Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Brit prošel jako první na světě povodí Amazonky. Trvalo mu to přes dva roky

aktualizováno 
Zdolal přes šest a půl tisíce kilometrů. Jednou jej honili ozbrojení Indiáni na loďkách, jinde ho zatkli pro podezření z vraždy. Dostal přes 50 tisíc moskytích bodnutí, setkal se s kajmany, lovil piraně, aby měl co jíst. Bývalý voják britské armády Ed Stafford přešel povodí Amazonky. Za 859 dnů.

"Úkol splněn. Trvalo to 28 měsíců a Cho a já jsme přešli povodím Amazonky. Vždycky jsem věděl, že je možné to dokázat," uvedl v pondělí 9. srpna na internetu čtyřiatřicetiletý Stafford a poděkoval Peruánci Gadielu "Cho" Sanchezi Riverovi, který ho na cestě doprovázel. Ed původně do Amazonie vyrazil s outdoorovým instruktorem Lukem Collyerem, ale po třech měsících se kvůli hádkám rozešli.

Tehdy Cho blahosklonně slíbil, že bude bláznivého bělocha doprovázet po pět dnů, aby mu pomohl vyhnout se obchodníkům s drogami a nepřátelským kmenům. Ale nakonec ho neopustil a absolvoval s ním celý zbytek nebezpečné pouti.

Nikdo mu nevěřil

Za ztřeštěného přitom Stafforda nepovažoval jen Cho. Před cestou ho podle BBC od začátku zrazoval téměř každý, dokonce i komunita cestovatelů specializujících se na dlouhé extrémní tratě.

Projít povodí Amazonky trvalo Edu Staffordovi přes dva roky

Je to příliš velká dálka, navíc nebezpečným územím, během cesty ho sklátí nemoc nebo to vzdá, prorokovali skeptici. Kombinace nebezpečného hmyzu, močálů, hadů a jaguárů je prostě i pro toho nejdrsnějšího chlapíka příliš.

Nedal na ně a 2. dubna 2008 na jižním pobřeží Peru zahájil své putování, jehož cílem nebylo jen otestovat lidské možnosti, ale především upozornit na ničení amazonského deštného pralesa.

V tomhle bodě Ed Stafford svůj úkol splnil hned po několika měsících. Jeho blogové zápisky a videoklipy, které do světa vysílal přes laptop a satelitní videotelefon a modem, předávaly Staffordovo zelené poselství a dokumentovaly rozsáhlé pásy zničeného pralesa.

"Z těžby zdejšího nerostného bohatství profitují mocní," zdůrazňoval v nich Stafford. "Na vině jsou zkorumpovaní politici a to, že se nevynucují zákony."

Bál jsem se, že nás zabijí

Na své cestě se Ed Stafford a Cho setkali s veškerým nebezpečím, které lze v pralese potkat. Od pětimetrových kajmanů přes anakondy, chřestýše a smrtelné elektrické úhoře až po hlad. A když jej nechali na holičkách sponzoři zasaženi globální ekonomickou recesí, přišli o GPS navigaci.

Ranní překvapení, smrtelně jedovatý elektrický úhoř

Největší nebezpečí však pro putující dvojici představovali obyvatelé pralesa, kteří se cizích návštěvníků báli.

První zkouška ohněm přišla hned v Peru. V oblasti kolem Rieno Unido se totiž rozšířila pověra o tom, že přijdou běloši, kteří budou "krást obyvatelům děti a zabíjet dospělé, aby mohli prodávat části jejich těl". "Když jsme přišli do vesnic, panovala v nich atmosféra skutečného strachu," vzpomínal Stafford.

V Rieno Unido právě tehdy jeden muž zmizel a protože byl Stafford gringo, náčelník vesnice dvojici cestovatelů zadržel hned, jak do obce vstoupila. Propuštěni byli až po čtyřiadvacet hodinách.

Projít povodí Amazonky trvalo Edu Staffordovi přes dva roky. Jeho parťákem byl Peruánec Cho

Měla to však být jen ochutnávka, skutečně o život šlo Britovi i jeho doprovodu, když je pronásledovali Indiáni ozbrojení mačetami, luky a šípy, ale i střelnými zbraněmi.

"Měli jsme rádio a než jsme přijeli do vesnice, vždy jsme se s ní spojili, abychom dali najevo, že přicházíme v míru. Tentokrát nám ale odpověděli, že pokud do vesnice vstoupí běloch, okamžitě ho zabijí," popisuje Stafford, co honičce předcházelo.

Výhružky nevzali cestovatelé na lehkou váhu a rozhodli se místo objet na raftech. Ani to nepomohlo. Pět či šest lodí plných ozbrojených indiánů se pustily do jejich stíhání a na písčině je dostihli.

"Bylo to jedinkrát, kdy jsem si myslel, že nás někdo zabije," přiznává dobrodruh.

Pronásledovatelé na ně namířili zbraně a donutili je vrátit se s nimi do vesnice. Když Stafford souhlasil s tím, že si najme vůdce vesnice a jeho bratra jako doprovod na další kus cesty, situace se obrátila a únosci je nechali odejít.

Ed Stafford

Chystám něco dalšího

V pondělí 9. srpna se tak mohli Stafford i Cho vrhnout na brazilském pobřeží do vln Atlantiku, kde jejich putování skončilo. Jistého však nebylo nic do poslední chvíle. O den dřív Stafford zkolaboval z vyčerpání pouhých 85 kilometrů před cílem a na cestu se mohl vydat až po několika hodinách odpočinku.

"Vše, co teď chci, je pořádná porce fish and chips a studený pivo," uvedl v cíli pro list Daily Mail Brit, který má za sebou expedice na Borneo či Guatemalu.

Podle svých slov však už plánuje další expedici. Chce se na ni vydat v září příštího roku, ale podrobnosti nevyzradil. Řekl jen, že takovou cestu ještě nikdo neudělal. Do té doby chce odpočívat.

15 - The Anaconda from Walking the Amazon Videos on Vimeo.

Autoři: ,Nejčtenější

Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Čelíte obřímu tlaku, říká muž, co uletěl tisíc kilometrů ve větrném tunelu

Na první pohled to celé vypadalo jako meditace ve vzduchu.

Ve wingsuitu letěl šest a půl hodiny a vysekl tak nejdelší let na světě. Jarno Cordia při něm urazil vzdálenost 924,42...

VIDEO: Basejumpeři skočili ze skály a ve vzduchu vpluli do letadla

Podívejte se, jak wingsuitisty nad Alpami vcuclo letadlo

Onen manévr musel být naprosto přesný, jeden po druhém museli ve vzduchu připlachtit k letounu, přiblížit se k němu ze...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Najdete na iDNES.cz