Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: „Sporty“, nad nimiž zůstává rozum stát

aktualizováno 
Žádné vraždy, zní oficiální pravidlo jedné takové disciplíny, u další se sejdou nad šachovnicí chlapíci s bandážemi na rukou rovnou v ringu. Kategorie "hry a sporty" je skutečně podivuhodně pestrá. A některých z jejích bizarních položek se lidé drží celá staletí.

Většina běžců se z Cooper´s Hill dostane v sérii krkolomných pádů

Koulení sýra: kopec, úprk, nemocnice

Naprostý chaos, žádný přesah či hlubší smysl, čiré bláznovství. Ve znamení téhle charakteristiky se odehrává poslední pondělí v květnu na kopci Cooper´s Hill u anglického Gloucesteru.

Podle starodávné tradice se desítky soutěžících vrhají z kopce, aby dohonily kutálející se obrovské kolo sýru (značky Double Gloucester). Teoreticky vyhrává ten, kdo sýr dohoní, protože ten však dosahuje až rychlosti 112 kilometrů za hodinu, je to možnost vskutku jen teoretická: v praxi tak vítězí prostě ten, kdo se nejrychleji dostane za cílovou linii dole pod kopcem.

Třeštění kolem sýru má podle některých dohadů tradici sahající až k pohanské historii, jistá však jsou závěrečná resumé zdravotníků po každoročním sbíhání Cooper´s Hill: zlomené kosti, vyvrknuté kotníky, otřesy mozku.

Cynik by tak scénář celého podniku popsal jako "parta mladých mužů utíká za sýrem z kopce, dole je seškrábnou, naloží do sanitky a odvezou do nemocnice“.

 

Masopustní fotbal: hlavně žádné vraždy!

Odehrává se každoročně o masopustním úterý v městečku Ashbourne v kolébce fotbalu, Anglii, nicméně s fotbalem… toho nemá věru moc společného, kromě toho, že se točí kolem míče. Nepodobá se mu ani počtem hráčů, ani historií – a už vůbec ne pravidly.

Ostatně, těch není mnoho. To nejzákladnější oficiální zní prostě: žádné vraždění a zabíjení.

Hřištěm je celé město (kromě hřbitovů a městských zahrad), týmy tvoří desítky, ne-li stovky lidí, které se přelévají městem s cílem zmocnit se míče a třikrát s ním udeřit do soupeřova mlýnského kamene na konci města, který představuje "branku“. Balón se smí házet, smí se do něj kopat, zakázáno je však ukrývat ho v batohu či převážet v motorovém vozidle.

Vše ostatní je už věcí čistého, upřímného, brutálního násilí, jemuž je vymezeno osm hodin od dvou odpoledne do deseti večer.

Historie bizarní hry údajně sahá až do 12. století, kdy se ovšem místo míče měla používat hlava useknutá odsouzenci. Ashbournští si hru natolik oblíbili, že se jí místní odvedenci věnovali i v zákopech za první světové války… dokud se jí prý ostatní regimenty účastnící se válečného masakru neodmítly účastnit s tím, že je příliš brutální.

Fotbal v blátě: ta nejšpinavější kopaná

Ano, do míče se přitom sem a tam čutlo, ale… zapomeňte na ladné přihrávky, elegantní křivky a rychlá sólíčka. Dost práce totiž dal samotný pohyb po kolena v blátě – a právě tam se hrálo. Alespoň loni v červnu u severoněmeckého Brunsbuettelu, kde se u Labe utkalo šestnáct týmů v prvním ročníku Mistrovství světa ve fotbalu v blátě.

Zda se na něj ale někdy naváže, je sporné. Padání do bláta v urputné snaze dostat se k míči – a ten pak posunout kýženým směrem, totiž mělo k potěšení z fotbalu daleko….

Nicméně, nebuďme proroky. Uchytily se i bizarnější disciplíny.


Chess Boxing: prověří pěsti i mozek

Zkombinovat sport proslulý tvrdostí s hrou postavenou na přemýšlení napadlo v roce 1992 karikaturistu Ankiho Bilala a o jedenáct let později, poté, co se objevila v jeho komiksech, byla idea realizována v praxi.

Chess Boxing spojuje sporty ze zcela protilehlých pólů a pohled nabízí prostě bizarní: u šachové partie sedí dva borci s bandážemi na rukou, boxerskými trenýrkami, přes ramena přehozeny ručníky, aby neprochladli. To vše v ringu, šest kol šachů se totiž střídá se čtyřmi koly boxu (po dvou minutách).

A to vše ve vší vážnosti, nad soutěžemi bdí WCBO – World Chess Boxing Organization. Respekt a popularitu jí zjednal někdejší šampion v těžké váze Lennox Lewis, když se prohlásil za velkého fanouška Chess Boxingu. Motto WCBO zní: "Bojuje se v ringu, válčí se na šachovnici“.

Autoři:Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

VIDEO: Park plný penisů. Korejská atrakce oslavuje sexualitu a plodnost

V parku Haesindang jsou penisy mnohých barev i velikostí. O samotě, nebo ve...

Padesát soch ve tvaru penisu je unikátem. Mají podobu totemů, laviček, lamp, zvonů, v některých jsou vyřezaná znamení...

Další z rubriky

VIDEO: Parašutistický tandem dělal ve vzduchu kotrmelce

Ano, vidíte dobře. Ten parašutista je vzhůru nohama

Kotrmelců bylo celkem dvacet a tandem parašutistů s nimi začal ve třech stovkách metrů nad zemí. Nad tureckým pohořím...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

VIDEO: Basejumpeři skočili ze skály a ve vzduchu vpluli do letadla

Podívejte se, jak wingsuitisty nad Alpami vcuclo letadlo

Onen manévr musel být naprosto přesný, jeden po druhém museli ve vzduchu připlachtit k letounu, přiblížit se k němu ze...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz