Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Jak řádit v terénu? Hlavně se nebát a nepanikařit

aktualizováno 
Hltat adrenalin, projíždět říčky, zdolávat kopce, cítit, jak vám podkluzují kola. A je jedno, zda budete sjíždět saharské duny nebo "orat" rumunské lesy. Chcete-li si skutečně užít terénní ježdění, vyplatí se připravit se na to. Nejlépe rovnou na kurzu.

V areálu Mercedesu v pražských Stodůlkách tu možnost máte. Nejprve se vám dostane teorie, pak ale vyrazíte za divokou praxí na tamní polygon. Vyzkoušíte si na něm mnohé. Stoprocentní stoupání (45 stupňů) s možností extrémního výjezdu a zastavení, šedesátistupňový sjezd, boční náklon, brod, belgický chodník (zabetonované kameny) i simulaci přejezdu kládového mostu.

Nejdřív ze všeho je ale třeba seznámit se s vozem. "Sžít se s ním – to je první důležitá věc pro terénní ježdění," zdůrazňuje Petr Dvořák, který má výuku na starosti.

Před jízdou si musíte uvědomit, kde je těžiště automobilu. Právě od něj se totiž odvíjí svahová dostupnost vozidla, jak boční, tak podélná. Čím je těžiště vyšší, tím menší jsou svahové limity auta. Pak si na polygonu vyzkoušíte, do jakého náklonu při jakém zatížení se auto může dostat, aniž by udělalo eskymácký obrat.

Sranda to až tak není. Jakmile zasednete za volant terénního vozu a máte sjet z pětačtyřiceti stupňů, připadáte si jako na horské dráze, která se má už už utrhnout. Při bočním náklonu vám bude připadat, že se každou chvíli musíte převrátit. Přitom ještě nejste ani zdaleka na hranici toho, co auto dokáže.

"Zákazníci nikdy nevyužívají možnost aut stoprocentně. Nikdy. Většina lidí má cit, případně pud sebezáchovy a nejde do extrému," poznamenává Petr Dvořák, ale dodává: "Jenže i když laik využije možnosti auta z poloviny, působí to na něj děsivě. Musí si uvědomit potenciál vozu."

Zvláště od začátečníka chce cvičení na polygonu odvahu a pevné nervy, což se vám bude hodit i v samotném terénu. A také naprostou důvěru v instruktora. Ten jede v koloně vždy jako první a před každým úsekem radí ostatním vysílačkou, co si zapnout a proč, na co si dát pozor a co dělat.

Nakonec zjistíte, že do toho zapadnete rychle. Jde hlavně o správné dávkování plynu. Hodně vám pomůže podívat se na věc nejen z řidičské kabiny. "Zvenku vidíte a pochopíte nejlépe, kdy které systémy pracují. Vidíte, kdy zabere mezinápravový diferenciál nebo kdy dochází k přibrzdění kola," popisuje Petr Dvořák a připomíná, že kromě porozumění vozu je třeba v terénu dodržovat dvě zásady: nebát se a nepanikařit.

TERÉNNÍM AUTEM PO RUMUNSKÝCH HORÁCH

Rumunsko je asi poslední a jediná země v Evropě, která vás nechá nekontrolovaně jezdit po svých bohem zapomenutých horách a dovolí vám zahnout na jakoukoliv cestu, na niž se vám zamane.

Když jsem se minulý rok zúčastnil Transylvania Adventure s terénními auty Mercedes, mohl jsem vše zažít na vlastní kůži. Třídenní setkání s pohořím Bihor bylo nezapomenutelným zážitkem: po zhruba 900 kilometrech z Prahy se ocitnete v drsné a téměř zapomenuté přírodě, v divokém kraji, jehož obyvatelé jsou tvrdí a vstřícní zároveň. Hlavní cesty, po nichž jsme se pohybovali, je určitě lepší projet terénním autem, ale místní horalové se s tím nepářou a to samé zdolají s tím, co mají. Ať je to místní žihadlo dacia nebo naše škodovka. Zkrátka drsňáci.

Dřevěné boudy, krásná příroda, všudepřítomné krávy a naše terénní vozy. Tak vypadala Transylvania Adventure.
Terénní Mercedes zdolal kdejaký kopec.

A výsledný dojem z celého terénního putování? Pokud máte pocit, že skoro panenskou přírodu si je nejlepší fanfaronsky podmanit na čtyřech kolech, užijete si to. Z vlastní zkušenosti ale přiznávám, něco mi v tom, abych si to vychutnal, bránilo. Pro každého prohánění se za řevu motoru lesem prostě není. Stačí-li vám kochat se krajinou přes okénka vašeho nadupaného stroje, budou se vám terénní výlety líbit.

Já si říkal, jak vzrušující by bylo projít si pohoří pěšky nebo projet na kole.

Marek Odstrčilík
Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

Čelíte obřímu tlaku, říká muž, co uletěl tisíc kilometrů ve větrném tunelu

Na první pohled to celé vypadalo jako meditace ve vzduchu.

Ve wingsuitu letěl šest a půl hodiny a vysekl tak nejdelší let na světě. Jarno Cordia při něm urazil vzdálenost 924,42...

VIDEO: Dostanu děsně na hubu, říká o svém thaiboxerském souboji Marpo

Marpo jako host Óčka Drive

Osm let nebyl v ringu, ale na konci letošního roku ho čeká super-zápas v O2 areně. Pokud vše vyjde, postaví se proti...

VIDEO: CrossFit má pořád nádech punku, říká česká závodnice

Od CrossFitu se Lu Gregorová dostala až ke vzpírání.

Pamatuje začátky CrossFit v Česku a říká, že od té doby prošel prudkým vývojem výkonnosti i byznysu kolem. Přesto je...

Domácí chipsy pro děti
Domácí chipsy pro děti

Upečte si domácí chipsy, ale pozor, jsou velice návykové.

Najdete na iDNES.cz