Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Dakar je mrtvý, ať žije Rally Bamako!

aktualizováno 
Nejen pro diváka se závod Paříž – Dakar proměnil v obrovský cirkus, který postupně ztrácí své kouzlo. Naštěstí má svého nástupce, který si zachoval všechny vlastnosti původního Dakaru, a v mnohém je obohatil. Ze stále populárnější Rally Budapešť - Bamako se stává fenomén. Její letošní ročník dospěl do svého finále právě včera.

Rallye Paříž - Dakar už prostě není, co bývala. Nejezdí se z Paříže, nekončí v Dakaru a Afriku prostě vyměnila za  Jižní Ameriku. A příští rok se dost možná přestěhuje do Austrálie.

Její třicátý ročník navíc poodhalil odvrácenou tvář legendárního podniku.

Megalomanské týmy, perfektní organizace a taktické manévry začínají připomínat Formuli 1 na písku. A výsledek je stejný. Začíná nudit.

Nijak pochvalnou zmínku na adresu sterilní profesionalizace soutěže si neodpustil dokonce ani pětinásobný vítěz Dakaru v kategorii čtyřkolek Josef Macháček.

"Dřív byl na jednoho jezdce jeden mechanik, teď je jich dvacet. Tři mechanici, dva novináři, vypouštěč předního kola, vypouštěč zadního, drbač zad. Dřív měl bivak půl hektaru, teď musí mít tři," uvedl pro MF DNES po letošním ročníku, který byl pro něj opět vítězným.

Mnoha soutěžícím pak pokazil dojem z Dakaru další fenomén - sponzoři a obchodní zástupci velkých společností. Na jejich popud se některé etapy zkrátily, rušily se časovky – a to jen proto, aby nedošlo k znevýhodnění favorizovaných týmů. Ze samotných jezdců se tak pomalu staly loutky.

Písečné duny: jenže kdo ví, zda účastníci Rally Bamako vůbec měli čas si jejich krásu vychutnat

O to víc potěší neustále rostoucí zájem o soutěž, která se sice jezdí jinou trasou, ale opět z Evropy do Afriky,  B2B neboli Rally Budapešť – Bamako, která končí v hlavním městě státu Mali.

Heslo tohoto podniku, který v roce 2005 založil maďarský novinář Andrew G. Szabó, zní: Kdokoliv, čímkoliv, z jakéhokoliv důvodu.

Jede každý. A každý pomáhá

Hlavní myšlenkou celé akce je oprostit ji od komerčního zaměření a co nejvíce zpřístupnit širokému okruhu fanoušků. A v neposlední řadě napomoci africkému obyvatelstvu.

Každé posádce vyberou organizátoři jednu vesnici, která se zahrne do plánované trasy – a právě do ní musí doručit humanitární pomoc podle svých možností a finančních prostředků.

V loňském ročníku se soutěžícím podařilo předat např. inkubátory, léky nebo školní pomůcky v hodnotě zhruba 500 tisíc eur. Konečnou částku letošního ročníku pořadatelé ještě nezveřejnili.

Profíci a "magoři"

Samotná soutěž je rozdělená do dvou kategorií, Race a Tourist. První z nich je nekompromisnější, nasazením posádek a obtížností se vyrovná dakarské rallye. Každá etapa má svůj denní časový limit, posádky musejí navíc plnit několik bodovaných úkolů.

Konvoj účastníků Rally Bamako budil na afrických prašných cestách zasloužený rozruch

Skutečnou specialitou a chloubou téhle rally je ale kategorie Tourist. Ta vítá s otevřenou náručí každého, troufalce s chutí riskovat a špetkou exhibicionismu a bláznovství zvlášť.

V daciích, žigulících, zmrzlinářským vozem nebo starým autobusem Ikarus se tak na trať vydávají studenti, nejrůznější blázni v parukách, angličtí rytíři a obrovská spousta nadšenců, které spojuje jedna myšlenka: postavit se náročné výzvě, ověřit si své schopnosti a pomoci druhým. 

Roste a roste

Na startu prvního ročníku stálo 42 týmů, v letošním roce se na trať vydalo už přes 600 závodníků ze 45 zemí. Duch Rally Bamako oslovil celý svět.

Své zástupce na ní přitom měli i Češi a Slováci.

Spa-riders, parta vysokoškolských studentů z Mariánských lázní, na trať vyjela vozem Nissan Patrol.

Jízda africkou přírodou vyžaduje o hodně větší um než uhánění po dálnici

Český profesionální Hummer tým vyrazil ze sedmi vozy H2, jedna z jeho posádek se ale musela hned od začátku potýkat s nezvyklým problémem -  manželskou hádkou. Hned v první etapě se manželé Volfovi pohádali a Michaela Volfová opustila závod. V Praze už stihla podat žádost o rozvod.

Slovensko zastupovali trojnásobní vítězové této rallye, manželé Ulrichovi. Daniela Ulrichová si v prvních etapách vážně poradila vazy na jedné noze, i tak ale posádka bojovala do poslední chvíle.

Vyplatilo se, nakonec si dojela pro třetí místo. Druhé získal maďarský Go-Go Bamako Team, vítězem se stala maďarská posádka DB Team: předchozí ročníky soutěže absolvovala v recesistickém duchu ve staré Dacii, letos ale pojala podnik seriózněji a bodovala v Toyotě.

V cíli se nezapomnělo ani na jeden z českých Hummer teamů: za svou pomoc spolusoutěžícím na trati dostal Cenu přátelství národů.

Rally Bamako 2009


FAKTA O RALLY BUDAPEŠŤ - BAMAKO

Účastníci pátého ročníku charitativního závodu odstartovali 17. ledna v Budapešti.
Po zrychleném přesunu Evropou (Maďarsko – Slovinsko – Itálie – Francie – Španělsko) se přepravili trajekty do Maroka, aby absolvovali 5 500 kilometrů africkou krajinou.
V sobotu 31. ledna závod skončil, cílem bylo Bamako v Mali.


PERLIČKY Z TRATĚ

"Vytrvalé sněžení s vánicí se postaralo o okamžité uzavření oblasti místní policií, a tak začala bojovka.

Nakonec jsme na jedné z horkých cestiček proráželi v deset večer půlmetrovou bariéru sněhu, abychom obešli závory na silnicích bedlivě hlídané neoblomnými policisty (...)

Ani nepočítám, kolik jsme během odpoledně vytáhli místních vozů ze škarpy. Zimní pneu jim zde nic neříká, a tak jsme měli o zábavu postaráno."                       Míla Janáček z českého Hummer Teamu popisuje přejezd pohoří Atlas

"Řítili jsme se na plný plyn po slaném jezeru, jeli jsme kolem 180 km/h, jako na dálnici. Po několik kilometrů byl povrch rovný, žádné boule, žádné díry, nic. Z ničeho nic se ale objevila uprostřed cesty jediná boule, kterou jsme ten den potkali. Vyhodila nás a letěli jsme asi 15 metrů, všechno ve voze se sesypalo.

Škody na autě jsme nijak zvlášť nezkoumali, měli jsme ale štěstí: jen propíchnutá pneumatika a poškozený chránič. Auto překvapivě vydrželo."
Attila Nagy z Volkswagen Tuareg týmu popisuje předposlední den závodu

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

VIDEO: „Hlavu mi opřeš o rameno.“ Takto se skáče v tandemu z letadla

Reportér rádia Impuls vyzkoušel tandemový seskok

Vypadá to bezpracně, ale i při tandemovém seskoku je třeba vědět, co dělat. Reportér radia Impuls Aleš Růžička musel...

Světový rekordman i zázračný mladík: nejlepší skokani Highjumpu 2018

Highjump 2018

I letos přijede světová elita. V zatopeném lomu v Hřiměždicích u Příbrami poměří přední cliffdiveři planety síly při...

VIDEO: Jako James Bond. Český dobrodruh přeskočil na motorce dům

Libor Podmol po vítězství v závodě v Austrálii

Budova byla dlouhá přes deset metrů a freestyle motokrosař Libor Podmol přeletěl docela jako James Bond. A hned...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz