Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Práce snů, nakládat kamení v lomu

aktualizováno 
Práce v lomu rovná se poslední štace nejhorších trestanců. Tak tomu bylo ještě před 50 - 70 lety. Dnes je to věda. Abyste mohli řídit nakladač v lomu, musíte mít za sebou hodně vysokou řidičskou.

Platí to i ve Velkolomu Čertovy schody u Koněpruských jeskyní, kde se těží vápenec. Každý pracovní den se tam odehrává koncert mnohatunových obrů, které jejich řidiči ovládají s centimetrovou, strojovou přesností.

Rychlokurz řidiče v lomu

Úplnou špičkou mezi strojníky, jak se řidičům těchto gigantů říká, jsou strojníci nakladačů. To jsou monstra s velkou lopatou vepředu, která by lehce nabrala i fabii, a 500koňovým motorem. Šestkrát naberou "plnou" a naplní tak šedesáti tunami vápence korbu dampru (gigantického náklaďáku). Zvládnout to musí za tři až čtyři minuty.

Právě řidič nakladače je na "place" vládcem. On vybírá, odkud se hromada odstřeleného vápence nabírá a kde bude stát dampr. Není to jen tak, když to neumíte, nenaberete dost vápence a ještě to trvá dlouho. A on musí každou lopatu nabrat vrchovatou.

Při nabírání kamení se třeba nakladači nesmí protočit kola. Jak to dělají?

"To je stejné, jako se zeptat Romana Kresty, jak to dělá, že projede zatáčku řízeným smykem o sekundu rychleji než ostatní," říká s nadsázkou Pavel Černý, předváděč a školitel společnosti Phoenix-Zeppelin, která obry značky CAT do Česka dováží. "Musíte na to mít vlohy," dodává. "Nakladač má speciální funkci spojky náhonu měniče a ta mu pomáhá řídit a omezovat protočení kol." Strojník nakladače nemusí být silný hromotluk; zvládne to i křehká žena. Hlavním předpokladem je dokonalé zvládnutí stroje a stabilita výkonů.

Nakladač CAT 988H a dampr

Časy pracovních cyklů

Za 16 sekund je hototvo

Ve specifikaci nakladače najdete třeba tuto tabulku:

zvedání: 9,4 sekundy
vysypání: 2,4 sekundy
pokles do polohy plavání (prázdná lopata): 3,8 sekundy
celkový čas pracovního cyklu: 15,6 sekundy

Za jednu směnu musí strojník naložit čtyři tisíce tun vápence. Proto musí všichni projít speciálním tréninkem. I pak se ale neustále doškolují.

Na sekundu rozplánované

Strojník nabere vždy první lopatu plnou a postaví se tak, aby mohl řidič náklaďáku najet na správné místo. Tím mu ukáže, kam couvat.

Pak signálem dampr zastaví a začne vysypávat vápenec do korby. Celý stotunový náklaďák se pouze lehce zhoupne pod nárazy kamení padajícího do korby. Jakmile je naplněná, strojník nakladače zatroubí a dampr vyrazí k drtiči.

Všechny úkony mají svůj přesný časový plán. Na najetí pod lopatu nakladače má damprista padesát sekund. Strojník nakladače musí jeden cyklus stihnout za čtyřicet sekund, což znamená nabrat vápenec, vysypat lopatu do korby a opět nabrat. Když se kola při nabírání protočí (zahrabou), je to také chyba řidiče nakladače.

Prostě věda. Na všechno jsou tabulky a přesné normy. Pavel Černý je má v deset centimetrů tlusté modré "bibli", jejíž přikázání se musejí pečlivě dodržovat.

Dampr v akci

Jak se řídí stotunový obr čtěte ZDE

Padesátitunový obr

Nakladač CAT 988H váží padesát tun, sedmikubíkovou lžící nabere jedenáct tun materiálu. Pohání ho osmnáctilitrový přeplňovaný šestiválec o výkonu 507 koní, přenos síly ke kolům obstarává hydraulický měnič. Nádrž na naftu má objem 712 litrů a v chladicí soustavě je 103 litrů chladicí kapaliny.

Čtyři metry vysoký, tři a půl metru široký a s lopatou na zemi dvanáct metrů dlouhý kolos brzdí lamelové brzdy v olejové lázni. Všechno je ovládáno hydraulicky.

Ani vybrat správnou lopatu není hračka - musí odolat extrémním silám a práci s hrubým materiálem. Pro různé práce se hodí různé lopaty. Standardem je tzv. skalní. Vybíráte si varianty se zuby nebo bez nich, pro všeobecné použití, ale i pro skalní těžký provoz. Pro práci s hrubými materiály je určená lopata pro materiály s vysokou brusnou schopností(abrazivní).

Volant chybí

V obří prosklené kabině, která je samozřejmě klimatizována, najdete rádio, komfortní sedačku a spoustu ovladačů. Jemnou práci s radlicí provádí řidič joystickem. Konstrukce kabiny je odolná, aby prošla specifickými "crashtesty". Musí chránit řidiče při převrácení i před padajícími kameny.

Kabina nakladače CAT 988H

1. Integrovaný systém řízení a řazení: pohyby pákou ze strany na stranu řídí stroj, prsty ovládají řazení pojezdu dopředu/dozadu a palcem obsluhovaná tlačítka řadí rychlostní stupně.

2. Levý pedál ovládá měnič točivého momentu se spojkou oběžného kola a také brzdění, zatímco pravým pedálem se ovládá normální brzdění.

3. Ergonomická sedačka má šest nastavitelných prvků, samonavíjecí bezpečnostní pás, opěrku hlavy a nastavitelné loketní opěrky.

4. Elektro-hydraulické ovládací prvky

5. Monitorovací systém zobrazuje na displeji informace o hlavních komponentech a systémech stroje (množství paliva, teplota chladicí kapaliny motoru, oleje v převodném ústrojí a hydraulického oleje apod.).

6. Aretace plynové páky umožňuje obsluze předem nastavit otáčky motoru pro různé činnosti a zkrátit tak časy pracovních cyklů.

7. Vypínač systému řízení tahu na obvodu kol

8. Vypínač elektro-hydraulického zámku blokuje funkce hydraulických ovládacích prvků.Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Najdete na iDNES.cz