Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Nejmenší i nejtenčí na světě. Výstava nabízí hodinářské klenoty

  13:00aktualizováno  13:00
Jsou superdrahé, luxusními materiály se na nich nešetřilo a nosili je prezidenti i královny. Výstava k šesti stům letům pražského orloje přivezla na Staroměstskou radnici hodinářské značky toho nejzvučnějšího renomé.

Technicky nejsofistikovanější stroje nabízí bezpochyby slavná kolekce The Trilogy, věnovaná mistrům astronomie a astrologie. Ne náhodou, všechny tři zlaté hodinky totiž umí indikovat téměř jakýkoli vesmírný ukazatel, na který si vzpomenete.

Model Astrolabium s podtitulem Galileo Galilei tak například určí pozici Slunce a Měsíce i východ a západ Slunce spojený se svítáním a stmíváním v daném místě. Nechybí ani měsíční fáze, zatmění Slunce a Měsíce a v neposlední řadě také východ a západ Měsíce.

Automatické hodinky Planetarium věnované Mikuláši Koperníkovi vám poskytnou věčný kalendář (rok je indikován jako 365,24 dní) a informují vás o pohybu planet či jejich vzájemném postavení od Merkuru po Saturn, přičemž Slunce je znázorněno ve středu číselníku. Díky těmto hodinkám máte též představu o astronomických znameních.

Nejtenčí hodinový strojek na světě Lepine-Ultra Plane

Nejtenčí hodinový strojek na světě Lepine-Ultra Plane

Pohled na rotaci planety Země s centrem na Severním pólu, který je zároveň středem hodinek, nabízí model Tellurium nesoucí jméno Johannese Keplera. Pomocí znázorněného obratníku Raka a Kozoroha s jejich pomocí určíte východ a západ Slunce v dané lokalitě, nechybí ani ukazatel měsíčních fází.

Pro panovníky i pro NASA

Poctu světu formule 1 vysekla legendární švýcarská značka Oris. "Zlatý náramkový chronograf Oris TT3 Formula Gold Limited Edition s karbonovým číselníkem je věnován třicetiletému výročí stáje Williams," říká kurátor výstavy Umění řemesla hodinářského Jan Lidmaňský. "Vyroben je v limitované sérii 300 exemplářů a každý z nich disponuje upraveným kalibrem ETA Valjoux 7750."

Dvě "nej" si vysloužila dvojice vystavených hodinek manufaktury Jaeger-LeCoultre. Nejmenší mechanický strojek na světě, nazvaný Calibre 101, který představila značka už v roce 1929, je sestavený z 98 součástek a jeho objem zabírá pouhých 0,2 centimetrů krychlových. Na výstavě je k vidění nejenom strojek samotný, ale také jeho zapouzdření v hodinkách s diamanty. Ty měla na svém zápěstí například královna Alžběta během své korunovace.

Druhou lahůdkou z dílny Jaeger-LeCoultre je nejtenčí mechanický strojek pro kapesní hodinky na světě. Na šířku měří pouhých 1,38 mm a s jeho výrobou se začalo v roce 1907.

Americké prezidenty pak zásobovala značka Vulcain, jejíž hodinky Cricket byly prvními, které se chlubily mechanickým alarmem.

Může se hodit

Výstava Umění řemesla hodinářského představuje dvacítku zahraničních vystavovatelů a šest českých a slovenských. Na Staroměstské radnici v Praze ji můžete zhlédnout do úterý 29. března.

Dalším švýcarským velikánem, který výstavě dominuje, jsou hodinky z manufaktury Girard-Perregaux, které zdobí zápěstí bohatých a mocných už od roku 1791. Manufaktura vyrobila v roce 1880 vůbec první sérii dvou tisícovek náramkových hodinek na světě. "Zakázku si u ní objednal císař Vilém I. Pruský," dodává Jan Lidmaňský.

S oslavami pražského orloje spojí ty své slavná švýcarská značka Fortis. Sto let existence připomene návštěvníkům například legendárním kalibrem 214 s logem Accutron, který doprovázel na vesmírných cestách velké množství misí NASA. Vyznačoval se ohromnou přesností a byl jakýmsi předvojem quarzových hodinek, které známe dodnes.

Autoři: ,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Najdete na iDNES.cz