V Karibiku mají kliku, že kotvíme na rybníku aneb není rum jako rum

Slogan na Tuzemák z Božkova je geniální. Vynikající hláška, která sedí i po „technické“ stránce – oba verše mají stejnou rytmiku i počet slabik. Děsně by mě už pro účely následujících řádek zajímalo, kdo ho vymyslel. Zatímco je ale slogan špičkový, produkt už méně. Tuzemák prostě není rum a je dobře, že se mu tak už nesmí říkat.

Rum se do historie zapsal nesmazatelným písmem: někde dokonce fungoval jako platidlo! | foto: Profimedia.cz

Čímž v žádném případě nemyslím, že by to v Božkově neuměli. Jednoduše ale vyrábějí jiný produkt než oni „klikaři“ v Karibském moři.

Jako tradiční domácí destilát má Tuzemák své čestné místo v české historii a dokonce mne trochu mrzí, že mu poslední dobou docela dochází dech v souboji s fernety a – rovněž tuzemskými – vodkami.

Tuzemák vs rum

Co Tuzemáku naopak zazlívám, je, že kvůli němu nemá běžný český konzument k rumům zrovna velkou důvěru. Poté, co jej v mládí několikrát přinutil objímat záchodové mísy, má spotřebitel cokoli s označením „rum“ spojeno s problematickými rány a nekvalitním pitím, za které se mu rozhodně nechce platit tolik jako třeba za whisky.

Lahev extra starého rumu

O vzniku tuzemáku koluje několik povídaček, nejčastěji citovanou je ta „námořnická“: čeští námořníci sloužící na zaoceánských lodích si po návratu do rodného vnitrozemí stýskali po dobroučkém destilátu, kterým se deputátně opíjeli v podpalubí. Snažili se proto vyrobit doma kořalku, která by jim rum připomínala – a upatlali „rum“ vyrobený nikoli ze třtiny, ale z řepy, pšenice, někdy brambor, karamelu a všelikých dalších přísad.

Že by rum měl být z cukrové třtiny (resp. přesněji z melasy či/a třtinové šťávy), aby se tak mohl jmenovat, uznává nejen Brusel, ale většina světa. Jiná závazná pravidla pro jeho výrobu nejsou. Ani kvalitativní, ani teritoriální – což znamená, že pravý třtinový rum si můžete přivézt nejen z Karibiku, ale třeba i z Kapverd, Madagaskaru, Austrálie či dokonce z Nepálu, odkud je to k moři ještě dál než z Česka.

Typologii rumů a jejich geografické rozdělení si ale ponechejme napříště. Dnes nahlédněme do rumové historie.

Ďábelské pití

První alkoholický nápoj z cukrové třtiny nevznikl v Karibiku, ale podle všeho v jihovýchodní Asii. Malajci dělají kvašený nápoj ze třtiny, kterému říkají „brum“, dodnes. A Marco Polo byl fanouškem „cukrového vína“, které ochutnal v Persii.

Fermentované třtinové nápoje ale ještě samozřejmě nejsou rumy. Má se za to, že první destilace rumu proběhla v Karibiku, nejspíš na Barbadosu, v 17. století. Otroci na plantážích nejdřív objevili stejné kouzlo kvašené cukrové šťávy jako dávno před nimi na druhém konci světa Malajci.

Barmanaka s kočkou a lahvemi rumu

Tedy… nikoli stejné, ale podobné: otroci nechali kvasit ne přímo šťávu, nýbrž melasu – vedlejší produkt rafinace cukru. Po čase tenhle nápoj začali destilovat, což (ač to možná někomu může znít jako paradox) velmi přispělo ke zkvalitnění alkoholového zážitku, protože „víno“ z melasy dělané „na koleně“ bylo příšerné pití, které se svým konzumentům odvděčovalo nejen bolehlavem, ale často i všelijakými chorobami.

Destilát odstranil nečistoty, nepatřičné příměsi i choroboplodné zárodky. Ve srovnání s jinými tehdy známými kategoriemi destilátů ale nebyl ani melasový destilát ničím extra kvalitním. Často se cituje dokument z Barbadosu z roku 1651, v němž se praví, že rum je „drsnou, ďábelskou a hroznou pálenkou“.

Z Karibiku se ďábelská kořalka rozšířila po celé koloniální Americe a záhy se podstatně vylepšil proces výroby i kvalita drinku. Málo se dnes ví, že první skutečná palírna (coby podnik založený jen za účelem pálení rumu) nevznikla na karibských ostrovech, ale ve Spojených státech, na Staten Islandu v roce 1664. Hned vzápětí otevřeli další rumovou destilérku v Bostonu.

Nešlo přitom o žádné „okrajové téma“: Rum se brzy stal největším a nejziskovějším průmyslovým odvětvím rané koloniální éry v Americe. Těsně před vyhlášením americké nezávislosti byla průměrná spotřeba rumu na hlavu (včetně žen a dětí) 13,5 litru ročně.

Sudy s rumem

Nejlepší rum z Rhode Islandu se dokonce po jistou dobu používal vedle zlata jako uznávané platidlo v Evropě.

Revoluční destilát

Rum má na svědomí i začátek americké revoluce. Vyhlášením Cukrového zákona v roce 1764 si Británie definitivně znepřátelila americké kolonie, které pohádkově bohatly z obchodu rumem a cukrem, společně s kšeftováním s otroky, kteří pracovali na třtinových plantážích.

Co se z historických knih většinou nedozvíte, je fakt, že otec zakladatel Spojených států George Washington byl náruživým příznivcem rumu (nepřející by řekli notorikem) a sud barbadoského rumíku musel být speciálně dovezen i na jeho prezidentskou inauguraci.

Rumem se svého času neplatilo jen v Evropě, ale také v Austrálii. V Novém Jižním Walesu rostla populace tak utěšeně, že se na přelomu 18. a 19. století zoufale nedostávalo britského oběživa. Namísto penězi se začalo platit rumem, a to dokonce nejen v rámci „směnného obchodu“: rum sloužil i jako výplata za práci na polích a plantážích. Kolonie v té době získala zaslouženou pověst „největších ožralů světa“.

Když se roku 1806 stal guvernérem Nového Jižního Walesu William Bligh, pokusil se problém s alkoholismem vyřešit tím, že zakázal používat rum coby platidlo. Jaká to hrůza! Proti Williamovi povstala armáda, přepadla vládní budovy a Bligha zatkla. Povstalci kontrolovali celou provincii až do roku 1810.

Vypitý Nelson

Dnes je rum u většiny lidí zapsán jako drink drsných námořníků, což samozřejmě souvisí už s faktem, že většina produkce pocházela – a ostatně dodnes pochází – z malých karibských ostrovů, odkud se destilát jinak než po moři vozit nemohl.

S mořem má ale rum společného mnohem víc.

Poté, co Britové roku 1655 dobyli Jamajku, změnili denní dávky alkoholu pro námořníky z francouzského brandy na jamajský rum. Tehdy se ještě rozdával neředěný (maximálně smíchaný s limetovou šťávou proti kurdějím). Časté nehody na palubách a námořní katastrofy, které měli na svědomí opilí námořníci, ale přiměly admiralitu k tomu, že rum se kolem roku 1740 začal před vydáním námořníkům míchat s vodou – a vznikl grog.

Historka zní takhle: Admirál Edward Vernon se už nemohl koukat na to, jak se mu po palubě motá zpitá posádka, a rozhodl, že se jim rum bude ředit. Námořníci z toho pochopitelně nebyli nadšeni a nepopulární ředěný rum nazvali podle látky, z níž měl admirál ušit kabát do nepohody „grogram“.

Zajímavé je, že královské námořnictvo vydávalo svým členům denní dávku deputátního rumu až do 31. července 1970. Skutečné důvody pro zrušení přídělů přitom nebyly ani zdravotní, ani etické, ale ekonomické. Rum je drahý.

Důležitou roli sehrál rum při bitvě u Trafalgaru. Jak známo, admirál Nelson v ní roku 1805 slavně porazil francouzsko-španělskou flotilu, ale sám v boji zemřel. Jeho tělo naložili do sudu s rumem, aby vydrželo cestu zpět do Anglie, kde mu byl vypraven velkolepý pohřeb. Když ale po příjezdu do Anglie sud s Nelsonem otevřeli, žádný rum v něm nenašli.

Námořníci do soudku totiž během plavby navrtali díru a všechen destilát vypili. Od té doby se rumu v anglosaských zemích říká také „Nelsonova krev“. Milovníci rumu také dodnes nechodí „na panáka“, ale jdou si do hospody „upustit z admirála“. Xman je ovšem seriozní server – a proto je nutno poznamenat, že i tohle je jen historka, o níž mnozí historici pochybují. Příběh je to nicméně úžasný.

Proč zrovna „rum“?

O původu slova panuje několik teorií.

Jisté je to, že první písemný záznam pochází z roku 1657 z archivu soudu státu Massachusetts. Šlo o dokument, jímž soud vyhlašoval prohibici. Mezi zakázanými drinky se kromě pálenky (sic!), vína, brandy a dalšího alkoholu objevuje také rum.

Oblíbená, ačkoli trochu nudná teorie o původu pojmenování rumu spočívá v úvaze, že latinsky se cukr řekne „saccharum“. Zajímavější varianta je, že název je odvozen od velkých holandských sklenic „roemer“. Jiná teorie zase říká, že slovo rum pochází z termínu „rumbullion“, což znamená „velké pozdvižení“ či „povstání“. Což by se k rumu vcelku hodilo.

Obchůdek s reklamou Malibu

Brazilci svému rumu říkají „cachaca“ (už vidím příspěvky do diskuse, že „cachaca“ není rum – rád se pustím do samostatného článku na tohle téma), v Karibiku se setkáte s výrazem „tafia“, jímž se běžně označují „obyčejné“, domácí rumy.

V kanadském Newfoundlandu dělají rum, kterému říkají „screech“. A na Barbadosu si můžete v baru poručit „water“. Nedostanete ani vodu, ani vodku, ale – právě rum.

O tom, jaké rumy známe, jak je rozdělujeme, odkud pocházejí a které jsou ty nejzajímavější značky, si povíme příště.

Autor:
  • Nejčtenější

S vyléčeným sadistou chodil na ryby. Markovič nebyl jen postrachem vrahů

26. března 2024

Chytil spartakiádního vraha Jiřího Straku, díky minisérii Metoda Markovič: Hojer se nám do povědomí...

Uzlování je sice stará škola, objasňuje ale současné krimi případy

23. března 2024

Zločinci zastírají svou totožnost, pracují v kuklách a s rukavicemi. Dopadeni však bývají kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Říkali, že je to stydlivý kluk. Dívkám přitom ubližoval chladně a bez lítosti

23. března 2024

Premium Půlnoc už odbila. S posledním úderem zvonu přikryl měsíc, který ještě před chvílí ozařoval pustou...

Přesvědčí vaše svaly, že cvičí. Pilulka má simulovat účinky tělesné aktivity

22. března 2024

Má umět namluvit vašim svalům, že cvičíte. I když přitom budete sedět v křesle, ležet na gauči,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legenda trapnosti. Mistr Ashida Kim prostě věří, že je nindžou

27. března 2024

Na instruktážních videích komicky nadskakuje, třepe rukama, kope nožkama, hopsá kolem svých...

Umělá inteligence ladila piva. Podle degustátorů úspěšně

29. března 2024

Premium Vyškolili ji v ingrediencích, nechali ji studovat posudky z pivních testování profesionálů i...

Návykový obal. Dějiny bublinkové fólie začaly nepovedeným vynálezem

28. března 2024

Premium Její praskání nabízí neodolatelně svůdné uspokojení, především však způsobila obalovou revoluci....

Policie dopadla zloděje kočárku. Byl jsem opilý a nic si nepamatuji, tvrdí muž

18. března 2024  12:56,  aktualizováno  27.3 13:51

Pražští policisté ve středu 27. března zadrželi cizince, který v polovině ledna ukradl z chodby...

Legenda trapnosti. Mistr Ashida Kim prostě věří, že je nindžou

27. března 2024

Na instruktážních videích komicky nadskakuje, třepe rukama, kope nožkama, hopsá kolem svých...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...