Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Už ho zase viděli: Usáma bin Ládin je nový Elvis

aktualizováno 
Nežije prý v jeskyni, ale v relativním pohodlí na severozápadě Pákistánu. Aspoň to před pár dny prohlásil zdroj z NATO. Během devíti let, kdy se po něm pátrá, byl Usáma bin Ládin viděn leckde. A nikdy z toho nic nebylo. Zdá se, že snadnější je lapit Fantomase.

Usáma vs. Elvis | foto: Koláž - iDNES.cz

Právě se provalila zpráva, kterou Pentagon před světem přísně utajoval, a jak by taky ne. Američané málem dostali Usámu bin Ládina. Dokonce s ním hovořili, ale pak ho nechali jít. To proto, že Usáma si krátce předtím nechal v Pákistánu udělat menší plastickou operaci.

Dopadla výborně. Dokonce tak výborně, že když ho nakonec v jeho jeskyni objevili příslušníci americké elitní jednotky Delta, řekli mu: "Mohl byste se nám podepsat, pane DiCaprio?"

Podobných vtipů koluje na internetu spousta (a ještě se k nim vrátíme). Jedno se však musí Američanům nechat: dokážou si dělat legraci sami ze sebe, protože selhali v tom, co se na podzim roku 2001 zdálo docela jednoduché. Nedostali Usámu bin Ládina "živého či mrtvého", jak to chtěl George Bush.

Už se to táhne devět let a nic.

Když se teď objevila zpráva, kde "opravdu" je, nikoho to už vlastně příliš nevzrušilo. Přišel s ní nejmenovaný vysoký představitel NATO. CNN z toho měla hlavní zprávu a světové deníky taky. Vyplývá z ní, že od chvíle, kdy ho Američané nechali utéct z obklíčení v pohoří Tora Bora u afghánských hranic s Pákistánem, nemusel ani ujít příliš kilometrů. Je jen na opačné straně hranice.

Tedy jestli tam opravdu je.

Američané, kteří po něm pasou, mu ne nadarmo říkají Elvis, protože je všude a nikde.

Návod, jak ho dostat

Tuhle přezdívku dostal Usáma přímo po králi rock and rollu. Protože jeho fanoušci odmítají věřit, že v roce 1977 zemřel, pořád se objevují zprávy typu: Elvis byl spatřen jako řidič náklaďáku v Kansasu nebo Elvis pracoval jako pumpař v Oklahomě.

Elvis je přelud a Usáma už taky.

Je nepochopitelné, že Američané za devět let Usámu nenašli. Jejich obvyklé vysvětlení, totiž že se nachází v oblasti s nepřehledným terénem a lidmi, kteří se vymkli kontrole jakékoliv vlády, neobstojí.

Amerika má prostředky, jak se k Usámovi přiblížit. Především peníze. Měla devět let na to, aby si koupila řekněme 300 Paštunů, obyvatele oné oblasti, aby pro ni šéfa Al-Kaídy hledali. Byli by to vlastně lovci odměn. Deset tisíc na ruku, navíc v banku pořád leží 25 milionů vypsané prémie za Usámovu hlavu nebo horkou stopu...

Usáma bin Ládin v roce 1998

Že mu ti lidé fandí? Nevěřte tomu. V téhle části světa muži válčí ze sportu a tradice, a s klidem mění strany. Je to tam běžné. Spojenectví si lze koupit a z nepřátelství se vyplatit. Peníze jsou hlavním lákadlem, zato loajalita je poutem síly pavučiny. Kromě toho: tady nikdy Araby z Al-Káidy nemilovali. Neměli by problém jít mu po krku.

Devět let taky bylo dost na to, aby si Američané rozdělili podezřelé oblasti na čtverce řekněme deset krát deset kilometrů a systematicky je svými místními zvědy pročesávali.

A devět let byla taky dost dlouhá doba, aby Amerika například šla proti směru videokazet, jimiž Usáma zásobuje televizi Al-Džazíra, a dostala se až k němu. Pravda, když by si vynucovala informaci o následujících článcích tajného řetězce, nebylo by to asi v rukavičkách. Ale tohle je jako souboje špionů za studené války. Čili zápas bez pravidel.

Místo toho však Američané sklesle říkají: Stopa totálně vychladla. Už roky nemají věrohodnou zprávu, co s bin Ládinem je a kde by mohl být.

A tam, kde nejsou skutečné informace, se začínají rojit mýty a fámy. A taky nejrůznější spiklenecké teorie, protože člověk nemůže pochopit, jak někdo může v primitivních podmínkách unikat supervelmoci, a hledá za tím nějakou špínu.

Podívejme se na ně, stojí to za to.

Spiklenecké teorie aneb Usámu řídí Obama

Tak třeba: Usáma je už od roku 2001 mrtev. Ale co všechny ty videokazety, v nichž hrozí Západu? Je to jednoduché: vyrábějí je americké tajné služby. I důvod je jednoduchý. Potřebují mít pořád velkého nepřítele, aby měly neprůstřelné ospravedlnění pro invazi do Afghánistánu, Iráku a vůbec vedení celé války proti terorismu, která dává Bílému domu možnost manipulovat Amerikou i světem.

Ale Usáma být mrtvý samozřejmě vůbec nemusí. Daří se mu výborně a hlavně mu nic nehrozí, protože Američané by přeci nebyli tak hloupí, aby si zabili svého nejcennějšího muže, svou zlatou krávu. Usáma je totiž už od 80. let jejich agent. Takový agent Zifčák, ten, který prý 17. listopadu 1989 pomáhal dovést studenty na Národní třídu a pak sehrál mrtvolu. Usáma bin Ládin zase pod citlivým vedením amerických režisérů vyprovokoval 11. září, aby byla na světě záminka pro vpád na Střední východ, kde je náhodou taky ropa.

Když se do těchto teorií zavrtáte, zjistíte, jak jsou propracované a chatrné zároveň.

Jejich vyznavači mají například proměřeno, že Usáma má na různých videonahrávkách různě dlouhé prsty a rozdílné obličejové proporce.

Nebo že na některých kazetách zcela postrádá náboženskou rétoriku, kterou by jistě použil, aby s pomocí nesčetných odkazů na Alláha "velikého, slitovného" vyšperkoval svůj projev.

Nebo že kdyby to byl opravdu on či jednal sám za sebe, nepřihlásil by se k útokům z 11. září, protože něco takového obvykle nedělal.

Prvního října 2010 byla zveřejněna jedenáctiminutová nahrávka, na níž mluví Usáma bin Ládin o potopách v Pákistánu

Taky prý náhle tloustne a zase hubne, píše pokaždé jinou rukou a jednou se stalo, že zatímco se obraz zasekl, hlas mluvil pořád dál, jako by se nechumelilo.

Odborníci, a nejsou to jen ti placení vládou, ale nezávislí experti, to vyvracejí. Například zkreslení fyzických rozměrů nastává podle nich tehdy, když se k obrazu přidají ještě titulky. Nejpádnější námitka však spočívá v něčem jiném. V demokracii se všechno vykecá. O takové manipulaci by musely vědět stovky lidí, a protože se už v Americe navíc vyměnily politické garnitury, nepochybně by se to proláklo.

Teď asi nemá cenu rozebírat podrobně argumenty pro a proti, protože na to téma by se dala napsat kniha. Snad jediné, co ještě stojí za zmínku: V podezření, že vyrábí falešné Usámovy proslovy ke světu, je taky Al-Káida. Tahle teorie vychází z předpokladu, že Usáma je opravdu mrtev, což se Al-Káidě nehodí do krámu. Smrt vůdce by ukázala její slabost. A tak ho takhle pořád udržuje při životě.

Tak kde je teď? Tam, kde už byl

Takže podle posledních zpráv Usáma žije a skrývá se v domě na pákistánské straně hranice v oblasti Čitrál nebo údolí Kurram. No, dobrá. Tahle "novinka" se už objevila od roku 2001 několikrát.

A pokud by byla pravdivá, nezáviďme Usámovi jeho "pohodlný dům". Tamní domy vypadají poněkud jinak. Jsou ze suchého bláta, práší se v nich a jsou bez jakéhokoliv komfortu. Elektřina, pokud je, pochází často z generátorů.

Usáma by zřejmě žil v domě nějakého místního pohlavára, což jsou rozsáhlé usedlosti připomínající středověké hrady: hradby se střílnami a věžičkami, uvnitř přízemní domy a možná jedna vyšší stavba pro dobrý rozhled po okolí.

Pravda ale je, že může být kdekoli. Už ho, podobně jako již zmíněného Elvise, viděli leckde, na svazích druhé nejvyšší hory světa, v Dubaji či v Íránu. A samozřejmě na spoustě míst v Afghánistánu nebo Pákistánu.

Amerika kvůli němu utratila miliardy, zmobilizovala armády několika zemí, vyhrožovala spojencům, vyluxovala bankovní konta, odposlouchávala telefony, unášela podezřelé a také zabíjela zabijáky. Ale Usámu pořád nemá. Ani živého, ani mrtvého.

Tak tedy šalom!

Je ještě jedno místo, kde se prý skrývá. Pod svícnem bývá tma, a tak je v Kalifornii. Ano, je to drzost: ten chlápek natočil za celý svůj život jen pár videokazet – a už je v Hollywoodu!

Není to sice něco, kvůli čemu se budete trhat smíchy, ale je to další usámovský vtip. Tenhle je o něco lepší, protože vychází z reality. CIA oznámila, že bezpilotní letoun možná zabil Usámu bin Ládina kdesi v horách. Překlad: je stále naživu a oni nemají nejmenší představu, kde.

Ale tenhle je opravdu docela dobrý. Víte, jak naštvete Usámu? Vyjdete před jeskyni, uděláte si z dlaně kornout u ucha, chvíli nasloucháte a řeknete: "Nezní to jako bombardéry B-52?" A ještě víc ho naštvete, když se při rozloučení ve vchodu do jeskyně otočíte, pokynete rukou a řeknete: "Tak tedy šalom!"

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

Extrémní gastronomie: drůbeží pařátky se v Indonésii jedí jako sušenky

Ne, pařátky se v Indonésii rozhodně nevyhazují. Tamní kuchaři je připravují...

V Indonésii se dojídá a zbytky se nenechávají. I zdánlivě nechutné části drůbeže se tu setkají s nadšením strávníků. K...

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

Najdete na iDNES.cz