Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Papírové vlašťovky ovládly Salcburk. A zamíří i do vesmíru

  10:00aktualizováno  10:00
Zapomeňte na své amatérské modely, které se po vteřině řítí k zemi. O titul mistra světa v hodu vlaštovkou bojovali v Rakousku ti nejlepší z nejlepších. Svými výkony inspirovali i vědce, kteří hodlají vypustit některé modely z výšky až 400 km nad zemí.

Na  finále Red Bull Paper Wings 2009 se do Salcburku sjelo 253 soutěžících z 83 zemí, kteří vzešli z celkem 613 kvalifikací. V architektonickém skvostu zvaném Hangár 7 pak závodili ve třech disciplínách: největší vzdálenost, čas vlaštovky strávený ve vzduchu a akrobacie. A díky oceánu kreativity „popírali“  zákony fyziky. Jejich šikovné ruce totiž z obyčejné A4 občas vykouzlily hotový zázrak.

V kategorii, v níž šlo o nejdelší čas letu, získal titul šampiona Brazilec Leonard Ang, jehož papírový výtvor se udržel ve vzduchu 11, 66 sekund. Za tu dobu sice Usain Bolt přeběhne stometrovou trať a ještě si povolí elasťáky, pro normálního smrtelníka a jeho vlaštovku je to ale nepředstavitelně dlouhá doba.

Světový rekord pro nejdelší letovou dobu papírových strojů je přitom neuvěřitelných 27 vteřin: tou dobou by už Usain Bolt mohl odevzdávat moč na dopingové kontrole.

Na Red Bull Paper Wings se sjeli soutěžící z celého světa

Akrobacii ovládl Japonec Takeshige Kishlura Kisshii, jehož nadšení nebralo konce. „Když jsem letěl sem na mistrovství, bylo to vůbec poprvé, kdy jsem sedl do opravdového letadla. Teď se navíc vrátím domů jako šampion! Myslím, že mi to snad ani nikdo neuvěří,“ vyprávěl s úsměvem od ucha k uchu.

Největší drama přichystalo finále v hodu na dálku. Až posledním hodem, který měřil 54, 43 metrů, obhájil svůj titul Jovica Kozlica z Chorvatska. Něco ho to ale stálo.„ Spal jsem celou noc s ledem na rameni. Tři týdny tréninku si vybralo svou daň na mé odhodové ruce. Ale zvládl jsem to,“ dodal ještě před tím, než na něj naskákal celý tým.

Jen pro informaci: Nejdelší let, který byl kdy změřen, činil více než 63 metrů. To je větší vzdálenost, než kterou překonali při svém prvním letu bratři Wrightové. Jeho autorem je Ken Blackburn, jenž denně trénoval tři hodiny, šest dní v týdnu. Po devíti měsících tréninku se urodil rekord, který doposud nebyl překonán.

Vlaštovky poslouží i vědcům

Papírová letadla, nebo chcete-li vlaštovky, ale neslouží jen pro zábavu. Někteří vědci se snaží pomocí těchto tichých kluzáků najít optimální aerodynamické tvary pro nové konstrukce letadel.

Tým vedený profesorem Šiniči Suzukim z University of Tokyo v Japonsku právě testuje model, který chce vypustit z mezinárodní vesmírné stanice. Model by měl po startu sklouznout zpět na zemský povrch. Vybraný astronaut vypustí na sto třicetigramových modelů z výšky 400 km nad zemí.

Vítězům tleskala zaplněná hala Hangáru 7

Modely jsou připravovány tak, aby vydržely náročné podmínky ve vesmíru. V laboratořích byly testovány na nadzvukovou rychlost a ublížit by jim neměly ani teploty na hranici -300 stupňů Celsia.

Podle profesora Suzukiho pomohou sesbírané poznatky při vývoji budoucích modelů letadel. „Myslíme si, že budeme schopní vytvořit zcela nové koncepty a že by ve velmi blízké budoucnosti mohly být z těchto designů vyrobeny nové typy letadel.“

Jak si vyrobit vlaštovku elitní kategorie

(… nebo alespoň takovou, která nepřistane za dvě vteřiny)

Křídla by měla být tenká a plochá. Vyvarujte se trhlinám a boulím na povrchu. Pokud budete házet vlaštovkou i venku, můžete použít lepidlo a přidat různé komponenty.

Pro stabilitu je rozhodující tvar písmen Y  a V, díváme-li se na křídla vlaštovky zepředu. Vlaštovky, které tento tvar nemají, mají tendenci kroužit kolem své podélné osy a spadnout na zem.

Ohnutím konců křídel můžete ovlivnit směr, kterým vlaštovka poletí. Zásadním faktorem je těžiště – určuje totiž směr, kterým bude vlaštovka létat. Papír skládejte tak, aby bylo těžiště pokud možno co nejblíže ke špičce modelu.

Ve většině soutěží se používá standardní papír formátu A4 s gramáží 80g/m2, což je nejpoužívanější kancelářský papír. Někteří závodníci ale preferují těžší papír. Světový rekordman Ken Blacburn používá gramáž 96 g/m2.

Autoři: ,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz