VIDEO: Nejmenší i nejtenčí na světě. Výstava nabízí hodinářské klenoty

  13:00aktualizováno  13:00
Jsou superdrahé, luxusními materiály se na nich nešetřilo a nosili je prezidenti i královny. Výstava k šesti stům letům pražského orloje přivezla na Staroměstskou radnici hodinářské značky toho nejzvučnějšího renomé.

Technicky nejsofistikovanější stroje nabízí bezpochyby slavná kolekce The Trilogy, věnovaná mistrům astronomie a astrologie. Ne náhodou, všechny tři zlaté hodinky totiž umí indikovat téměř jakýkoli vesmírný ukazatel, na který si vzpomenete.

Model Astrolabium s podtitulem Galileo Galilei tak například určí pozici Slunce a Měsíce i východ a západ Slunce spojený se svítáním a stmíváním v daném místě. Nechybí ani měsíční fáze, zatmění Slunce a Měsíce a v neposlední řadě také východ a západ Měsíce.

Automatické hodinky Planetarium věnované Mikuláši Koperníkovi vám poskytnou věčný kalendář (rok je indikován jako 365,24 dní) a informují vás o pohybu planet či jejich vzájemném postavení od Merkuru po Saturn, přičemž Slunce je znázorněno ve středu číselníku. Díky těmto hodinkám máte též představu o astronomických znameních.

Nejtenčí hodinový strojek na světě Lepine-Ultra Plane

Nejtenčí hodinový strojek na světě Lepine-Ultra Plane

Pohled na rotaci planety Země s centrem na Severním pólu, který je zároveň středem hodinek, nabízí model Tellurium nesoucí jméno Johannese Keplera. Pomocí znázorněného obratníku Raka a Kozoroha s jejich pomocí určíte východ a západ Slunce v dané lokalitě, nechybí ani ukazatel měsíčních fází.

Pro panovníky i pro NASA

Poctu světu formule 1 vysekla legendární švýcarská značka Oris. "Zlatý náramkový chronograf Oris TT3 Formula Gold Limited Edition s karbonovým číselníkem je věnován třicetiletému výročí stáje Williams," říká kurátor výstavy Umění řemesla hodinářského Jan Lidmaňský. "Vyroben je v limitované sérii 300 exemplářů a každý z nich disponuje upraveným kalibrem ETA Valjoux 7750."

Dvě "nej" si vysloužila dvojice vystavených hodinek manufaktury Jaeger-LeCoultre. Nejmenší mechanický strojek na světě, nazvaný Calibre 101, který představila značka už v roce 1929, je sestavený z 98 součástek a jeho objem zabírá pouhých 0,2 centimetrů krychlových. Na výstavě je k vidění nejenom strojek samotný, ale také jeho zapouzdření v hodinkách s diamanty. Ty měla na svém zápěstí například královna Alžběta během své korunovace.

Druhou lahůdkou z dílny Jaeger-LeCoultre je nejtenčí mechanický strojek pro kapesní hodinky na světě. Na šířku měří pouhých 1,38 mm a s jeho výrobou se začalo v roce 1907.

Americké prezidenty pak zásobovala značka Vulcain, jejíž hodinky Cricket byly prvními, které se chlubily mechanickým alarmem.

Může se hodit

Výstava Umění řemesla hodinářského představuje dvacítku zahraničních vystavovatelů a šest českých a slovenských. Na Staroměstské radnici v Praze ji můžete zhlédnout do úterý 29. března.

Dalším švýcarským velikánem, který výstavě dominuje, jsou hodinky z manufaktury Girard-Perregaux, které zdobí zápěstí bohatých a mocných už od roku 1791. Manufaktura vyrobila v roce 1880 vůbec první sérii dvou tisícovek náramkových hodinek na světě. "Zakázku si u ní objednal císař Vilém I. Pruský," dodává Jan Lidmaňský.

S oslavami pražského orloje spojí ty své slavná švýcarská značka Fortis. Sto let existence připomene návštěvníkům například legendárním kalibrem 214 s logem Accutron, který doprovázel na vesmírných cestách velké množství misí NASA. Vyznačoval se ohromnou přesností a byl jakýmsi předvojem quarzových hodinek, které známe dodnes.

Autoři: ,

Nejčtenější

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

VIDEO: Mirek se vystavil nahý. Užil si se čtyřmi slečnami naráz

Miroslav se ukázal bez oblečení na Výstavě skutečných nahých mužů.

Miluje nahotu, bez oblečení chodí i doma před návštěvami a když se v Praze konala Výstava skutečných nahých mužů,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Další z rubriky

OBRAZEM: Lovec a jeho dravec. Fotky lovců s orly jsou ikonické

Gigantické rozpětí křídel, mohutný zobák, silné spáry. Orel skalní je robustní,...

Gigantické rozpětí křídel, mohutný zobák, silné spáry. Orel skalní je robustní, výhružný predátor. V mongolských...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

Odtržená klepeta krabům dorostou, tvrdí na Floridě. Vědci to zpochybňují

Kdo sní pětadvacet krabů co nejrychleji? Účastníci soutěže Keys Fisheries Stone...

Stát Florida propaguje praxi udržitelné krabí sklizně. Idea, že odlomená klepeta budou krabům bez obtíží dorůstat, však...

Najdete na iDNES.cz