Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Víc než na sex myslí muži na jídlo a spánek, zjistili vědci

aktualizováno 
Muži jsou jím posedlí, ženy na něj myslí jen výjimečně. Právě tenhle mýtus o našem vztahu k sexu bere za své. Zatímco nás totiž podle aktuálního výzkumu zaměstnávají úvahy o sexu osmnáctkrát denně, ženy si s ním v mysli dají jen o osm dostaveníček méně. A navíc, ještě víc muže zajímá jídlo a spánek.

Myslíme na sex jen o něco častěji než ženy, zjistili vědci. A pokud by ženy odpovídaly popravdě, byl by nejspíš rozdíl ještě menší. | foto: Profimedia.cz

Vysokoškoláci, kteří se účastnili výzkumu The Ohio State University, tak v průměru mysleli na sex jen o něco málo častěji než jednou za každou probdělou hodinu, ženy mu věnovaly poloviční pozornost. Frekvence se ale značně lišila, zdůrazňuje psycholožka Terri Fischerová, která studii vedla.

Na jedné straně byli respondenti, kteří si na sex vzpomněli jen jednou denně, opačným extrémem byl muž, do jehož myšlenek se za jediný den vkradl 388krát. Pokud však zohledníme dobu na spaní, znamená to, že i onen rekordman myslel na sex každých 158 vteřin, dodává Fischerová s tím, že zjištění rozbíjí stále tradovaný mýtus o tom, že se muži v myšlenkách věnují sexu každých sedm vteřin.

Mýtus sedmi vteřin

Tvrzení, podle něhož okupuje sex myšlenky mužů každých sedm vteřin, je jedním z nejrozšířenějších mýtů o mužích. Jako u většiny z nich se nedá vystopovat, kdo jej vypustil do světa. Řada z těch, kdo ho udržují v oběhu, se však odvolává na proslulou práci Sexuální chování mužů Alfreda Kinseyho. Dílo v roce 1948 šokovalo Ameriku, protože otevřelo dveře do ložnic jejích obyvatel, aby zjistilo, že nejsou tak prudérní, jak se zdá. Autorství tvrzení o sedmi vteřinách je však Kinseymu přisuzováno neprávem. Jím zveřejněná data pouze tvrdí, že 54 procent mužů myslí na sex několikrát denně.

Ještě víc přitom mužský mozek pamatuje na spaní a jídlo. "Rozdíly mezi muži a ženami nespočívají jen v myšlenkách na sex, muži přemýšlejí častěji než ženy nad všemi otázkami, které se týkají zdraví a těla," komentuje pro server LiveScience.com zjištění studie Fischerová. Možná je to proto, že si víc všímáme svého fyzického stavu než ženy, možná však mužští respondenti neměli zábrany přiznávat se k tomu, že se s jídlem kamarádí i v mysli.

"O vztahu žen k sexualitě a jídlu panuje spousta stereotypů," říká Fischerová. Naznačuje tak, že ženy jimi byly při vyplňování dotazníků možná ovlivňovány. Zjištění poukazují na to, že ženy na rozdíl od mužů ovlivňuje respekt k tomu, co je společensky žádoucí a vhodné. Jinými slovy, na otázky neodpovídají vždy otevřeně a popravdě, ale mají tendenci říkat, co od nich společnost očekává.

Studie vědců z The Ohio State University není první, která popřela zakořeněný mýtus, že mužům se myšlenky na sex vkrádají do hlavy každých sedm vteřin. Ke zjištění skutečné frekvence našich sexuálních úvah se však tým Terri Fischerové dopracovával hodnověrnější metodou než předchozí studie.

Zatímco ty chtěly po respondentech, aby si zpětně vybavovali, kolikrát za ten který den na sex mysleli, Fischerová vyzbrojila 163 vysokoškolaček a 120 jejich kolegů záznamníky. Šedesát z nich požádala, aby si udělali poznámku pokaždé, když je popadnou lechtivé myšlenky, ostatní se měli zaměřit na jídlo a spánek.

I tak ale měla studie z Ohia limity. Lidé totiž nemívají izolované myšlenky jen na jednu věc. Data navíc nemohla ukázat, zda se v případě sexu jednalo o myšlenku, která jen prolétla hlavou, nebo o několikaminutovou fantazii. K tomu se výzkum omezoval jen na vysoké školy. Fischerová však říká, že už vede studii, která se zajímá o lidi starší pětadvaceti let.

Cílem jejího zkoumání je zjistit, co je pravdy na zakořeněných tvrzeních o rozdílech mezi muži a ženami, jedná-li se o sex.

"Lidé je často nezpochybňují, protože zapadají do stereotypů, s nimiž se na muže a ženy díváme," shrnuje Fischerová. "Když se ale pozastavíte a věnujete pečlivější pohled tomu, kde se vzaly, zjistíte, že některé tyto rozdíly nemají v empirických zjištěních žádnou oporu."

Autoři: ,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...



OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Jak dopřát orgasmus ženě: poučit se je třeba z lesbického sexu

Lesbický sex jako inspirace. Může muže přimět k pestřejším praktikám.

Je to cesta, která ženám zajišťuje o 33 procent vyšší šanci dosáhnout orgasmu. Je to však varianta, která na první...

Jak často má muž masturbovat? Jakub Kohák uvádí rady vědců

Jakub Kohák

Je disciplínou pro zdraví a pohodu, tvrdí vědci. A věnují masturbaci setkání ve Všeobecné fakultní nemocnici. O tom,...

Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Najdete na iDNES.cz