Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Letecký cirkus nabídl přemety, vývrtky i tandemové figury

  10:00aktualizováno  10:00
Přes sto letadel, vrtulníků, vírníků i rogal. Poslední novinky i historické exempláře. A také nabitá akrobatická show v podání nejzkušenějších pilotů z celé Evropy. To vše bylo k vidění na Aero Expo 2010 v Příbrami.

Letecký koncert zahájila o posledním květnovém víkendu dvojice Gripenů. Ještě než se však stačili návštěvníci letiště Dlouhá Lhota vzpamatovat z ohlušujícího rámusu, vznesl se do vzduchu luxusní dvoumotorový Diamond DA 42, aby ukázal, že i byznys let se může proměnit v adrenalinový zážitek.

A pak už přišli na řadu skuteční mistři akrobacie.

Deset minut kouzel

Všechny myslitelné figury předvedl s letounem Sbach 342 trojnásobný mistr Německa v akrobatické disciplíně Unlimited (tj. bez omezení výkonu letounu) Phillip Steinbach.

Sestavu zahájil hned po startu bleskovým výkrutem, snad deset metrů nad zemí, aby vzápětí zmizel ohromeným divákům stovky metrů vysoko. Nahoře se roztočil přes křídlo a v přemetech se pomalu řítil k zemi. Každá další otočka jeho oranžového ďábla byla neuvěřitelně ostrá, rychlá a přesná.

Sbach 342

Několikrát provedl naprosto perfektní let po ocase, tedy velmi obtížné couvání s letadlem. Nožový let těsně podél diváků, otočený křídlem kolmo k zemi, si vystřihl už jen tak mimochodem těsně před přistáním.

Koncentrovat se na obtížné figury vydržel Phillip celých deset minut. Není to však podle něj vůbec těžké. "Nemáte přitom nic jiného na práci než letět," říká s úsměvem. A protože rád lidi baví, snaží se využít schopností letadla na plno. Jediné, co ho v takovém moderním letadle limituje, je prý on sám. "Pilot se vždycky vyčerpá dřív než letadlo," podotýká.

Phillip Steinbach

Poprvé usedl do letadla ve svých 14 letech. Dnes, dvaadvacet let poté, má na kontě 4500 letových hodin. Od roku 2003 se věnuje převážně akrobacii na motorových letadlech a také jejich vývoji. Jeho posledním designérským kouskem je dvoumístný letoun Sbach 342 společnosti Xtreme Air.
Letoun: Sbach 342
prázdná váha: 610 kg
320 koňských sil
maximální rychlost: 389 km/h
rychlost otáčení: 450°/sec
rychlost stoupání: 1000 metrů/min

Otec a syn, letadlo a model

Naprosto jiný styl akrobacie představil na příbramském nebi německý pilot Ralf Niebergall ve svém "vzdušném Ferrari" SF-260. Jeho hlavní předností byla rychlost a precizní provedení klasických akrobatických figur za doprovodu kouřového efektu.

Ralf Niebergall ve stroji Marchetti SF-260

Překvapením bylo, když se k vzdušnému představení připojil i jeho patnáctiletý syn Nico s motorovým modelem Composite ARF Extra 330. V úchvatné show předváděli souvraty, výkruty či lety na zádech a ze země se přitom zdálo, že na nebi jsou dvě skutečná letadla.

"Létání akrobatické formace s modelem je daleko složitější než s druhým letadlem," vysvětluje přitom Ralf. Opravdová letadla jsou totiž od sebe ve skutečnosti jen kousek, kdežto aby se zdál model ze země stejně velký jako letadlo, musí být od letadla dál a vždy blíže divákům.

"Musím proto ze země řídit model podle otce tak, aby diváci viděli vše v dokonalé souhře," popisuje svoji úlohu syn Nico. A jde mu to. Otec a syn Niebergallovi jsou ve formaci letadlo a model nejlepší na světě.

Ralf a Nico Niebergallovi

Otec létá od roku 1987 a své pilotní zkoušky složil přímo na výkonném akrobatickém letadle SF-260. "Bylo to jako dělat řidičák ve Ferrari," říká. Nestěžuje si však, létat rovně mu odjakživa připadalo nudné. Dnes má nalétáno 1600 hodin, z toho více než 700 hodin akrobacie.
Letoun: SF-260
vyrobeno: 1967
prázdná váha: 830 kg
maximální rychlost: 440 km/h

Syn Nico létá s modely letadel už čtyři roky. S otcem trénuje od loňska společnou akrobacii letadla a modelu, příští rok se však i on chystá usednout do kokpitu.

Vzdušná dvojčata

O další akrobatický zážitek se postaral tým Duo Twister ve složení Peter Wells a Guy Westgate na strojích Silence SA1100 Twister. Jejich identické letouny vytvářely na obloze nádherně sladěné figury, občas podtržené linií dýmu.

Vrcholem představení byla jejich "vývrtka", kdy Guy letěl po zádech a Peter kolem něj v těsné blízkosti kroužil. Původně byla prý jejich show ještě o hodně těžší, jenže laická veřejnost to nedocenila. "Proto jsme zařadili více manévrů, které nejsou úplně nejobtížnější, ale lidem se líbí víc," přiznává Peter.

Společný let Dua Twister vzhůru nohama

Zatímco Peter je vůdčí pilot, úkolem parťáka je pohyb jeho stroje přesně kopírovat. Během letu tak musí mít Guy Petera neustále na očích a poslouchat ve sluchátkách hlášení o příštím manévru.

Jako Duo Twister spolu přitom létají teprve od loňska, kdy Peter sestavil druhé letadlo G-Riot. "Během show je vše přesně naplánováno, protože jakákoli chyba by mohla vést ke zranění obecenstva," upozorňuje Guy na možná rizika, která jsou velká i proto, že létají občas jen padesát metrů nad zemí.

Duo Twister

Peter Wells má od svých patnácti let na větroni nalétáno přes 2800 hodin, na motorových letadlech dalších 2 tisíce hodin, z toho celých 1100 na letadle Twister. Kromě role vůdčího pilota je v Duu Twister též konstruktérem i hlavním mechanikem.
Guy Westgate je pilotem Boeingu 747 u British Airways a osminásobným mistrem Velké Británie v akrobacii na větroni. V týmu létá jako druhý pilot a organizuje cesty za exhibicemi do celého světa.

Letoun: Silence SA1100 Twister
motor: UL Power UL260iSA
maximální rychlost: 300 km/hod
rozpětí křídel: 7,5 m

Své umění předvedla v Příbrami i pěkná řádka českých pilotů, mezi jinými Michal Šťastný na Luňáku či Miloš Ramert na větroni Lo-100. Celou show zakončil tryskový let týmu Baltic Bees v jejich Albatrosu L 39. Po západu slunce pak ještě předvedl své pilotážní umění na osvětleném motorovém paraglidu tým Nirvany, ale to už jen pro hrstku vyvolených vystavovatelů, kteří na letišti v pozdní hodině zbyli.

"V Příbrami je budoucnost," zakončil akci její ředitel Patrick Casey a celých deset tisíc návštěvníků, kteří se od pátku do neděle na Aero Expo 2010 vystřídali, s ním jistě souhlasilo. Příští rok se do Příbrami nejspíš budou mít šanci vrátit na další ročník.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

VIDEO: Jako James Bond. Český dobrodruh přeskočil na motorce dům

Libor Podmol po vítězství v závodě v Austrálii

Budova byla dlouhá přes deset metrů a freestyle motokrosař Libor Podmol přeletěl docela jako James Bond. A hned...

VIDEO: Zápasy v kleci se v Praze představí s famózní sestavou

Petr „Monster“ Kníže je legendou českého MMA. Nebude scházet ani na jedenáctém...

Největšímu taháky bude jistě Sandra Mašková, policista Jaroslav Pokorný a Ivan Buchinger, který se utkal s Conorem...

Najdete na iDNES.cz