VIDEO: Nejdražší české nože jsou z damaškové oceli, mamutoviny i meteoritu

  • 67
Stojí desetitisíce korun, vlastní je nejeden zahraniční sběratel a vyhrávají mezinárodní výstavy. I když se to málo ví, patří čeští nožíři mezi evropskou špičku. Spolu s nimi jsme vybrali deset nejdražších nožů, které jejich dílny opustily. Výběr pokrývá všechny možné styly a typy nožů z nejrůznějších vzácných materiálů.

Dříve působil alespoň jeden nožíř v každém českém městě. V devatenáctém století byli však všichni vytlačeni levnější tovární výrobou. "Hned po roce 1989 se ale ruční práce do Česka začala postupně vracet," vysvětluje Pavel Formánek z Asociace nožířů Bohemia Cultallatores, kde se u nás dnes vzali zkušení a prvotřídní nožíři.

1. Nůž s podkovou (přes 78 tisíc korun)

Tento pevný nůž padne do oka každému milovníku koní. Bujný oř je vyobrazen přímo na jeho damaškové čepeli, kované ze dvou druhů nástrojových ocelí a niklu.

"Trvalo mi devět let, než jsem se dopracoval k takto precizním mozaikám," podotýká autor nože Pavel Ševeček. Konkrétně tento nůž vyráběl po částech půl roku a světlo světa zatím spatřil pouze tento kus.

Nůž s podkovou

Rukojeť je z hadího dřeva, mrožího klu, buvolího rohu a na patce se skví krásný detail, podkovička z damaškové oceli. Za nůž byste dali více než 78 tisíc korun.

2. Panter a had (75 tisíc korun)

Nádherný sběratelský nůž pochází z plzeňské dílny Otakara Poka, jenž je pokračovatelem sedmdesátileté nožířské tradice své rodiny a jehož mnohaletá zkušenost je znát i na tomto noži.

čtěte Jak si vybrat správný nůž

"Technika hloubkové rytiny do čepele je velmi obtížná a pracná, přesto je u nás rozšířenější než v zahraničí," vychvaluje tento kousek i české nožíře obecně Pavel Formánek.

Panter a had

V tomto případě vyryl nožíř do damaškové čepele o dvě stě čtyřiceti vrstvách dvě silná zvířata, která se dokonale hodí na nůž pro lovce. Na střence je rytina pantera a hada doplněna bílou mamutovinou. Cena tohoto luxusního kousku je 75 tisíc korun.

3. Bowie (kolem 60 tisíc korun)

Mistrovský kousek vytvořil podle známého amerického typu nože ve své dílně Jaroslav Brixi. Nůž Bowie má čepel z torzírovaného damašku a je zdobený plastickou rytinou medvěda, jejímž autorem je syn nožíře David Brixi.

Bowie

Rukojeť tvoří pevný americký ořech. Pořizovací cena tohoto původně loveckého nože se pohybuje kolem 60 tisíc korun.

4. Měsíc za mraky (39 tisíc korun)

"Zvedl jsem hlavu a na nebi stál Měsíc a kousek vedle Večernice…." Takhle nějak uviděl předobraz českého uměleckého nože roku 2009 jeho autor nožíř Josef Pajl.

Skvostný nůž připomíná v otevřeném stavu srpek Měsíce, na čepeli z damaškové oceli se třpytí hvězdy a hrana kování pochází dokonce z meteoritu Gibeon.

Měsíc za mraky

Střenka nože je vyrobena z afrického ebenu a je ozdobena intarzií Měsíce za mraky z indonéské perleti. Vedle něj září na ebenovém nebi Večernice ze zirkonu s briliantovým výbrusem. Druhá, "odvrácená" strana nože je stejně jako odvrácená strana Měsíce nevýrazná s tmavě šedou čepelí.

Známý znalec prý o autorovi prohlásil, že je blázen, když nůž ocenil jen na 39 tisíc korun. "Možná jsem špatný obchodník," přemítá pan Pajl. Jeho výrobky jsou však neustále vyprodány.

5. Zavírací nůž (asi 30 tisíc korun)

Tento zavírací nůž se chlubí netradičními materiály. Polotovar čepele z niklového damašku získal nožíř Karel Hons na výstavě v Solingenu v Německu. Čepel se po vytvarování a zapasování do nože zakaluje, brousí a leští. Nakonec se takzvaně napouští na teplotu 250 stupňů Celsia, až vznikne její zvláštní zabarvení.

Zavírací nůž

Střenka rukojeti pochází z povrchu klu sibiřského mamuta a otevírací kolíček je osazen briliantem (1,5 karátu). Cena nože v tomto provedení je okolo třiceti tisíc korun.

6. Secesní nůž (asi 30 tisíc korun)

Krásný lovecký nůž z dílny mladého nožíře Zdeňka Janči má čepel vyrobenou z ručně kovaného damašku od jiného výborného českého nožíře Petra Dohnala. Rukojeť je ze zubu prasete bradavičnatého, aby dodala lovci tu správnou sílu. Zub doplňuje perleť a stříbrné kování.

Secesní nůž

Materiály použité na pouzdro, které nůž ochrání, jsou kombinací hovězí a rejnočí kůže. Cena tohoto nože se pohybuje kolem 30 tisíc korun.

7. Dvě Pera (29 tisíc korun)

Zavírací nůž Dvě Pera je prý mezi muži velmi oblíben a zvláštní kouzlo má i pro svého tvůrce Josefa Pajla. Nazval ho podle postavy Indiána od Zdeňka Buriana, která je vyryta na čepeli z práškové damascenské oceli. Na originální tvar vzácné čepele navazuje luxusní střenka z mamutoviny.

Dvě Pera

V základní verzi stojí nůž 29 tisíc korun, při použití materiálů dle přání zákazníka, například drahých kovů či kamenů, se však cena úměrně zvyšuje.

8. Blue Lagoon (asi 22 tisíc korun)

Damašková čepel tohoto zavíracího kousku od Milana Pokorného je jakoby pokrytá drobnými vlnkami modré laguny, s níž dobře ladí modrý nádech rukojeti z fosilní mamutí stoličky staré kolem patnácti tisíc let.

Blue Lagoon

Mamutí kel je vložen i do otevíracího kolíčku na čepeli. Orientační cena nože je 22 tisíc korun.

9. Gladius (několik desítek tisíc korun)

Zavírací nůž s bojovným názvem Gladius se zadní pojistkou vyráběl plzeňský nožíř Josef Rusňák přes tři měsíce. Jeho tvar vychází z vojenského nože používaného ve druhé světové válce.

Gladius

Drahá damašková čepel je doplněna zlatem a rukojetí ze slonoviny a titanu, zdobenou rytinou římského bojovníka a zvířecími motivy. Nůž koupil do své sbírky sběratel ze Saudské Arábie, jeho cena se pohybovala v řádu desítek tisíc korun.

10. Sea Witch (několik desítek tisíc korun)

Mořskou hlubinou je inspirován nůž Sea Witch od zlínského nožíře Libora Toboláka. Učaruje vám jak jeho čepel vyštípaná z obsidiánu, tak rukojeť z cejlonského korálu. Mořský původ má i pouzdro na nůž, které je vyrobeno z rejnočí kůže.

Sea Witch

Libor Tobolák prý při výrobě svých nožů zohledňuje povahové rysy majitele, materiály vybírá právě podle nich. Tento kousek stojí několik desítek tisíc korun.