V létě vaše spermie neváhají, tvrdí vědci.

V létě vaše spermie neváhají, tvrdí vědci. | foto: Profimedia.cz

Chcete-li potomka, léto je váš čas. Muži jsou totiž plodnější

  • 4
Červenec a srpen jsou nejpříhodnější měsíce na to, abyste vyslali spermie na cestu, která skončí otcovstvím. To proto, že během těchto dvou letních měsíců je sperma dvakrát aktivnější než v lednu. Tvrdí to výzkum Univerzitní nemocnice v Parmě.

Nejde přitom o marginální studii, vědci měli k dispozici data 5 188 mužů, kteří vykazovali problémy s reprodukcí, a časové rozpětí zkoumaných údajů činilo plných jedenáct let.

Výsledek podle autorů studie, kterou uveřejnil magazín Chronobiology International, zcela jasně poukazuje na sedmý a osmý měsíc jako na nejvhodnější pro početí.

V zimě prý sice muži mají více spermií, parmští výzkumníci však poukazují na to, že nejde o kvantitu, ale o kvalitu. Přesněji řečeno o pohyblivost spermií. Právě jejich nízká výkonnost v tomto ohledu totiž bývá jednou z nejčastějších příčin mužské neplodnosti.

Muži mají šanci se rozmnožovat, je-li pohyblivých alespoň čtyřicet procent jejich spermií. A parmská studie odhalila, že spermie jsou aktivnější právě v polovině roku. V létě totiž ve zkoumaném vzorku překročilo onu důležitou hranici 40 procent pohyblivých spermií 65,3 procenta pánů, zatímco v lednu se to podařilo jen 50 procentům zkoumaných mužů.

„Prokázali jsme existenci sezonní variability, pokud jde o jisté funkční aspekty spermií,“ konstatuje striktně vědeckou řečí vedoucí studie Alfredo De Giorgi. Za výkyvy mohou být podle jeho týmu zodpovědné změny hladin hormonů včetně testosteronu.

Pomůže také zelenina

Z Itálie přitom letí ještě jedna rada, jak na úspěšné početí. Klíčem je zelenina a ovoce, vzkazují vědci z milánského ústavu Ospedale San Raffaele. Při výzkumu požádali přes tisícovku pacientů, aby vyplnili rozsáhlé a detailní dotazníky ohledně svého jídelníčku a životního stylu. Třetině mužů a žen z nich poté přisoudili status neplodných, protože se po dobu jednoho roku neúspěšně snažili o početí.

Všichni respondenti byli v polovině čtvrté dekády svého života, byli zdraví a měli normální hmotnost. Lišili se však ve stravování. Jak ti, jimž se početí podařilo, tak neúspěšní jedli sice zhruba stejně obilnin, červeného a drůbežího masa a ryb, jenže plodní muži jedli častěji a ve větším množství ovoce a zeleninu, ale také vajíčka. Plodné ženy poté do svého jídelníčku častěji zařazovaly luštěniny. Ti, kteří měli s početím problémy, naopak více kouřili a pili alkohol.

Vedoucí milánského výzkumu Andrea Salonia vysvětluje, že ovoce a zelenina prospívá mužské plodnosti nejspíše proto, že obsahují látky, které chrání spermie před poškozením. Minerály jako zinek a selen navíc pomáhají udržovat testosteron na vysokých hladinách.