Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Cycle speedway. Tak trochu jiná plochá dráha

aktualizováno 
Čtyři jezdci na strojích bez brzd, zaprášený ovál a spousta adrenalinu. Když ale borce v helmách vypustí startér na trať, místo řevu motorů je slyšet jen mocné povzbuzování publika. Tahle plochá dráha se totiž jezdí na speciálně upravených kolech. O to víc emocí a zábavy ale nabízí.

Kořeny tohoto sportu sahají až do dvacátých let minulého století, na své nejslavnější momenty si ale musel dvacet let počkat. Na výsluní přišel až v realitě poválečné Anglie.

Ve městech i na vesnicích tehdy vznikaly ovály imitující plochou dráhu, po nichž uháněla proti směru hodinových ručiček rychlá kola. Tím ale podobnost s motoristickou plochou dráhou končí.

Benzínu byl totiž nedostatek, proto se na startovní čáře formovali jezdci na kolech.

Cycle speedway

To ale na popularitě sportu, který se oficiálně narodil v roce 1946, nic neubíralo. Cycle speedway si zjednává masovou oblibu, na závody chodí fandit stovky i tisíce lidí a vrcholem je mezinárodní závod Anglie proti Holandsku, který v roce 1950 sledovalo deset tisíc diváků.

Dnes jsou v Anglii, kde je na 40 klubů, tratě na cycle speedway součástí mnoha veřejných parků či sportovních komplexů a ožívají zejména v sezóně, která trvá od března do října. Měří od 60 do 90 metrů, nastupují na ne vždy čtveřice plochodrážníků, kteří cílového kostkovaného praporku dosahují obvykle do padesáti vteřin po startu.

Jezdí se na kolech bez brzd, s jedním převodem a se zatočenými řídítky ala berany, která se podobají víc horským než silničním strojům. Stejně jako u klasické ploché dráhy je i tady důležité zaujmout dobrou pozici hned v první zatáčce a i tady hraje zásadní roli levá noha, která koordinuje co nejrychlejší říznutí zatáčky. Technické dovednosti jsou stejně podstatné jako fyzická zdatnost, o pády a srážky nebývá nouze.

Většině špičkových amatérských plochodrážníků je kolem třicítky, závodí se ale i v kategorii do 13 let, žákovské do 16 let a juniorské pod 19 let. Těžištěm sportu je pořád Anglie, kromě ní ale zapustil kořeny i v Austrálii, Polsku, Holandsku, Švédsku či ve Spojených státech. Pro cyklisty, které by lákalo zařadit do výčtu zemí, v nichž cycle speedway žije, i Česko, je tím nejlepším startem webová stránka spokesman-online.co.uk.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: Dostanu děsně na hubu, říká o svém thaiboxerském souboji Marpo

Marpo jako host Óčka Drive

Osm let nebyl v ringu, ale na konci letošního roku ho čeká super-zápas v O2 areně. Pokud vše vyjde, postaví se proti...

VIDEO: Špičková yoya stojí i tři tisíce korun, říká český mistr

Robert Kučera

Není to jen dětská hračka. Špičková yoya jsou sofistikovanými technologickými kusy a dělají se s nimi složité triky,...

VIDEO: Parašutistický tandem dělal ve vzduchu kotrmelce

Ano, vidíte dobře. Ten parašutista je vzhůru nohama

Kotrmelců bylo celkem dvacet a tandem parašutistů s nimi začal ve třech stovkách metrů nad zemí. Nad tureckým pohořím...

Najdete na iDNES.cz