VIDEO: Jak řádit v terénu? Hlavně se nebát a nepanikařit

aktualizováno 
Hltat adrenalin, projíždět říčky, zdolávat kopce, cítit, jak vám podkluzují kola. A je jedno, zda budete sjíždět saharské duny nebo "orat" rumunské lesy. Chcete-li si skutečně užít terénní ježdění, vyplatí se připravit se na to. Nejlépe rovnou na kurzu.

V areálu Mercedesu v pražských Stodůlkách tu možnost máte. Nejprve se vám dostane teorie, pak ale vyrazíte za divokou praxí na tamní polygon. Vyzkoušíte si na něm mnohé. Stoprocentní stoupání (45 stupňů) s možností extrémního výjezdu a zastavení, šedesátistupňový sjezd, boční náklon, brod, belgický chodník (zabetonované kameny) i simulaci přejezdu kládového mostu.

Nejdřív ze všeho je ale třeba seznámit se s vozem. "Sžít se s ním – to je první důležitá věc pro terénní ježdění," zdůrazňuje Petr Dvořák, který má výuku na starosti.

Před jízdou si musíte uvědomit, kde je těžiště automobilu. Právě od něj se totiž odvíjí svahová dostupnost vozidla, jak boční, tak podélná. Čím je těžiště vyšší, tím menší jsou svahové limity auta. Pak si na polygonu vyzkoušíte, do jakého náklonu při jakém zatížení se auto může dostat, aniž by udělalo eskymácký obrat.

Sranda to až tak není. Jakmile zasednete za volant terénního vozu a máte sjet z pětačtyřiceti stupňů, připadáte si jako na horské dráze, která se má už už utrhnout. Při bočním náklonu vám bude připadat, že se každou chvíli musíte převrátit. Přitom ještě nejste ani zdaleka na hranici toho, co auto dokáže.

"Zákazníci nikdy nevyužívají možnost aut stoprocentně. Nikdy. Většina lidí má cit, případně pud sebezáchovy a nejde do extrému," poznamenává Petr Dvořák, ale dodává: "Jenže i když laik využije možnosti auta z poloviny, působí to na něj děsivě. Musí si uvědomit potenciál vozu."

Zvláště od začátečníka chce cvičení na polygonu odvahu a pevné nervy, což se vám bude hodit i v samotném terénu. A také naprostou důvěru v instruktora. Ten jede v koloně vždy jako první a před každým úsekem radí ostatním vysílačkou, co si zapnout a proč, na co si dát pozor a co dělat.

Nakonec zjistíte, že do toho zapadnete rychle. Jde hlavně o správné dávkování plynu. Hodně vám pomůže podívat se na věc nejen z řidičské kabiny. "Zvenku vidíte a pochopíte nejlépe, kdy které systémy pracují. Vidíte, kdy zabere mezinápravový diferenciál nebo kdy dochází k přibrzdění kola," popisuje Petr Dvořák a připomíná, že kromě porozumění vozu je třeba v terénu dodržovat dvě zásady: nebát se a nepanikařit.

TERÉNNÍM AUTEM PO RUMUNSKÝCH HORÁCH

Rumunsko je asi poslední a jediná země v Evropě, která vás nechá nekontrolovaně jezdit po svých bohem zapomenutých horách a dovolí vám zahnout na jakoukoliv cestu, na niž se vám zamane.

Když jsem se minulý rok zúčastnil Transylvania Adventure s terénními auty Mercedes, mohl jsem vše zažít na vlastní kůži. Třídenní setkání s pohořím Bihor bylo nezapomenutelným zážitkem: po zhruba 900 kilometrech z Prahy se ocitnete v drsné a téměř zapomenuté přírodě, v divokém kraji, jehož obyvatelé jsou tvrdí a vstřícní zároveň. Hlavní cesty, po nichž jsme se pohybovali, je určitě lepší projet terénním autem, ale místní horalové se s tím nepářou a to samé zdolají s tím, co mají. Ať je to místní žihadlo dacia nebo naše škodovka. Zkrátka drsňáci.

Dřevěné boudy, krásná příroda, všudepřítomné krávy a naše terénní vozy. Tak vypadala Transylvania Adventure.
Terénní Mercedes zdolal kdejaký kopec.

A výsledný dojem z celého terénního putování? Pokud máte pocit, že skoro panenskou přírodu si je nejlepší fanfaronsky podmanit na čtyřech kolech, užijete si to. Z vlastní zkušenosti ale přiznávám, něco mi v tom, abych si to vychutnal, bránilo. Pro každého prohánění se za řevu motoru lesem prostě není. Stačí-li vám kochat se krajinou přes okénka vašeho nadupaného stroje, budou se vám terénní výlety líbit.

Já si říkal, jak vzrušující by bylo projít si pohoří pěšky nebo projet na kole.

Marek Odstrčilík

Nejčtenější

VIDEO: Mirek se vystavil nahý. Užil si se čtyřmi slečnami naráz

Miroslav se ukázal bez oblečení na Výstavě skutečných nahých mužů.

Miluje nahotu, bez oblečení chodí i doma před návštěvami a když se v Praze konala Výstava skutečných nahých mužů,...

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Dražte kalendář Pirelli. Nabídky již překročily 50 tisíc korun

Herečka a modelka Laetitia Casta představuje  ženu, která sní o umělecké dráze....

Skvostné fotografie, krásné a silné ženy i muži, působivé poselství. Kalendář Pirelli pro rok 2019 je zásluhou...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Jsem akční, romantická a naivní, prozrazuje MOgirl Vendy

Jsem romantická a snad i naivní, říká MOgirl Vendy.

Pochází z Chebu, nakonec si však splnila sen a začala tak trochu nový život v Praze. „Otevřelo se mi víc možností...

Další z rubriky

VIDEO: Podívejte se na zápasy Vémoly, Ondruše a Muradova z XFN Plzeň

Zápas měl Vémola pevně v rukou.

Bomby létaly při každém duelu v kleci, tři souboje však byly nejsledovanější. Vítězně z nich na plzeňském galavečeru...

Neznámé sporty: famfrpál z Harryho Pottera má svou profi ligu

Svůj famrpálový tým má i vídeňská univerzita.

Vyklouzl z pohádkového světa a vkročil do reálného. Ano, sportu kouzelnických adeptů z příběhů Harryho Pottera se...

VIDEO: Kung fu korida. Číňané soupeří s býky holýma rukama

Muž proti býkovi. Důležitá je výbušná síla, říkají čínští bojovníci.

Člověk beze zbraní versus mohutné čtyřsetkilogramové monstrum s rohy a kopyty, zosobnění síly a energie. Čínská korida...

Najdete na iDNES.cz