Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Co vše se dá dělat na kole

  17:00aktualizováno  17:00
V mnoha ohledech byl revoluční - hlavně proto, že kvůli němu vyrostl na sjezdovce Kozí pláň největší závodní park, jaký kdy v Česku byl. Ale též proto, že znovu spojil biking s přírodou, z níž vlastně vyšel. Letošní ročník podniku Horsefeathers Kozzy Style voněl dřevem a posunul slopestyle na horských kolech o pár levelů dál.

Horsefeathers Kozzy Style 2008

Adrenalinové sporty přitahují pozornost stále širší veřejnosti a slopestyle na horských kolech není výjimkou. V Česku měl svou premiéru před čtyřmi lety a nebylo to nikde jinde než právě v jižních Čechách na sjezdovce Kozí pláň. Od názvu sjezdovky dostal také celý závod své jméno – Horsefeathers Kozzy Style.

Od svého začátku akce vsadila na těsné propojení s přírodou a na náročné překážky, s nimiž se závodníci musejí utkat. Které patřily k těm nejobtížnějším letos?

Na samotném začátku tratě vyrostl hned šestimetrový drop, za kterým následovala překážka typu step-up to step-down, tedy náskok na zhruba čtyřmetrový stůl a seskok z něj.

Stejně jako šestimetrový drop, tak i step-up to step-down měly vedle sebe menší varianty, které vesměs nabízely více možností pro náročnější triky, které je velice těžké odjet z tak velkých výšek čistě.

Horsefeathers Kozzy Style 2008

V prostřední části tratě bylo možné překážky mezi sebou kombinovat mnoha způsoby. K dispozici byl dvanáctimetrový a devítimetrový gap, dvojitý step-up to step-down, quater, obrovský wallride s třímetrovým dropem, funbox, další wallride opět s přistavenou lávkou a dropem.

Za touto motanicí měl rider před sebou ještě tři dirty, přičemž ten první měl k sobě ještě přistavený starý pásák ruské výroby s příznačným názvem Stalinec.

Tři dny plné triků a zábavy

Samotný závod byl rozdělen do dvou víkendových dnů 5. a 6. července. Celá akce ovšem odstartovala již v pátek dopoledne oficiálním otevřením parku pro trénink. Celý den si rideři trať najížděli a hledali optimální kombinaci překážek, na které měli poté předvést své nejlepší triky.

Páteční večer v parku připravili organizátoři na velkém wallridu letní kino, kde se celý večer promítala bike videa, popíjelo se a vesele klábosilo.

Sobota patřila open kvalifikaci, do které se mohl přihlásit kdokoliv, kdo našel dost odvahy pustit se na svém biku do největšího závodního parku ve střední Evropě. Nakonec se na start postavilo více než 70 riderů nejen z Čech, ale i z Polska nebo Slovenska.

Open kvalifikace se jela na jednu jízdu, ve které měl rider možnost ukázat, že si zaslouží postup do nedělních finálových jízd.

Horsefeathers Kozzy Style 2008

Porota, v níž zasedli Michal Maroši, Viktor Plas, Víťa Kučera, Štěpán Herink a Filip Švrček, do nich vybrala jedenáct nejlepších, poté se všichni mohli věnovat kapelám a party, která trvala do pozdních ranních hodin.

V neděli se jedenáctka vybraných riderů střetla s patnácti pozvanými profesionály. Ze všech porota po dvou jízdách vybrala deset finalistů, k nimž přihodila ještě tři ridery na divokou kartu.

Obě finálové jízdy se jely ve znamení vyhrocených triků a za podpory početného davu diváků.

Třetí místo si za své extrémně protažené superman seatgraby, 360 nosedive a tailwhipy na prvních dvou překážkách tratě vybojoval Honza Toth.

Tomáš Zejda díky tailwhipům, superman tailwhypům a double whipům nakonec dosáhl na stříbrnou medaili, všechny pak přebil Honza Netrval, který z pětimetrového dropu vyslal 360, na step-up to step-down backflip, na prvním dirtu cancan, na druhém 360 a na posledním superman seatgrab indian air.

Získal první místo a téměř polovinu z celkových prize money ve výši 30 tisíc korun. Gratulací se mu dostalo fakt zaslouženě: všechny triky odjel neskutečně čistě!


Autor:


Nejčtenější

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

Mám za sebou asi dvacet zlomenin, říká biker Maroši

Zlomenin a úrazů měl Michal Maroši nepočítaně. K jeho řemeslu patří.

Léčí si vážnou zlomeninu, letos oslavil čtyřicítku, děti mu rostou jak z vody a veškerou energii teď věnuje přípravám...

VIDEO: Na prkně stokilometrovou rychlostí. Česko čeká drsný závod

IDF KOZAKOV CHALLENGE

Místy naberou až stokilometrovou rychlost, serpentiny pak prověří jejich technickou zdatnost. Do závodů navíc jezdci na...

Cyklistické heslo veslaře Synka: Nesmí mě předjet nikdo vyšší a těžší

Ondřej Synek na trati boleslavského závodu seriálu Kolo pro život.

Rozhlédne se po kraji, pozdraví diváky, prohodí slovo se soupeři a ještě zajíždí velmi dobré výsledky. Trojnásobný...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz