Sex Pistols milovali kůži, drobné kostičkové vzory, zavírací špendlíky a placky.

Sex Pistols milovali kůži, drobné kostičkové vzory, zavírací špendlíky a placky. | foto: www.emimusic.com

VIDEO: Co se nosilo v 70. letech? Džínovina a pankáčská rebelie

  • 2
Podobně jako ve filmu Goodbye Lenin si možná budete připadat v těchto dnech v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Vrátit se v čase, konkrétně do 70. let, vám umožní výstava Kytky v popelnici, která tu na šedesáti figurínách ukazuje tehdejší československou módu.

Džínové obleky, galoše, šaty z umělých vláken, které potem nasmrádly už při prvních jarních dnech, ale i pocvočkovaný kožený punkový model nebo podprsenky, které byste na své přítelkyni nechtěli vidět za nic na světě, jsou v muzeu vystaveny do 17. února.

"Máme tu módu české produkce od konce 60. let až do poloviny 80. let, a to jak té oficiální, která vznikala v továrnách, tak i domácí výroby, která byla převážně inspirovaná zahraničními trendy," říká vedoucí prezentace sbírek Uměleckoprůmyslového muzea Dušan Seidl.

Vystavené modely jsou tematicky rozděleny do celkem osmi kategorií, jako je třeba vysoká móda, oblečení pro volný čas nebo společenské obleky a šaty. A i když převládají ženské šaty, přijdou si tu dozajista na své i pánové.

Džínové šílenství

V 70. letech to totiž byla právě džínovina, z čeho všichni šíleli. V módních kolekcích se sice objevovala už v 60. letech, teprve o desetiletí později ale zažila opravdový boom. Nebylo dokonce nic zvláštního na tom, že si na sebe pánové vzali celodžínový oblek, který proložili… džínovou košilí.

Džíny byly oblečením, po kterém jsme toužili i u nás v reálněsocialistickém Československu. Pohlaváři ho však považovali za výdobytek imperialismu a mladíkům a mladicím v džínách znemožňovali přístup na všemožná společenská místa. A co teprve, když byly kalhoty seprané nebo otrhané!

"Džíny byly velmi úzkoprofilovým zbožím, několik šťastlivců mělo to štěstí, že si je mohlo přivézt ze Západu, zbytek musel stát dlouhé fronty v Tuzexu," říká kurátorka výstavy Konstantina Hlaváčková.

Šaty do divadla i rebelantský úbor pro punkery, to vše zažila sedmdesátá léta

Její slova dokládá i návštěvnice výstavy Daniela Pešková z Prahy. "V roce 1975 jsem odjela na tříměsíční pracovní výměnný pobyt do Švédska. Pracovala jsem v bance v zahraničním oddělení, a tak jsem mohla na doložku vycestovat. To, po čem jsem nejvíc toužila, byly džíny! Když jsem se s nimi vrátila do Československa, všichni mi je záviděli. Byly skvělé a já jsem na ně byla strašně moc hrdá," směje se.

Sex Pistols neovlivňovali jen hudbu

Zatímco v komunistickém bloku provokovala džínovina, na Západě to bylo od roku 1975 punkové hnutí. Mohl za to Johnny Rotten s kapelou Sex Pistols, bandou výtržníků, kteří i přesto, že vydali jenom čtyři singly a jedno dlouhohrající album, zásadně ovlivnili vývoj moderní hudby.

Tužili si, spolu se svým početným publikem, vlasy do kohoutů, milovali kůži, drobné kostičkové vzory, zavírací špendlíky a placky. Vedle dalších hitů nahráli Sex Pistols i skladbu God Save The Queen, z jejíhož textu je převzat i název výstavy – Kytky v popelnici.

"Název je hodně provokující, protože Sex Pistols v něm reagovali na úplně jinou realitu, než byla tehdy v Československu, i přesto si ale myslím, že po velkých nadějích roku 1968 a po následné normalizaci mohlo mít spousta lidí pocit, že jejich myšlenky skončily jako kytky v popelnici," vysvětluje volbu názvu kurátorka Hlaváčková.

Pokud budeme mluvit o té konfekčnější módě, pánské a dámské košile se vyznačovaly protaženými límci, saka přes ně měla mnohem širší ramena, než jak jsme zvyklí dnes. To všechno doplňovaly extravagantní módní doplňky – široké kravaty, do společenského oblečení pak patří i obří motýlky.

Pánský oblek z vlněné látky, značeno Angelo Litrico Roma, 1974

To všechno je v Uměleckoprůmyslovém muzeu k vidění. Třeba sametových motýlků je tu hned celá řada a kurátorka Konstantina Hlaváčková prozradila, že se jedná o kusy ze soukromé sbírky, které si dotyčný pán nechal dokonce ušít na zakázku.

"Já jsem si v té době prožila hodně, proto je mi móda 70. let blízká. Dneska se mi ale už většina modelů nelíbí, i když na začátku expozice byl jeden nádherný světlý kabát a kozačky, které bych si na sebe vzala klidně i dneska," podotkla další návštěvnice, která si výstavu se zájmem prohlížela, zatímco další hlas nesouhlasí: "Módu 70. let si pamatuji z dětství, a když to tu vidím, musím říct, že mě hodně baví. Je to pro mě taková kuriozita, ale asi bych si z toho na sebe nic nevzal, nejsem moc parádivý."

Nadčasové 70. léta

Móda 70. let byla velmi inspirativní a její vliv můžeme v současné době vidět skoro na každém kroku.

"Pánská móda 70. let přinesla mnoho trendů, které se nosí dodneška. Tím hlavním jsou džíny, k tomu klasické sako, košile a kravata," říká Konstantina Hlaváčková.

Jako první s tím přišel Andy Warhol a i tím, co nosil na sobě, dokázal, jak nadčasová jeho osobnost byla. Není to ale jenom kombinace džíny - košile - sako, kterou na sebe bez mrknutí oka oblékáme i nyní.

Třeba lněná saka v safari stylu, která do módy pronikla právě v 70. letech, jsou dnes zvlášť v teplejších oblastech zeměkoule zcela běžným módním doplňkem byznysmenů.

Móda sedmdesátých let... pamatujete se?

Do ženské módy se zase periodicky vrací orientální vyšívaný styl nebo tuniky. Obě pohlaví potom už asi rok oceňují košile, trika nebo mikiny s výrazným drobným potiskem – takové modely ve svých kolekcích mají snad všechny velké oděvní značky, Adidas, Nike, Burton, Quiksilver, Volcom nebo DC nevyjímaje.

"Ta móda se mi velmi líbí. Asi i proto, že jsem v té době žil a mnoho modelů si sám oblékal. Když se na ně dneska dívám, až se divím, jak pěkné šaty se tenkrát šily," tak zní další ohlas, tentokrát od jednoho ze starších návštěvníků výstavy.

Prožitou dobu výstava připomněla mnoha návštěvníkům. "Pamatuji si spoustu oblečení z mládí, takže se mi výstava líbí. Jak tady chodíme s kamarádkami, říkáme si, co jsme měly doma a co jsme nosily," zasmála se jiná návštěvnice, která si přišla poslechnout i komentovanou prohlídku. Ty se tu konají každé úterý a od února i ve čtvrtek a zájemce kromě módy seznamují i s dalšími aspekty společnosti a života 70. let.

Dámské kalhoty z polyesteru, košilová halenka, Jugoslávie, 1973

Tím však výčet toho, co Uměleckoprůmyslové muzeum k tématu připravilo, nekončí. Vedle promítání celovečerních filmů ze 70. let v kině Ponrepo je součástí výstavy i aranžovaný pokojík, který jako by z oka vypadl těm ze sedmé dekády minulého století: okolo stolu ozdobeného umělými dečkami stojí typická křesla s dřevěnou konstrukcí a tlumeně barevným polstrováním, dekorovaná vyplétanými polštářky, v televizi pak běží pořad o módě Počkej, já povím, pro inspiraci lze otevřít časopis Žena a móda.

Výstava nabízí i předměty ze západního bloku, po kterých vedle džínů každý mladý Čechoslovák toužil. Mezi fetiše tu patří třeba kazetový magnetofon, miniaturní gramofon, zlaté brýle, oblečení, které nosili pankáči, ale i plechovka Coca-Coly nebo žvýkačky Wrigley Spearmint.

Na výstavu Kytky v popelnici, která se koná v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, si můžete zajít až do 17. února.

Dívčí sukně džínová, bavlněné tričko s potiskem, západní Evropa, 1975