Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Brit prošel jako první na světě povodí Amazonky. Trvalo mu to přes dva roky

aktualizováno 
Zdolal přes šest a půl tisíce kilometrů. Jednou jej honili ozbrojení Indiáni na loďkách, jinde ho zatkli pro podezření z vraždy. Dostal přes 50 tisíc moskytích bodnutí, setkal se s kajmany, lovil piraně, aby měl co jíst. Bývalý voják britské armády Ed Stafford přešel povodí Amazonky. Za 859 dnů.

"Úkol splněn. Trvalo to 28 měsíců a Cho a já jsme přešli povodím Amazonky. Vždycky jsem věděl, že je možné to dokázat," uvedl v pondělí 9. srpna na internetu čtyřiatřicetiletý Stafford a poděkoval Peruánci Gadielu "Cho" Sanchezi Riverovi, který ho na cestě doprovázel. Ed původně do Amazonie vyrazil s outdoorovým instruktorem Lukem Collyerem, ale po třech měsících se kvůli hádkám rozešli.

Tehdy Cho blahosklonně slíbil, že bude bláznivého bělocha doprovázet po pět dnů, aby mu pomohl vyhnout se obchodníkům s drogami a nepřátelským kmenům. Ale nakonec ho neopustil a absolvoval s ním celý zbytek nebezpečné pouti.

Nikdo mu nevěřil

Za ztřeštěného přitom Stafforda nepovažoval jen Cho. Před cestou ho podle BBC od začátku zrazoval téměř každý, dokonce i komunita cestovatelů specializujících se na dlouhé extrémní tratě.

Projít povodí Amazonky trvalo Edu Staffordovi přes dva roky

Je to příliš velká dálka, navíc nebezpečným územím, během cesty ho sklátí nemoc nebo to vzdá, prorokovali skeptici. Kombinace nebezpečného hmyzu, močálů, hadů a jaguárů je prostě i pro toho nejdrsnějšího chlapíka příliš.

Nedal na ně a 2. dubna 2008 na jižním pobřeží Peru zahájil své putování, jehož cílem nebylo jen otestovat lidské možnosti, ale především upozornit na ničení amazonského deštného pralesa.

V tomhle bodě Ed Stafford svůj úkol splnil hned po několika měsících. Jeho blogové zápisky a videoklipy, které do světa vysílal přes laptop a satelitní videotelefon a modem, předávaly Staffordovo zelené poselství a dokumentovaly rozsáhlé pásy zničeného pralesa.

"Z těžby zdejšího nerostného bohatství profitují mocní," zdůrazňoval v nich Stafford. "Na vině jsou zkorumpovaní politici a to, že se nevynucují zákony."

Bál jsem se, že nás zabijí

Na své cestě se Ed Stafford a Cho setkali s veškerým nebezpečím, které lze v pralese potkat. Od pětimetrových kajmanů přes anakondy, chřestýše a smrtelné elektrické úhoře až po hlad. A když jej nechali na holičkách sponzoři zasaženi globální ekonomickou recesí, přišli o GPS navigaci.

Ranní překvapení, smrtelně jedovatý elektrický úhoř

Největší nebezpečí však pro putující dvojici představovali obyvatelé pralesa, kteří se cizích návštěvníků báli.

První zkouška ohněm přišla hned v Peru. V oblasti kolem Rieno Unido se totiž rozšířila pověra o tom, že přijdou běloši, kteří budou "krást obyvatelům děti a zabíjet dospělé, aby mohli prodávat části jejich těl". "Když jsme přišli do vesnic, panovala v nich atmosféra skutečného strachu," vzpomínal Stafford.

V Rieno Unido právě tehdy jeden muž zmizel a protože byl Stafford gringo, náčelník vesnice dvojici cestovatelů zadržel hned, jak do obce vstoupila. Propuštěni byli až po čtyřiadvacet hodinách.

Projít povodí Amazonky trvalo Edu Staffordovi přes dva roky. Jeho parťákem byl Peruánec Cho

Měla to však být jen ochutnávka, skutečně o život šlo Britovi i jeho doprovodu, když je pronásledovali Indiáni ozbrojení mačetami, luky a šípy, ale i střelnými zbraněmi.

"Měli jsme rádio a než jsme přijeli do vesnice, vždy jsme se s ní spojili, abychom dali najevo, že přicházíme v míru. Tentokrát nám ale odpověděli, že pokud do vesnice vstoupí běloch, okamžitě ho zabijí," popisuje Stafford, co honičce předcházelo.

Výhružky nevzali cestovatelé na lehkou váhu a rozhodli se místo objet na raftech. Ani to nepomohlo. Pět či šest lodí plných ozbrojených indiánů se pustily do jejich stíhání a na písčině je dostihli.

"Bylo to jedinkrát, kdy jsem si myslel, že nás někdo zabije," přiznává dobrodruh.

Pronásledovatelé na ně namířili zbraně a donutili je vrátit se s nimi do vesnice. Když Stafford souhlasil s tím, že si najme vůdce vesnice a jeho bratra jako doprovod na další kus cesty, situace se obrátila a únosci je nechali odejít.

Ed Stafford

Chystám něco dalšího

V pondělí 9. srpna se tak mohli Stafford i Cho vrhnout na brazilském pobřeží do vln Atlantiku, kde jejich putování skončilo. Jistého však nebylo nic do poslední chvíle. O den dřív Stafford zkolaboval z vyčerpání pouhých 85 kilometrů před cílem a na cestu se mohl vydat až po několika hodinách odpočinku.

"Vše, co teď chci, je pořádná porce fish and chips a studený pivo," uvedl v cíli pro list Daily Mail Brit, který má za sebou expedice na Borneo či Guatemalu.

Podle svých slov však už plánuje další expedici. Chce se na ni vydat v září příštího roku, ale podrobnosti nevyzradil. Řekl jen, že takovou cestu ještě nikdo neudělal. Do té doby chce odpočívat.

15 - The Anaconda from Walking the Amazon Videos on Vimeo.

Autoři: ,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

VIDEO: Mistři světa vzali na raft reportéra. Začal se topit

Reporér iDNES.tv usedl do raftu s mistry světa. Skončilo to dramaticky.

Říkají o sobě, že nejsou profesionálové. Rafting mají členové RK Troja jako koníček. Přesto dokázali vyhrát mistrovství...

VIDEO: „Hlavu mi opřeš o rameno.“ Takto se skáče v tandemu z letadla

Reportér rádia Impuls vyzkoušel tandemový seskok

Vypadá to bezpracně, ale i při tandemovém seskoku je třeba vědět, co dělat. Reportér radia Impuls Aleš Růžička musel...

VIDEO: Na prkně stokilometrovou rychlostí. Česko čeká drsný závod

IDF KOZAKOV CHALLENGE

Místy naberou až stokilometrovou rychlost, serpentiny pak prověří jejich technickou zdatnost. Do závodů navíc jezdci na...

Najdete na iDNES.cz