Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Koule smrti se vrací. Zažijte retro plné adrenalinu

aktualizováno 
Říkalo se jí Stěna smrti a před dvaceti třiceti lety byla k vidění nejen na Matějské pouti. Dřevěný válec o průměru asi deset metrů s tribunami nahoře, odkud diváci sledovali, jak se v něm prohání kaskadér na plochodrážní mašině. Dnes se k nám zásluhou nadšence Honzy Holuba vrací. Nově jí říká Koule smrti.

Je třetí podobnou atrakcí v Evropě, má průměr šest metrů, je postavená ze železných plátů a těžko si představit větší adrenalin. Řítíte se v ní na motorce na vytočenou dvojku a zoufale si přejete, abyste udržel stoprocentní koncentraci a "nevypnul"ani na okamžik. Jinak totiž riskujete, že se rozplácnete na dně koule a ještě vás motorka přejede.

Co vás ke stavbě koule inspirovalo?
V roce 2007 jsem s Pavlem Korychem půl roku působil ve varieté extrémních sportů Flick-Flack. Zvenku to vypadalo jako cirkus, každý měsíc jsme byli v jiném koutu Německa. Kromě mnoha jiných atrakcí tam byla i koule a v ní parta Brazilců. Od začátku jsem na to koukal jak na zjevení. Když to člověk vidí poprvé, ze vzdálenosti jednoho metru se dívá na ten fofr, jak se motorky míhají nahoru a dolů a jak kouli pod tím náporem sotva udrží masivní kurty, je to něco nepopsatelného.

Obešlo se to bez zranění?
Jednou se Brazilci zle sesypali, navíc tak, že byli zaklínění ve dveřích, takže jsme nemohli kouli ani otevřít. Vevnitř se válela hromada motokrosařů, na nich různě poházené motorky, jedna dvě zlomené ruce. Nic moc.

To není zrovna ideální seznámení s adrenalinovou koulí. Kdy vás napadlo si ji postavit a naučit se v ní jezdit?
Někdy loni, když jsem se hrabal v hromadě dílů, ze kterých jsem chtěl postavit novou motorku. Řekl jsem si, proč nepostavit rovnou globus? Místo stavění motorky jsem začal prohlížet videa z Flick-Flacku, kde jsem si kouli fascinovaně natáčel. Komu jsem o svém snu vyprávěl, ten si klepal na hlavu. Já teda občas taky, ale touha vyhrotit něco, co umí v Evropě jen pár lidí, mě chytla jako droga.

Odhodlání bylo tedy velké, jak šla stavba samotná?
Postavit konstrukci bylo strašný. Nevím, jestli bych do toho šel podruhé. Nejdřív jsem udělal podle videa a fotek z Německa výkres se základnou a chodil po fabrikách na zpracování železa. Někde na mě koukali jako na blázna a někde po mně chtěli tolik peněz, že bych musel prodat byt.

Jak to dopadlo nakonec?
Nechal jsem si naohýbat nosníky a nakoupil půl tatrovky ocelové pásoviny. Vedle našeho autoservisu byla volná hala, materiál jsme tam nanosili a začali stavět jednu polokouli po druhé. Nejdřív jsme pláty zhruba navařili zvenku, pak zvedli kopuli a zavřeli dovnitř kamaráda se svářečkou.

A pustili jste ho, až když vše svařil?
Přesně. Ale vážně, jednou jsme měli moc práce, ráno jsme ho zavřeli, šli dělat a vzpomněli si na něj až o půlnoci. Nečekal bych, že někdo vydrží takhle dlouho nejít na záchod, svařovat a žít jen ze startek. (smích)

Jaké byly v kouli začátky na motorce? A šel do toho někdo s vámi?
Většina lidí řekla předem, že ani náhodou, další odradilo, když viděli kouli hotovou. Prakticky od začátku se ale přidal můj ex-spolužák Roman Janošťák. Zpočátku jsme padali hodně, i přes všechny chrániče a kombinézy to dost bolelo. Začátky jsme si protrpěli.

Na čem v kouli jezdíte?
Máme supermotardy Suzuki. Nejdřív jsme mysleli, že nám bude na trénování ze začátku stačit jedna, ale ta byla brzo dobitá tak, že jsme si museli pořídit dvě další.

Jaký je to pocit, řítit se v globu kolem dokola? Co je nejtěžší?
Na začátku nebylo jednoduché přijít na to, jak v kouli vůbec jezdit, jak se rozjet a zastavit. Z toho bylo nejvíc ran. Pak už člověk jezdí, ale je to docela zápřah na fyzičku, takže se brzo unavíte. Nejhorší je pro mě ale to, že se za chvíli začne motat hlava a to už pak motorku moc neovládáte. Hlavní je mít pořád stoprocentní koncentraci a držet plyn. Někde se dá chyba ustát, ale když si zapomenete dostatečně přidat při nájezdu do stropu, letíte do pletiva a motorka za vámi.

Jezdíte i ve dvou?
To je ještě větší psycho. To je na mozek už úplně od samotného začátku. Je super, že jezdím právě s Romanem, který začal mít docela brzo motorku v ruce a dá se mu stoprocentně věřit. Ale ani tak to není úplně nejlepší pocit, když si to v kouli hasíte padesátkou a půl metru vedle vás letí v protisměru padesátkou druhá motorka. O něco jednodušší proti tomu bylo naučit se jezdit se spolujezdcem. To jsem přitom neviděl ani ve Flick-Flacku, ani jinde ve světě, tak doufáme, že v tomhle máme s Romanem prvenství.

Určitě budete chtít to, co v kouli dovedete, ukázat někdy veřejně. Kdy bude příležitost vidět jedinou českou Kouli smrti?
Poprvé chceme před lidmi jezdit 1. května příštího roku v Tesla Aréně v Praze na akci Crazy Day. Kromě nás tam bude k vidění stuntriding, FMX, má tam skákat i upravené auto, drifty. Prostě jedna šílenost na druhou. Takže naše koule tam chybět rozhodně nesmí!

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

VIDEO: Mistři světa vzali na raft reportéra. Začal se topit

Reporér iDNES.tv usedl do raftu s mistry světa. Skončilo to dramaticky.

Říkají o sobě, že nejsou profesionálové. Rafting mají členové RK Troja jako koníček. Přesto dokázali vyhrát mistrovství...

Mám za sebou asi dvacet zlomenin, říká biker Maroši

Zlomenin a úrazů měl Michal Maroši nepočítaně. K jeho řemeslu patří.

Léčí si vážnou zlomeninu, letos oslavil čtyřicítku, děti mu rostou jak z vody a veškerou energii teď věnuje přípravám...

Škoda Superb 2.8 V6 2007...
Škoda Superb 2.8 V6 2007...

r.v. 2007, naj. 153 153 km, benzín
160 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz