Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Video: Jak jsem si dával do těla podle receptu kosmonautů NASA

aktualizováno 
Klasický problém každého chlapa po třicítce. Jakmile si povolíte už několikátou dírku na pásku, přiznáte si, že už je fakt čas se sebou něco udělat. Možná se vám ale nechce rovnou provádět prostocviky s činkami ani hopsat na aerobiku. Ani mně se nechtělo: proto byl mou volbou Power Plate. Vibrační zařízení, které se může pochlubit třeba tím, že ho od roku 2003 zařadila do tréninku pro své vesmírné projekty americká agentura NASA.

Power Plate používá NASA či borci z NBA. To je sice záruka účinnosti, ale i tak je to dřina.

Na začátku byl prostě alarm, siréna, prozření. Došlo mi to znovu, už ale se vší urgencí: Můj život potřebuje radikální změnu. Minimálně co se cvičení a pohybu týká.

Tentokrát jsem však rezignoval na novoroční předsevzetí a začal už v říjnu, protože náskok se vždycky hodí. A taky jsem se na to rozhodl jít mazaně: žádná brutalita s činkami, žádné zásadní omezování se v jídle, ale něco rozumně nenáročného, co mě na tu zásadní změnu připraví – a zároveň mě nezabije.

Nevinně vyhlížející Power Plate se jevil jako jasná volba.

Nastartuje tělo, během dvou měsíců ho dostane do stavu, kdy se s ním dá pracovat dál. A navíc – podle vstupních informací, které se mi dostávají do ruky, se na Power Plate jen stojí nebo leží.

Stroj vibruje, a tím se zpevňuje tělo. To přece zvládne každý.

Power Plate

Abych si to, že má dostaveníčka s Power Plate budou korunována úspěchem, pojistil, investuji do lekcí s trenérem. V Holmes Place mi doporučují instruktorku Zuzku, drobounkou blondýnku s výrazem anděla. Na tu by zareagovala i mrtvola.

Jenže andělé evidentně nemusejí nosit jen andělské zprávy.

Když mi trenérka konverzačním tónem oznámila, že trénovat budeme třikrát týdně půl hodiny a předtím si mám dát vždy tři čtvrtě hodiny kardia (byť velmi mírné intenzity), tedy běhu nebo kola, jen jsem naprázdno polkl. Ale samozřejmě, nezmohl jsem se na nejmenší odpor a skoro se mi chtělo odpovědět: "Rozkaz, udělám, co říkáš."

Má opravdová první hodina začala o dva dny později. "Power Plate sis vybral fakt dobře. Tenhle stroj není na zhubnutí, ale na zpevnění tělesných partií," vysvětlila mi Zuzka a pustila se do obšírné anamnézy: řeč přišla na můj jídelníček, životní styl, moje problémy s loktem, zády…

A poté už nastal onen okamžik, na který jsem se skutečně netěšil: "Změříme tvoje hodnoty, abychom věděli, jak na tom jsi." Verdikt zněl: lehká nadváha, při výšce 194 centimetrů a váze 105 kilo. Uvidíme, co se s tím dá udělat za dva měsíce.

Na Power Plate se cvičí v různých časových intervalech a s různou intenzitou. Vždycky se začíná protažením a koordinačními cviky, poté se na něm posilují velké svalové partie – nohy, záda – a následně menší svalové skupiny - biceps, triceps, ramena, břicho. Děláte na něm kliky, výpady a další cviky, které zpevňují svaly celého těla.

Díky vibraci se velmi silně a do hloubky aktivují různé svalové skupiny, čímž dochází k jejich mnohem většímu prokrvení, zesílení a zlepšení ohebnosti. "Pokud budeme po dvou měsících pokračovat dál, budeme mít opravdu dobrý základ," uvedla hodinu Zuzka.

Power Plate

A šlo se na to.

"Nejprve tě naučím základní postoj, ze kterého budeme vycházet," řekla Zuzka. Předvedla – a já polkl naprázdno. Nikdo po mně přece nemůže chtít, abych před plným fitkem pózoval v bizarním postoji, v podřepu a s vystrčeným zadkem! Co vystrčeným, přímo vyšpuleným!

"Vykašli se na ostatní a soustřeď se na sebe," zavelela trenérka a já věděl, že nemá cenu diskutovat.
 
Ve správném postoji jsem měl vydržet třicet vteřin. Jezdím na horském kole, celkem pravidelně běhám, ale blbá půlminuta mi rozklepala nohy jak prvničce a v tu chvíli jsem si uvědomil, že ty dva měsíce nebudou žádná legrace. A tím to nekončilo, pak přišly výpady, posilování břicha, kliky… a pak už nevím.
 
Takhle propocený jsem už dlouho, nebo možná ještě nikdy, nebyl. Jen doufám, že jsem moc nechroptěl. Nerad bych si v posilovně vybudoval image toho, kdo tam chodí několikrát týdně vystrkovat pozadí a přitom vydávat divný zvuky.
 
"Na chlapa ti to docela šlo. Většině dělá tenhle postoj docela dlouho problém," zhodnotila první hodinu Zuzka. Byl jsem hotovej a zcela upřímně jsem se bál rána. Budu určitě strašně rozlámanej. Kdo mi pomůže obléct se, kdo mi zaváže boty, a co na záchodě?!

Ráno ale budík zazvonil a já jsem vstal jako by nic, až po půl hodině jsem si uvědomil, že jsem byl včera cvičit a že jsem "pouze" velmi příjemně namoženej, žádná palčivá bolest.

Power Plate

Ten stroj se mi začal zamlouvat.
 
A tak šla hodina za hodinou. Pořád jsem se potil jako šílenec a po každém cvičení jsem byl víc a víc vyřízený.

Ale druhý den jsem se vždycky cítil skvěle. A nejen to. Zhruba po měsíci a půl zaznamenalo první změnu i moje okolí. I když se mi zpráva o tom dostala trochu jinak, než bych si představoval.
 
Na schodech mě zastavil kolega, se kterým se moc nemusíme: "Jsi nějakej jinej. Chodíš cvičit, že jo?" Pravda, nikdy jsem tak úplně netoužil po tom, aby mi komplimenty skládali chlapi, ale pořád lepší než nic.

Takže jsem se do posilovny vracel zas a znova. Nechával jsem ze sebe dělat sulc, dával si pozor, aby byl ten srandovní postoj co nejvíc předpisový, své andělské trenérce jsem v ničem neodporoval, byl jsem snad ten nejsubmisivnější cvičenec na světě.

Nevnímal jsem bolest, zatínal zuby a nechal si v hlavě běhat dlouhý výčet těch, kdo na Power Plate vsadili přede mnou.

Američtí kosmonauti – takže dej těm bicepsům pěkně zabrat, neflákej se! Černošské hvězdy NBA z  Chicago Bulls – klidně s chroptěním, ale to tělo vypneš! A ještě dalších deset kliků za krásky Nicole Kidmanovou a Julii Robertsovou… a když přidáš ještě pět, třeba si zasloužíš, abys dalšího uživatele Power Plate Dietera Bohlena, polovičku Modern Talking, už nikdy neslyšel zpívat.

Teď jsou dva měsíce za mnou, takže čas bilancovat. První účinky jsou viditelné na první pohled, o pár dírek na pásku jsem si polepšil!

A co prozradí neúprosná čísla?

"Oproti startovnímu měření došlo k nárůstu čtyř kil svalové hmoty, v pase a v bocích jsi o pět centimetrů ubral, což je skvělý. Úbytek na váze jsme nezaznamenali, i díky nárůstu svalů. Abys něco shodil, chtělo by to i změnit radikálněji jídelníček, upravit trénink a zařadit posilování na strojích," shrnuje Zuzka.

A zní to skoro, jako kdyby sestavovala plán na další etapu…

Power Plate:
- pracuje na bázi mimovolních tělesných reflexů; ty jsou vyvolány speciální vibrací, která působí na vysoký počet svalových vláken, která nejsou při běžném tréninku ovlivnitelná (zapojuje se až 95 procent svalové tkáně);

- zatímco konvenční metody zatěžují svaly pouze na povrchové úrovni, Power Plate zatěžuje hluboké svalové struktury;

- hlavní efekt cvičení na Power Plate se projevuje na síle (svaly se pravidelně protahují až padesátkrát za sekundu, v závislosti na frekvenci vibrací);

- příznivě působí na flexibilitu, cirkulaci krve, hormony;

- redukuje bolest, zlepšuje hustotu kostní tkáně, cirkulaci krve a metabolismus, má anticelulitické účinky;

- trénink by měl trvat maximálně třicet minut, doporučuje se frekvence třikrát týdně; mezi jednotlivými tréninky by však vždy měla být alespoň jednodenní pauza pro regeneraci organismu;

-  rozhodnete-li se Power Plate vyzkoušet, počítejte s tím, že se cena za půlhodinové cvičení pohybuje od 200 do 500 Kč.

Děkujeme firmě www.hodinky.cz za zapůjčení tréninkového počítače Suunto T6, které nám při reportáži pomáhaly přesně kontrolovat tepovou frekvenci.

Autoři: ,


Nejčtenější

Chci karavan a zběsilé jízdy po světě, říká MOgirl Dreya

Jsem sarkastická a tvrdohlavá, říká MOgirl Dreya.

Sarkastická, tolerantní a empatická, ale též tvrdohlavá a zbrklá. Tak se vidí MOgirl Dreya.

Lobotomii v USA podstoupilo 40 tisíc lidí. Ničila životy

Walter Freeman a James Watts přinesli lobotomii do Spojených států. Postup...

Byly to nešetrné zákroky bez sterilních podmínek. Profesor Walter Freeman jich zvládl desítky týdně. Byl showman,...Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

VIDEO: Seriál Jiné tváře lásky vás provede světem prostituce v Česku

Koncem devadesátých let bylo Česko rájem prostituce. Dnes počty prodejných žen...

Každý den je v Česku připraveno prodávat své tělo v průměru na deset tisíc žen. „Škála je velká. Od holek bez dokončené...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Další z rubriky

Neznámé sporty: buzkaši v Afghánistánu zakázal Tálibán

Mnoho mladých jezdců při buzkaši neuvidíte. Hráč musí vyzrát.

Vypadá impozantně, divoce, nespoutaně. A drsně. Na bojišti zápolí až stovky jezdců na speciálně vycvičených koních. O...

VIDEO: Jak náročný je wakeboarding, otestovala naše redaktorka

Wakeboard můžete v čechách vyzkoušet už dvacet  let

Nejtěžší je překonat strach a uvolnit se. Při dvou trénincích týdně se dá jízda na wakeboardu naučit za jednu sezonu,...

Neznámé sporty: hřiště má pět kilometrů a s míčem se hraje osm hodin

Středověkého fotbalu v Ashbourne se účastní stovky lidí, o míč se však vždy...

Od branky k brance to měří asi pět kilometrů, zápas trvá osm hodin. Hráčů jsou v obou týmech stovky a pravidla prostá:...

Najdete na iDNES.cz