Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Jak řádit v terénu? Hlavně se nebát a nepanikařit

aktualizováno 
Hltat adrenalin, projíždět říčky, zdolávat kopce, cítit, jak vám podkluzují kola. A je jedno, zda budete sjíždět saharské duny nebo "orat" rumunské lesy. Chcete-li si skutečně užít terénní ježdění, vyplatí se připravit se na to. Nejlépe rovnou na kurzu.

V areálu Mercedesu v pražských Stodůlkách tu možnost máte. Nejprve se vám dostane teorie, pak ale vyrazíte za divokou praxí na tamní polygon. Vyzkoušíte si na něm mnohé. Stoprocentní stoupání (45 stupňů) s možností extrémního výjezdu a zastavení, šedesátistupňový sjezd, boční náklon, brod, belgický chodník (zabetonované kameny) i simulaci přejezdu kládového mostu.

Nejdřív ze všeho je ale třeba seznámit se s vozem. "Sžít se s ním – to je první důležitá věc pro terénní ježdění," zdůrazňuje Petr Dvořák, který má výuku na starosti.

Před jízdou si musíte uvědomit, kde je těžiště automobilu. Právě od něj se totiž odvíjí svahová dostupnost vozidla, jak boční, tak podélná. Čím je těžiště vyšší, tím menší jsou svahové limity auta. Pak si na polygonu vyzkoušíte, do jakého náklonu při jakém zatížení se auto může dostat, aniž by udělalo eskymácký obrat.

Sranda to až tak není. Jakmile zasednete za volant terénního vozu a máte sjet z pětačtyřiceti stupňů, připadáte si jako na horské dráze, která se má už už utrhnout. Při bočním náklonu vám bude připadat, že se každou chvíli musíte převrátit. Přitom ještě nejste ani zdaleka na hranici toho, co auto dokáže.

"Zákazníci nikdy nevyužívají možnost aut stoprocentně. Nikdy. Většina lidí má cit, případně pud sebezáchovy a nejde do extrému," poznamenává Petr Dvořák, ale dodává: "Jenže i když laik využije možnosti auta z poloviny, působí to na něj děsivě. Musí si uvědomit potenciál vozu."

Zvláště od začátečníka chce cvičení na polygonu odvahu a pevné nervy, což se vám bude hodit i v samotném terénu. A také naprostou důvěru v instruktora. Ten jede v koloně vždy jako první a před každým úsekem radí ostatním vysílačkou, co si zapnout a proč, na co si dát pozor a co dělat.

Nakonec zjistíte, že do toho zapadnete rychle. Jde hlavně o správné dávkování plynu. Hodně vám pomůže podívat se na věc nejen z řidičské kabiny. "Zvenku vidíte a pochopíte nejlépe, kdy které systémy pracují. Vidíte, kdy zabere mezinápravový diferenciál nebo kdy dochází k přibrzdění kola," popisuje Petr Dvořák a připomíná, že kromě porozumění vozu je třeba v terénu dodržovat dvě zásady: nebát se a nepanikařit.

TERÉNNÍM AUTEM PO RUMUNSKÝCH HORÁCH

Rumunsko je asi poslední a jediná země v Evropě, která vás nechá nekontrolovaně jezdit po svých bohem zapomenutých horách a dovolí vám zahnout na jakoukoliv cestu, na niž se vám zamane.

Když jsem se minulý rok zúčastnil Transylvania Adventure s terénními auty Mercedes, mohl jsem vše zažít na vlastní kůži. Třídenní setkání s pohořím Bihor bylo nezapomenutelným zážitkem: po zhruba 900 kilometrech z Prahy se ocitnete v drsné a téměř zapomenuté přírodě, v divokém kraji, jehož obyvatelé jsou tvrdí a vstřícní zároveň. Hlavní cesty, po nichž jsme se pohybovali, je určitě lepší projet terénním autem, ale místní horalové se s tím nepářou a to samé zdolají s tím, co mají. Ať je to místní žihadlo dacia nebo naše škodovka. Zkrátka drsňáci.

Dřevěné boudy, krásná příroda, všudepřítomné krávy a naše terénní vozy. Tak vypadala Transylvania Adventure.
Terénní Mercedes zdolal kdejaký kopec.

A výsledný dojem z celého terénního putování? Pokud máte pocit, že skoro panenskou přírodu si je nejlepší fanfaronsky podmanit na čtyřech kolech, užijete si to. Z vlastní zkušenosti ale přiznávám, něco mi v tom, abych si to vychutnal, bránilo. Pro každého prohánění se za řevu motoru lesem prostě není. Stačí-li vám kochat se krajinou přes okénka vašeho nadupaného stroje, budou se vám terénní výlety líbit.

Já si říkal, jak vzrušující by bylo projít si pohoří pěšky nebo projet na kole.

Marek OdstrčilíkNejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Cyklistické heslo veslaře Synka: Nesmí mě předjet nikdo vyšší a těžší

Ondřej Synek na trati boleslavského závodu seriálu Kolo pro život.

Rozhlédne se po kraji, pozdraví diváky, prohodí slovo se soupeři a ještě zajíždí velmi dobré výsledky. Trojnásobný...

Mám za sebou asi dvacet zlomenin, říká biker Maroši

Zlomenin a úrazů měl Michal Maroši nepočítaně. K jeho řemeslu patří.

Léčí si vážnou zlomeninu, letos oslavil čtyřicítku, děti mu rostou jak z vody a veškerou energii teď věnuje přípravám...

VIDEO: Jako James Bond. Český dobrodruh přeskočil na motorce dům

Libor Podmol po vítězství v závodě v Austrálii

Budova byla dlouhá přes deset metrů a freestyle motokrosař Libor Podmol přeletěl docela jako James Bond. A hned...

Najdete na iDNES.cz