních výzkumů sice naznačovala, že gender klíčovým faktorem je, všechny však měly jedno společné: nezahrnovaly úspěšné a mocné ženy. A to byla podle názoru výzkumníků z univerzity v holandském Tilburgu vedených psychologem Jorisem Lammersem chyba.

"S tím, jak je ve vrcholných mocenských pozicích víc a víc žen a jak jsou považovány za rovnoprávné mužům, se mohou měnit též obecné domněnky o jejich chování," vysvětluje psycholog. "A to může vést k tomu, že se u žen stále víc setkáváme s negativními druhy chování, které se dřív týkaly mužů."

Jeho tým studoval 1 561 kvalifikovaných zaměstnanců. Osmapadesát z nich zastávalo nemanažerské pozice, dvaadvacet procent bylo supervizory, čtrnáct procent patřilo do středního managementu a šest do vysokého.

Všech respondentů a respondentek se vědci dotazovali na jejich minulé románky a jejich vztah k podvádění. Brali v úvahu úroveň jejich sebevědomí, to, jaká moc se pojí s jejich pracovním zařazením, jak často služebně cestují, i to, jak vnímají riziko odhalení případné nevěry.

Zjistili, že gender respondentů či respondentek nehraje žádnou roli. Podvádění a zálety se jím neřídí, mnohem silnějším faktorem je to, jak mocnou pozici pracovně zastávají a jak vysoké mínění sami o sobě mají. Gender není, jde-li o podvádění a nevěru, nijak silným faktorem, zdůrazňuje Lammers.

"Pravděpodobnost, že dojde k nevěře, je tím větší, čím mocnější a vlivnější dotyčný či dotyčná je," vysvětluje vedoucí studie, kterou zveřejnil magazín Psychological Science.

"Pocit menší moci vede k tomu, že se víc soustředíme na potenciální hrozby a nebezpečí, pocit moc naopak k utlumení oné obezřetnosti a k postoji, že můžete dostat, cokoli chcete, a riziko prostě berete tak, že patří k věci." Korumpující síla moci se přitom ale netýká jen nevěrného chování, vlivní lidé mají též tendenci ignorovat i etické ohledy.

Autoři: ,Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

Najdete na iDNES.cz