VIDEO: Na lyžích rychlostí 200 km/h. Podívejte se, jakou potřebujete výbavu

  • 2
Představte si to: z nuly na dvě stě kilometrů v hodině zrychlíte za 7 vteřin a budete při tom vydávat zvuk jako stíhačka. Zorný úhel se zmenší na minimum a brzdná dráha bude skoro kilometr. Abyste se zařadili do klanu šílených rychlostních sjezdařů ale potřebujete patřičnou výbavu.

Speed-skiing je relativně mladý sport - a dynamika jeho rozvoje tomu odpovídá. Technické parametry a pravidla se neustále mění, jezdci hledají své limity a vedou nekončící spory ohledně vybavení.

Svoji aktuální výbavu nám předvedl Karel Netolický, jeden z nejlepších českých jezdců.

Lyže

Lyže pro disciplínu speed-skiing váží 12 kg a měří 2, 4 m. Je to přitom standardní délka nezávislá na výšce postavy jezdce. Jsou vyrobeny z téhož materiálu, který se používá pro běžné sjezdové lyže, ale navíc zesíleny titanovými pláty.

Menší zaoblení na špičkách zaručuje aerodynamičtější tvar. Samotné hrany se nebrousí, lyže se totiž při obrovských rychlostech nesmí zaříznout.

Kompletní výstroj rychlostního sjezdaře

Na každý sníh se používá jiná struktura skluznice, jezdci mají až tři různé typy. Pro rychlostní sjezd je optimálním sněhem firn, právě na něm jezdci dokáží vyvinout nejvyšší rychlosti.

Boty

Vázání musí být s ohledem na obrovské zrychlení, jehož jezdci dosahují, seřízeno zhruba na dvojnásobek jezdcovy váhy. U Netolického je to 170 kg.

Základ jsou lyže a boty. Pokud ale chcete dosahovat maximálních rychlostí, neměly by vám ve výbavě chybět následující speciality.

Spoilery

Lýtkům dodávají vzhled připomínající předloktí Pepka námořníka, jezdcům však zvyšují rychlost, mohou se na ně i posadit.

Spoilery napomohou lepší aerodynamice

Rozměry jsou dané velikostí holenní kosti, maximální délka od holeně po zadní část spoileru je pak 30 centimetrů.

Produkce této součásti výbavy se zatím bohužel nechopil žádný výrobce, takže vzniká "na koleně", většinou z polystyrenu a ohebné dřevěné desky. K lýtkům se spoilery přidělávají obyčejnou lepící páskou, jezdci si ale musí dávat pozor na polohu. I sebemenší vychýlení z optimálního směru je totiž okrádá o vteřiny.

Helma

Je vyrobena z karbonových vláken a svou výplní přesně odpovídá tvaru hlavy. Důležitým bezpečnostním prvkem je oddělitelná aerodynamická část, která v případě kolize odpadne, aby na hlavě zůstala jen vnitřní, menší helma.

Helma vám dá vzezření mimozemšťana

Běžná cena se pohybuje mezi 500 až 700 eury.

Kombinéza

Jako spodní vrstva se používá klasické ribano. Pak přichází na řadu závodní gumová kombinéza, která svým materiálem trochu připomíná kondom. Její elasticita je neuvěřitelná, výsledkem asi desetiminutové oblékací procedury je batmanovsky dokonale obepnutá postava.

Při oblékání "batmanovské" kombinézy se asistence hodí

Pro pohodlí a bezpečí jezdce má na vnitřní straně „kožíšek“, který zabraňuje popáleninám při pádu. Pokud máte zájem, výrobců je několik, stačí jen poslat přesné rozměry.

Hůlky

Svým tvarem připomínají všechno, jenom ne....hůlky. Používají se dva typy. Klasické ohnuté sjezdové hole, nebo kulatina zahnutá do dvou pravých úhlů. Právě ty ostře zahnuté si jezdci opírají o kyčle – a zpevňují tak svůj sjezdový postoj.

Hůlku

Máte-li všechny prvky výbavy nakoupeny, a hlavně bije-li ve vaší hrudi dostatečně odvážné srdce, můžete se postavit na svah.

Než se ale budete, jako bizarní postava z nějakého sci-fi filmu, řítit z kopce ohromnou rychlostí, měli byste být srozuměni s několika základními informacemi:

Do sjezdové polohy se musíte zabalit co nejdřív.

Vaše výška a váha nemají na konečnou rychlost téměř žádný vliv. Nejvíc záleží na aerodynamice. Největší favorit a držitel světového rekordu Simone Origone poráží soupeře díky svému ultra-hlubokému postoji, který je asi o 10 cm nižší než postoj ostatních jezdců.

Ze svahu se řítíte právě v takovém postoji

Jakmile zaujmete postoj, měli byste se vyvarovat jakéhokoliv zbytečného pohybu. Ti nejlepší lyžaři se na svých lyžích ani nehnou.

Jednou z nejtěžších pasáží rychlostního sjezdu je brzdění. Postupným narovnáváním se zvyšujete odpor těla a snižujete rychlost. Ale pozor. Obě ruce musí přesně spolupracovat, pokud byste dali jednu ruku od těla rychleji než druhou, čeká vás nekontrolovatelný pád.

Takhle vypadá postoj při brzdění

I při tomto sportu dochází ke smrtelným úrazům. Paradoxně ale ne přímo při závodě, ale při příjezdu na sjezdovku. Někdy musíte k výchozímu bodu vyjet nahoru lanovkou a pak po metrových boulích pomalu sjíždíte k výchozímu bodu. V roce 2007 se při podobném sjezdu jedna ze sjezdařek zabila.

Na start tedy samozřejmě nejezděte v kombinéze. Pěkně podle pravidel si vezměte kraťasy, které vás případně zbrzdí, a svoje sjezdové lyže hoďte na ramena. Na start se dostanete jen na krátkých lyžích.

Jako jezdec nebudete cítit žádný odpor vzduchu, neuslyšíte jediný zvuk. Sami ale budete vydávat hluk, který se vzdáleně podobá stíhacímu letounu.

Nájezd mívá sklon mezi 70 až 98 procenty (100 procent je 45 stupňů.) Prudkost svahu vás zpočátku možná překvapí, po třech jízdách si ale zvyknete.

V čím větší nadmořské výšce se nacházíte, tím vyšší bude vaše konečná rychlost.

Pokud nemáte dost peněz na výlet na alpské vrcholy, nezoufejte. Speed-skiing se jezdí pravidelně na konci ledna na Bouřňáku v Krušných horách.

Přečtěte si rozhovor s Karlem Netolickým

,