Base jumping je jedím z nejnebezpečnějších sportů.

Base jumping je jedím z nejnebezpečnějších sportů. | foto: fba.base-jump.org

VIDEO: Hazard s volným pádem

  • 2
Skočit, padat volným pádem, dobře načasovat otevření padáku... a doufat, že to celé neskončí smrtelnou srážkou se zemí pod vámi.

Riziko je přitom značné, při base jumpingu totiž neskáčete z letadla, ale z podstatně menších výšek. To s sebou nese jistotu, že každé zaváhání skončí tragicky.

Řítíte se dolů v těsné blízkosti skalní stěny či zdi budovy, bez dostatečného manévrovacího prostoru, a máte zatraceně málo času, abyste vše zvládli a přežili.

Historie plná šílenců

Možná místa pro seskoky prozrazuje už samotný akronym „base“: zahrnují budovy („building“), televizní vysílače („antenna“), mosty („span“) a přírodní objekty jako útesy a skály („earth“). Jeho autorem je skupina kolem Carla Boenishe, který v roce 1978 natočil první filmové záběry base skoku – z převisu El Capitan v Yosemitském národním parku v USA.

Ne že by to byl první kousek svého druhu, historický seznam odvážlivců ochotných provokovat osud začíná daleko staršími daty: už v roce 1783 provedl první parašutistický skok Louis-Sébastien Lenormand z věže hvězdárny v Montpellier, v roce 1912 se vrhl ze Sochy svobody Frederick Law a vlastně jen rok před El Capitanem se tenhle hazardérský styl seskoků představil dokonce v epizodě Jamese Bonda.

Zatímco se však jednalo o ojedinělé experimenty, věnoval se Carl Boenische technice base skákání systematicky a odborně. A je proto právem označován za zakladatele tohoto moderního způsobu parašutismu, byť zakladatele s charakteristicky tragickým osudem: zahynul v roce 1984 při seskoku z útesu v Norsku.

Sport v ilegalitě

Jako by tím ilustroval, že se jedná o sport právem označovaný za jeden z nejnebezpečnějších: každý skok je unikátní, každý znamená obrovský nápor jak na psychiku, tak na zažité techniky, pohotový chladný úsudek je nutnou normou, na paniku není prostor.

Jít si skočit s minimálními praktickými znalostmi parašutismu po zhlédnutí několika atraktivních videí na internetu je zkrátka zárukou neštěstí.

Base jump

To však nečeká jen na nedočkavé amatéry. Výčet plnoprávných členů base komunity (jsou jim přidělována čísla, přičemž od jedničky začínala Boenischova skupinka), kteří při skocích zemřeli, činí od roku 1981 do letošního září 118 lidí.

Nejen proto je v mnoha zemích base jumping ilegální aktivitou.

Extrémní výzvy a hazard ale lákají. Zezačátku jsme se snažili odrážet co nejdál od stěny, jenže pak to začalo nudit... říká ve videoklipu, který můžete zhlédnout výše, jeden z těch, kdo si rádi zalaškují s nebezpečím.