Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Extrémní běh se dočkal mistrovství světa, hodnotili sami běžci

  17:00aktualizováno  17:00
Ještě před několika roky je "lovila" policie a majitelé je vyháněli od svých budov. Dnes pořádají pro londýnskou metropolitní policii kurzy a vlastníci domů jim platí za to, aby u jejich objektů dělali show. Freerunneři si pro svou mladou sportovní disciplínu zkrátka již stihli vydobýt respekt. A v sobotu 3. září se v Londýně dokonce sešli na prvním vlastním mistrovství světa.

Freerunning začal jako zábava teenagerů na francouzských předměstích, teď měl své vlastní mistrovství světa. | foto: Profimedia.cz

Po schodech chodí po rukou, skáčou ze střechy z výšky tří metrů a přistávají na zábradlí, nejrůznější překážky překonávají hladce, esteticky, za použití mnoha akrobatických prvků. Nenadělají při tom více hluku než kočka a vždycky dopadají na nohy. Freerunneři se zaměřují na krásu pohybu.

Freerunning, který se zrodil koncem 80. let minulého století na francouzských předměstích, se dostal do povědomí lidí díky filmům, a sloužil dokonce jako základ při výcviku britské armády.

"Je jen malá naděje, že by se freerunning dostal na olympijské hry. Jejich duch je příliš strohý," říká EZ, jeden z průkopníků této disciplíny v Británii, který mistrovství světa připravoval. Přesto je, podle listu The Guardian, s organizátory olympiády v roce 2012 v kontaktu: freerunning by se na ní mohl objevit například během zahajovacího ceremoniálu.

Sudí v oblecích na londýnském mistrovství scházeli, soutěžící hodnotili sami freerunneři: posuzovali technickou obtížnost, všeobecný dojem a především plynulost projevu. Na šampionátu se utkali zástupci z Brazílie, Jihoafrické republiky, Turecka nebo USA.

Na to, aby porotu přesvědčil o svém umění, měl startující 90 sekund: během nich musel plynule a hladce zvládnout figury převzaté ze skateboardingu i prvky z bojových umění. Použít směl jen jeden pár dobrých sportovních bot.

I když je pro freerunnery rájem ulice, šampionát se konal na umělé dráze - a o rostoucí prestiži této disciplíny svědčí i to, že se těšil podpoře hned několika sponzorských značek.

Na mistrovství pořádaném londýnskou formací Urban Freeflow vystoupil i sedmadvacetiletý Francouz Cali. Nejprve se učil taekwondo a tanec hip hop. "Když jsem ale viděl ty chlapíky skákat na střechách, uvědomil jsem si, že to je to, co chci dělat." Dnes žije Cali díky sponzorům a natáčení reklam jen freerunningem.

Freerunneři zakotvili také ve filmu. Jejich popularita prudce vzrostla po natočení posledního dílu o agentovi Jamesi Bondovi Casino Royale, který začíná velkou honičkou ve městě.

Již zmíněný EZ v minulosti organizoval v Británii výcvik pro komanda královského námořnictva. "Natáčení je ve skutečnosti méně nebezpečné než volné provádění freerunningu, protože jsou tam různá ochranná opatření," soudí EZ, ale přiznává, že vždy, když začíná, cítí pořád mrazení v zádech. Za svůj nejlepší zážitek v této disciplíně považuje běh zahradami jednoho chrámu v Tokiu.

I když se EZ a Cali stali profesionály, motiv pro provozování freerunningu je u nich stále stejný: chtějí se především bavit. Podle EZ je freerunning dostupný každému, kdo bude intenzivně trénovat. "Stačí mít pár bot a otevřenou duši," tvrdí.

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Světový rekordman i zázračný mladík: nejlepší skokani Highjumpu 2018

Highjump 2018

I letos přijede světová elita. V zatopeném lomu v Hřiměždicích u Příbrami poměří přední cliffdiveři planety síly při...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

VIDEO: Jako James Bond. Český dobrodruh přeskočil na motorce dům

Libor Podmol po vítězství v závodě v Austrálii

Budova byla dlouhá přes deset metrů a freestyle motokrosař Libor Podmol přeletěl docela jako James Bond. A hned...

Najdete na iDNES.cz