Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Svět sportovní reklamy aneb I McEnroe nakupuje v hypermarketu

  9:00aktualizováno  9:00
Sport a televizní reklama patří k sobě zcela neodmyslitelně. Ať je sportovní prostředí pouze kulisou pro prezentaci zboží, ať reklama propaguje sport jako takový nebo ve spotech aspoň hrají slavní sportovci. Vybrali jsme pro vás deset z nejzajímavějších sportovních reklam.

Pevné spojení reklamy a sportu funguje už dlouho - a někdy ho doprovází i vtip a nápad

U nás patřila k průkopnicím televizní reklamy se sportovní tématikou dnes již téměř zapomenutá skokanka do vody Heidemarie Bártová-Grécká. Před olympiádou v Barceloně 1992 propagovala na obrazovce šampon, který byl vlastně dva v jednom. Vzpomínáte?

Po ní využil sportovní slávu třeba oštěpař Jan Železný v reklamě na čokoládovou tyčinku. Hokejista Jaromír Jágr zase v 90. letech propagoval televizní hru Bingo i žvýkačku, které si můžete utrhnout velký kus.

V roce 1996 se jedna z automobilek rozhodla před mistrovstvím Evropy vsadit na tvář záložníka Martina Frýdka a natočila s ním reklamu. Měla jedinou chybu. Frýdek si na šampionátu do míče skoro nekopl a fanoušci si s tehdejšími stříbrnými medailemi mnohem více spojovali jména jako Nedvěd, Bejbl, Šmicer, Berger nebo Poborský.

V posledních letech jsou v módě šoty propagující kloubní preparáty. Objevují se v nich sportovci vysloužilí (Jiří Holeček) i současní (Roman Šebrle).

Mnozí si vzpomenou i na to, jak po první zlaté olympijské medaili Štěpánka Hilgertová mazala synovi na chleba nutellu.

Další šampion Aleš Valenta spojil své jméno s mobilním operátorem, stejně jako desetibojař Tomáš Dvořák, který byl "příliš sexy“.

A tak dále. A tak podobně.

Uvedené reklamy měly společnou jednu věc. Většinou byly fádní a nudné. Vtip a nadhled aby člověk pohledal.

Podívejte se na některé případy ze zahraničí, kde na to šli trochu jinak.

Jágr v New Yorku před začátkem letošní sezony natočil reklamu, která měla fanoušky nalákat na zápasy Rangers. Účinkoval v ní i jeho spoluhráč Petr Průcha a tématem byla svérázná lekce češtiny pro amerického fanouška.

Jágrova čeština zámořské reklamní experty vůbec oslovuje. Ještě v době, kdy hrál za Pittsburgh, natočil spot pro NHL. Ukazuje v něm, že hokej je nejen nejsenzačnější hra na světě, ale též globální sport.

U hokeje ještě zůstaňme. Jedna z nejpovedenějších reklam, opět propagující elitní ligu, vznikla předloni. Parta hráčů, toho času na tripu čili cestě po soupeřových kluzištích, se na hotelu dobře baví. Sdělení je jasné: dívejte se na NHL, ty hvězdy jsou stejně správní chlapíci jako vy.

Srovnejte tuto reklamu s proslovy českých hokejistů na ČT, kde se snaží diváky odříkanou frází přesvědčit, že je hokej baví...

V reklamním světě je jako doma americký tenista John McEnroe, i když kariéru ukončil už dávno. Reklam natočil spoustu, jednu z nejhezčích v loňském roce. S někdejším konkurentem Björnem Borgem si zavzpomínali na bitvy staré čtvrt století.

Tentokrát ovšem jejich dějištěm není centrální dvorec ve Wimbledonu, nýbrž hypermarket Tesco. A kdo zase zvítězil?

Sportovci v důchodu mají vůbec času nazbyt. Proto není divu, že jich tolik propadne golfu. Jako třeba v roce 2029 tenista Boris Becker a pilot F1 Mikka Häkkinen. A že neuhodnete, proč Becker přijede na hřiště tím samým vozem, jakým jezdí dnes?

K největším reklamním hvězdám v Americe dnes patří mladý basketbalista LeBron James. Je osobností NBA, fanoušci jej milují. Aby ne. Stačí pít tu správnou limonádu – a střílet koše přes celé hřiště není žádný problém.

Své největší hvězdy využívá v posledních letech firma Adidas pro reklamí kampaň "Impossible is nothing“ neboli "Nemožné neexistuje“. Hráli v ní David Beckham, Cristiano Ronaldo, Muhammad Ali s dcerou Leilou, Nadia Comaneciová... Nebo Haile Gebrselassie. Slavný běžec toho dokázal tolik, že už může soupeřit pouze sám se sebou.

S vtipnou reklamou v hlavní roli s fotbalistou Robertem Carlosem přišla před časem firma Pepsi. Moc dlouho ji ale nevysílala – brzy ji musela stáhnout, neboť se dotýkala národnostního cítění Japonců. Posuďte sami.

Úspěšné ovšem bývají i reklamy, kde místo celebrit vystupují anonymní sportovci. V následujícím spotu vzdala firma Flora hold amatérským maratoncům, ale samozřejmě zpropagovala i svůj margarín.

Je jedno, jestli vás druhý den po maratonu jen ukrutně bolí nohy, nebo máte i od tílka rozedřené prsní bradavky. Každopádně jste něco udělali pro své srdce.

Když už jsme u těch bradavek. Věřili byste, že hlavními hrdinkami reklamy na pánský časopis mohou být i dvě tenistky?

Autoři:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Další z rubriky

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Mlékař Al Capone. Gangster se dal před uvězněním na počestný byznys

Mléko mělo být jeho legálním byznysem. O přestup na „počestný“ byznys se však...

Na svědomí měl desítky lidských životů, nakonec se však chtěl stát počestným obchodníkem. Mlékařem. Kromě toho si však...

Najdete na iDNES.cz