Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Surfaři na Havaji dokážou pokořit i patnáctimetrovou vlnu

  15:00aktualizováno  15:00
Výzva, která přijde jen jednou za řadu let, čisté šílenství, na něž si troufne málokdo. Do vln, které se tenhle týden ženou k pobřeží havajských ostrovů Oahu a Maui, se odváží jen ti nejlepší surfaři. Ty však obří vlnobití přitahuje jako magnet.

Zatímco se tak havajská policie a záchranáři připravovali podle listu USA Today na možnost, že by extrémní vlny zaplavily silnice, úřady vybízely bezdomovce, aby opustili své tábory na pobřeží, a pobřežní hlídky varovaly veřejnost, sjížděla se na Havaj surfařská elita z celého světa.

V první řadě mířila na severní pobřeží ostrova Oahu, kde se konala soutěž, kterou na památku surfaře a člena pobřežní hlídky Eddieho Aikau organizuje Quiksilver. Pořádá se však jen ve skutečně extrémních podmínkách, jsou-li vlny vyšší než šest metrů. Ačkoli se tak poprvé odehrála před pětadvaceti lety, dovolily podmínky, aby od té doby proběhla jen šestkrát, naposledy v roce 2004.

Surfing v obřích vlnách na Havaji

Letos se soutěž konala poosmé a její účastníci se utkali s vlnami vysokými až dvanáct metrů. Účastnila se jí i surfařská legenda Kelly Slater, vítězem se však stal nováček, čtyřiadvacetiletý Greg Long, informovala agentura BBC.

Ještě monstróznější vlny pak nabídl ostrov Maui. Jeho vyhlášená surfařská lokalita výhružně nazývaná Jaws (Čelisti) přilákala stoupence extrémního tow surfingu, při němž jezdce roztáhne na vrcholek vlny vodní skútr. Na tamní vlny by se surfaři bez jeho pomoci skutečně nedostali, byly totiž vysoké až patnáct metrů.

"Síla vln je absolutně děsivá," řekl USA Today místní surfař Buzzy Kerbox. "Je to, jako byste byli hozeni do klece s gorilou a ta by si s vámi, než byste vypadli, dělala, co chce."

Surfing v obřích vlnách na Havaji

Podle Roberta Ballarda z tamní Národní meteorologické služby bude navíc díky velké bouři nad Severním Pacifikem Havaj hostit obrovské vlny i v příštích dnech. "Tak velké vlny Havaj nezažila od roku 2004 či 1998," uvedl Ballard pro TimesOnLine.co.uk.

Někteří surfaři se tak domnívají, že by se letošní rok mohl dokonce zařadit do série legendárních let 1998, 1983, 1974 a 1969, které jsou v dějinách surfingu zapsány zlatým písmem.

Autoři: ,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

VIDEO: Holky pokoří sjezd na longboardech. Tají se při tom dech

Holky na skateboardu se řítí po silnici bez jediného zaváhání

Vítr, který jim čechrá vlasy pod přilbou, krajina, který uhání kolem nich, to je poetika. Jenže jejich jízda je...

Světový rekordman i zázračný mladík: nejlepší skokani Highjumpu 2018

Highjump 2018

I letos přijede světová elita. V zatopeném lomu v Hřiměždicích u Příbrami poměří přední cliffdiveři planety síly při...

VIDEO: Mistři světa vzali na raft reportéra. Začal se topit

Reporér iDNES.tv usedl do raftu s mistry světa. Skončilo to dramaticky.

Říkají o sobě, že nejsou profesionálové. Rafting mají členové RK Troja jako koníček. Přesto dokázali vyhrát mistrovství...

Najdete na iDNES.cz