VIDEO: Snowboardová gerila ve městě a s policií v zádech

  12:00aktualizováno  12:00
Běžný městský ruch, jemuž se vymyká jen parta kluků v pestrých mikinách velikosti XXL se snowboardy. Skupina freestylových borců vyrazila do českých a moravských měst a nelákala pozornost jen lidí vracejících se z práce či nákupů. Na zastávkách šňůry Nokia Street Cup se o ni často zajímali i městští strážníci.

První sněhový nájezd na zábradlí vzniká u schodiště uprostřed sídliště ve Výškovicích na kraji Ostravy. Kupa sněhu přišla freestylové nadšence na dva litry finské vodky a právě ona se stala kamenem úrazu celé akce.

Nejdřív se ukázalo, že i když je o dva metry dál zcela identické schodiště, většina místních se rozhodla používat právě ty schody, které se měly stát spotem pro jibbing.

Streetový jibbing

Jízda na překážkách ve městě je dalším "levelem" freestylového snowboardingu a má v sobě víc adrenalinu než ježdění v upravených snowparcích. Hrozí při něm horší pády, protože ve městě bývá kolem zábradlí, zídek a stěn jen minimum sněhu.

Streetové spoty se hodnotí podle rozjezdu, odjezdu, počtu schodů, délky a tvaru railu a okolního prostředí. Dobrý spot má příjemný sklon, nepříliš ostré schody a dostatečný prostor pro odjezd a rozjezd. Na samotném zábradlí pak nesmí být žádné spáry, díry nebo cokoliv, co by vám mohlo zachytnout hranu prkna.

Po chvilce navíc přicházejí k třináct metrů dlouhému zábradlí i policisté. Celou akci chtějí co nejrychleji rozpustit. Klukům chybí potřebný papír s razítkem. Prý ho i měli, ale v chaosu se někde ztratil.

Rozpačité situace nakonec využívá špindlerovský jezdec David Čonka ve fialovém XXL dresu, roztahuje se na šestimetrové bungee gumě a vyskakuje na zábradlí. Show začíná.

Nokia Street Cup

Na railu se střídá jeden jezdec za druhým. Roman Kuřil z Prostějova, Moravan Michal Straka, Martin Matoušek, jeden z našich nejnadějnějších snowboardistů do dvaceti let Darek Bergmann, známá firma Darek Macháně, nejmladší člen celé party Štěpán Rokos, Jirka Mařák a Radim Hovad z Frýdku Místku…

Ale exhibice se neodehrává jen na zábradlí. Z nejbližšího vchodu vybíhá místní starousedlice a že si to s policajty, co ty hodný kluky vyhazují, vyřídí. Naopak dole u schodů se objevuje podnapilá rodinka, jejímž jediným střízlivým členem je roztomilý, ale zvědavý pudlík. Vodítko drží bohužel nejveselejší člen výpravy, takže celá skupinka se komíhá přesně na místě dopadu ze zábradlí. Smetena není jen díky umu Martina Matouška, který dokázal vystřihnout složitý trik switch tailslide 270 out a ještě uchránit život pejska i jeho rozjařených páníčků.

PŘEČTĚTE SI, JAK SE NAUČIT JIBBINGOVÉ TRIKY NA SNOWBOARDU

Když pak policisté zaskočení událostmi na zábradlí i kolem něj ve tři odpoledne akci přece jenom ukončují, nikomu to nevadí. Kluci jsou i tak dost unavení. Poté, co si novináři vyfotí poslední momentky mrazivého odpoledne, kluci nájezd rozkopou a den končí večeří v mexické restauraci, kde Darek Bergmann oslaví devatenácté narozeniny.

Nokia Street Cup

Následuje přesun do Brna, během kterého selže navigace, většina jezdců usne, Štěpánovi Rokosovi se spustí krev z nosu a pár lidí rozlije čaj. Ve Starém Lískovci jsou geriloví snowboardisté neúspěšní, jednotlivá zábradlí vypadají jinak než na fotkách, mají nebezpečné dopady, takže se celý cirkus posunuje směrem na Nový Lískovec… a tak to pokračuje celý týden.

Přesuny auty, střídání se za volantem, hudba na maximum, shánění povolení od úřadů, obstarávání sněhu, rozhovory v rádiu, rychlý oběd za jízdy, několikáté kafe, hledání spotu na další zastávce, hotel, společná večeře, poker, došla cola, večerní chill, došel rum, pár hodin spánku, přesuny auty, hudba na maximum…

Do toho všeho ale hlavně snowboarding v ulicích měst. S rizikem, že se můžete kdykoliv rozbít o schody nebo být vypovězeni policajty.

Odjeté triky však mají mnohem větší hodnotu než ty, co dáte ve snowparku. "Je to úplně o něčem jiném. Spousta lidí umí jezdit na překážkách v parku, ale na street si troufne jen málokdo," říká David Čonka, který by spolu s dalšími jezdci rád přesvědčil své okolí, že mu nejde o vandalismus, ale o adrenalin a zábavu.

Autoři:


Nejčtenější

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

V tajze by se hodila mačeta i puška, říká Čech, který obletěl zeměkouli

Dva protagonisté české premiéry, pilot a propagátor českého národního...

Cílem jeho mise nebylo jen obletět jako první český pilot planetu. Též při ní zaznamenával české stopy ve světě. Aby...

Další z rubriky

Neznámé sporty: buzkaši v Afghánistánu zakázal Tálibán

Mnoho mladých jezdců při buzkaši neuvidíte. Hráč musí vyzrát.

Vypadá impozantně, divoce, nespoutaně. A drsně. Na bojišti zápolí až stovky jezdců na speciálně vycvičených koních. O...

Vzlétl jsem s Boeingem 737. Skoro jako doopravdy

Snili jste jako malí, že budete pilotem? Máte šanci to zkusit.

Vypadá to jako běžný obchod, jenže jakmile se za vámi zaklapnou dveře, ocitnete se v jiném světě. Jen pár kroků od...

VIDEO: Ester Ledeckou thajský box baví, má děsné rány, říká její trenér

Petr „Pino“ Ondrus se pripravuje na prosincovy XFN

Chystá se na MMA zápas s Jamiem Sloanem, do klece vleze 6. října na dvanáctém galavečeru XFN v Plzni. „Připravuju se...Najdete na iDNES.cz