Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Pro akrobatické modely fyzikální zákony téměř neplatí

aktualizováno 
Dokonalý vzdušný tanec, slalom mezi pylony. Výkruty během přemetu i vis na vrtuli těsně nad zemí. Akrobacie s rádiem řízenými modely nabízí neomezené možnosti. Chce to jen dost peněz a automatické reakce. Ročně tento koníček vyjde na tři sta tisíc korun.

Akrobatický radiově řízený (RC – radio control) model má oproti skutečnému letadlu výrazně lepší poměr výkonu motoru k hmotnosti a daleko větší rozsah vychýlení kormidel. Proto se s ním dají ve vzduchu předvést neuvěřitelné kousky.

"Třeba výkruty během přemetu nebo při letu do čtverce, kruhu a dalších tvarů," vyjmenovává patnáctiletý pilot modelů Marek Plichta z Turnova figury, které se s normálním letadlem prostě nedají zaletět.

Potřebná výbava

Model letadla: stovky až stovky tisíc korun
Vysílač: tisíce až desítky tisíc korun
Přijímač: tisíce korun
Servo (motorek s převody pro ovládání kormidel letadla): stovky až tisíce korun
Nabíječka: tisíce korun
Baterky: stovky až tisíce korun

Na pilota modelu, který stojí nohama pevně na zemi, nepůsobí žádné přetížení a má v každém okamžiku dokonalý přehled o poloze stroje ve vzduchu. "Řízení modelu je proto snazší než skutečné létání," dodává Marek. Takový vis na vrtuli prý dokáže předvést skoro každý pokročilý modelář, zatímco v reálu to dokážou jen ti nejlepší piloti.

Kopaný výkrut ze země na zem je ale figura tak náročná na rychlost ovládání, že ji má v ruce jen pár našich akrobatických modelářů. "Musíte přidat plyn, hned ho stáhnout a přitom stejným kniplem pohnout křidélky, zároveň druhým kniplem vychýlit výškovku a směrovku," popisuje Marek sekvenci potřebných pohybů, které dohromady nezaberou ani půl sekundy, přitom však donutí udělat letadlo otočku kolem podélné osy těsně nad zemí.

Marek Plichta létá s modely od tří let. Sklízí úspěchy na domácích i zahraničních soutěžích a létání ho dnes stojí na tři sta tisíc korun ročně.

"To, co Marek občas předvádí, téměř porušuje fyzikální zákony," komentuje obdivně výkony svého syna Vladislav Plichta, který Marka k modelařině už v raném dětství přivedl.

"Na přemýšlení není za letu čas," dodává Marek.

Automatická reakce je základ

Jednou z nejmladších a pro diváky nejatraktivnějších disciplín v akrobacii modelů je Aeromuzikál. Pilot při něm předvádí sestavu vymyšlenou přímo na hudbu, a to jak povinnou, tak volnou, aby dokázal, co vše se svým letadlem dokáže.

K vidění jsou tak všechny myslitelné obraty kolem všech tří os, tedy skutečné 3D létání. "Figury se přitom musí stihnout rychle a přesně v rytmu hudby," vysvětluje Marek.

Marek Plichta létá s modely od tří let. Sklízí úspěchy na domácích i zahraničních soutěžích a létání ho dnes stojí na tři sta tisíc korun ročně.

Aeromuzikál se dá letět jak s velkými modely venku, tak s menšími v hale. Tam se také létají další disciplíny: hromadný slalom kolem pylonů a Air Race, let na dráze mezi pylony vymyšlené přímo na místě. Venku se pak závodí v přesné akrobacii.

Doufáte-li tajně, že se jednou na některém takovém závodě ukážete, vězte, že kromě spousty peněz za stále lepší modely vás to bude stát i nekonečné hodiny tréninku. Musíte si totiž zautomatizovat reakce rukou na vysílači podle chování letadla na nebi. "Na nějaké přemýšlení, čím jak pohnout, není čas," varuje Marek, který sám trénuje skoro každý den.

Slovníček

RC: radio control – rádiové řízení

Rádiem řízený akrobatický model (kategorie F3A): model o maximálním rozpětí a délce 2 metry, maximální hmotnosti bez paliva 5 kg, s jakýmkoli vhodným pohonem (elektromotor nebo spalovací motor)

Výkrut: otočka o 360° kolem podélné osy letounu

Přemet čili "loping": kruh opsaný ve svislé rovině

Kopaný výkrut: viz výkrut, jen s tím rozdílem, že díky použití směrovky a výškovky dojde nejen k rotaci kolem podélné osy, ale také k vychýlení kolem zbylých dvou os, při správném kopaném výkrutu se na nosných plochách "utrhnou" proudnice a dojde k tzv. autorotačnímu obratu

Vis na vrtuli: stoj na místě ocasem těsně nad zemí, vrtulí vzhůru a podélnou osou kolmo k zemi

EPP (extrudovaný polypropylén): jakoby "gumový " polystyren, který se po zmačknutí vrací do původního tvaru a při výjimečném zlomení se z něj nevydrolují jednotlivé kuličky, takže jej lze jednoduše znovu slepit sekundovým lepidlem

"Mladá generace má výhodu, že si prostřednictvím počítačových her už od dětství pěstuje schopnost velmi rychle reagovat prsty na to, co vidí," stýská si Markův otec, který sice létá s modely už od roku 1976, přesto ale nezvládne zaletět takovou akrobacii jako jeho syn.

Marek Plichta létá s modely od tří let. Sklízí úspěchy na domácích i zahraničních soutěžích a létání ho dnes stojí na tři sta tisíc korun ročně.

Kromě toho mají dnes mladí podle něj k dispozici i spolehlivou a výkonnější techniku, takže mohou létat bez zábran. "Když už se jim občas něco rozbije, náhrada modelu je jen otázkou peněz, nikoli měsíců shánění a vyrábění jako dřív," porovnává pan Plichta své skromné začátky se současností.

Simulátory i nerozbitné modely pro zelenáče

K dispozici je dnes navíc i skvělá tréninková pomůcka, počítačové simulátory, na nichž můžete cvičit své reakce, aniž byste něco rozbili. Ještě než vyrazíte naostro na louku, nacvičíte si pilotáž konkrétního modelu, s nímž budete létat, v klidu doma.

Pro skutečné létání na ven pak pro začátek Marek doporučuje cvičné modely z extrudovaného polypropylenu (EPP) s elektromotorem a rozpětím okolo jednoho metru. "Na tom by měl pilot dostat do ruky základní letové prvky – rovný let, zatáčku a vybírání pádu, a to ideálně pod dohledem zkušeného instruktora," radí Marek.

Případná poškození po nezdařených přistáních se dají u modelů z takových materiálů poměrně snadno a rychle opravit sekundovým lepidlem. Pokud je časem přece jen definitivně zdemolujete, nevyjde vás to tak draho, jako kdybyste začali rovnou s laminátovým modelem. Jejich cena se pohybuje už od pár tisíc.

Marek Plichta létá s modely od tří let. Sklízí úspěchy na domácích i zahraničních soutěžích a létání ho dnes stojí na tři sta tisíc korun ročně.

Pokud si nepořídíte rovnou hotový model, ale "stavebnici", je dobré nechat si napoprvé poradit s jejím sestavováním od zkušenějšího kolegy nebo si ho rovnou nechat sestavit na zakázku od ostříleného modeláře. A jestli žádného neznáte, není nic jednoduššího než se za pěkného počasí vypravit na nejbližší modelářské letiště.

Závodníci utratí ročně statisíce

Počítejte však s tím, že jak vaše letecké zkušenosti porostou a začnete provádět první akrobatické figury, zjistíte, že vám už začátečnické modely nestačí. Budete se rozhlížet po dražších materiálech a výkonnějších motorech a jejich sestavování a létání s nimi budete věnovat stále více a více času i peněz.

"Ročně mě, teda spíš dědu, stojí létání kolem tří set tisíc korun," upozorňuje Marek, že když to budete chtít v tomto sportu někam dotáhnout, není to zrovna levná záležitost.

Marek Plichta (nar. 1995)

Marek Plichta létá s modely od tří let. Sklízí úspěchy na domácích i zahraničních soutěžích a létání ho dnes stojí na tři sta tisíc korun ročně.Létat začal v necelých 3 letech s třímetrovým modelem větroně, který byl třikrát větší než on sám.

Tenkrát mu ještě otec musel napovídat při řízení "knipl od výškovky, nebo k výškovce", protože Marek nevěděl, kde je pravá a kde levá.

V pěti letech už měl Marek ale jasno minimálně v tom, že nejvíc ho baví akrobacie. Již tenkrát dokázal zaletět složitější figury než jeho otec.

Ve svých čtrnácti už posbíral všechny zlaté na národních a něco i na mezinárodních akrobatických soutěžích v hale. Proto už loni přestoupil do mezinárodní venkovní kategorie F3A, kde se zatím drží kolem sedmého místa. Ve své nejoblíbenější disciplíně Aeromuzikál byl loni dokonce šestý na World Air Games 2009 v Turíně (v hale).

Více na www.marekplichta.eu

letecké modelářství v ČR

V současnosti je v Klubu leteckých modelářů ČR organizováno celkem 5 215 leteckých modelářů, neorganizovaných je u nás podle předsedy Svazu modelářů ČR Mgr. Miroslava Navrátila zhruba padesát až šedesát tisíc.

Největší úspěchy českých pilotů v aeromuzikálu:
4. místo Jana Špatného na WAG 2009 v Turíně v kategorii F6A (venkovní aeromuzikál)
6. místo Marka Plichty na WAG 2009 v Turíně v kategorii F6B (halový aeromuzikál)
6. místo Marka Plichty na otevřeném halovém mistrovství Německa 2009 v kategorii F6B (halový aeromuzikál)
4. místo družstva na MS v Německu v kategorii F3D (rychlostní závody kolem pylonů)

Autoři: ,Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

OBRAZEM: Bojové umění silek sloužilo při vojenských nájezdech

Nízké postoje, perfektní práce nohou, důraz na kopy, právě tím se vyznačuje...

Nízké postoje, perfektní práce nohou, důraz na kopy, právě tím se vyznačuje bojové umění silek ze západní Sumatry. Je...

VIDEO: Dostanu děsně na hubu, říká o svém thaiboxerském souboji Marpo

Marpo jako host Óčka Drive

Osm let nebyl v ringu, ale na konci letošního roku ho čeká super-zápas v O2 areně. Pokud vše vyjde, postaví se proti...

VIDEO: Parašutistický tandem dělal ve vzduchu kotrmelce

Ano, vidíte dobře. Ten parašutista je vzhůru nohama

Kotrmelců bylo celkem dvacet a tandem parašutistů s nimi začal ve třech stovkách metrů nad zemí. Nad tureckým pohořím...

Najdete na iDNES.cz