Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Extrémní běh se dočkal mistrovství světa, hodnotili sami běžci

  17:00aktualizováno  17:00
Ještě před několika roky je "lovila" policie a majitelé je vyháněli od svých budov. Dnes pořádají pro londýnskou metropolitní policii kurzy a vlastníci domů jim platí za to, aby u jejich objektů dělali show. Freerunneři si pro svou mladou sportovní disciplínu zkrátka již stihli vydobýt respekt. A v sobotu 3. září se v Londýně dokonce sešli na prvním vlastním mistrovství světa.

Freerunning začal jako zábava teenagerů na francouzských předměstích, teď měl své vlastní mistrovství světa. | foto: Profimedia.cz

Po schodech chodí po rukou, skáčou ze střechy z výšky tří metrů a přistávají na zábradlí, nejrůznější překážky překonávají hladce, esteticky, za použití mnoha akrobatických prvků. Nenadělají při tom více hluku než kočka a vždycky dopadají na nohy. Freerunneři se zaměřují na krásu pohybu.

Freerunning, který se zrodil koncem 80. let minulého století na francouzských předměstích, se dostal do povědomí lidí díky filmům, a sloužil dokonce jako základ při výcviku britské armády.

"Je jen malá naděje, že by se freerunning dostal na olympijské hry. Jejich duch je příliš strohý," říká EZ, jeden z průkopníků této disciplíny v Británii, který mistrovství světa připravoval. Přesto je, podle listu The Guardian, s organizátory olympiády v roce 2012 v kontaktu: freerunning by se na ní mohl objevit například během zahajovacího ceremoniálu.

Sudí v oblecích na londýnském mistrovství scházeli, soutěžící hodnotili sami freerunneři: posuzovali technickou obtížnost, všeobecný dojem a především plynulost projevu. Na šampionátu se utkali zástupci z Brazílie, Jihoafrické republiky, Turecka nebo USA.

Na to, aby porotu přesvědčil o svém umění, měl startující 90 sekund: během nich musel plynule a hladce zvládnout figury převzaté ze skateboardingu i prvky z bojových umění. Použít směl jen jeden pár dobrých sportovních bot.

I když je pro freerunnery rájem ulice, šampionát se konal na umělé dráze - a o rostoucí prestiži této disciplíny svědčí i to, že se těšil podpoře hned několika sponzorských značek.

Na mistrovství pořádaném londýnskou formací Urban Freeflow vystoupil i sedmadvacetiletý Francouz Cali. Nejprve se učil taekwondo a tanec hip hop. "Když jsem ale viděl ty chlapíky skákat na střechách, uvědomil jsem si, že to je to, co chci dělat." Dnes žije Cali díky sponzorům a natáčení reklam jen freerunningem.

Freerunneři zakotvili také ve filmu. Jejich popularita prudce vzrostla po natočení posledního dílu o agentovi Jamesi Bondovi Casino Royale, který začíná velkou honičkou ve městě.

Již zmíněný EZ v minulosti organizoval v Británii výcvik pro komanda královského námořnictva. "Natáčení je ve skutečnosti méně nebezpečné než volné provádění freerunningu, protože jsou tam různá ochranná opatření," soudí EZ, ale přiznává, že vždy, když začíná, cítí pořád mrazení v zádech. Za svůj nejlepší zážitek v této disciplíně považuje běh zahradami jednoho chrámu v Tokiu.

I když se EZ a Cali stali profesionály, motiv pro provozování freerunningu je u nich stále stejný: chtějí se především bavit. Podle EZ je freerunning dostupný každému, kdo bude intenzivně trénovat. "Stačí mít pár bot a otevřenou duši," tvrdí.

Autoři:Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: Parašutistický tandem dělal ve vzduchu kotrmelce

Ano, vidíte dobře. Ten parašutista je vzhůru nohama

Kotrmelců bylo celkem dvacet a tandem parašutistů s nimi začal ve třech stovkách metrů nad zemí. Nad tureckým pohořím...

VIDEO: Basejumpeři skočili ze skály a ve vzduchu vpluli do letadla

Podívejte se, jak wingsuitisty nad Alpami vcuclo letadlo

Onen manévr musel být naprosto přesný, jeden po druhém museli ve vzduchu připlachtit k letounu, přiblížit se k němu ze...

VIDEO: Sparring partnera hledám jen těžko, říká český mistr v kickboxu

Daniel Škvor

Loni podstoupil šest zápasů, všechny vyhrál. Vynesly mu dva tituly, na podzim se stal mistrem světa organizace WACO,...

Domácí chipsy pro děti
Domácí chipsy pro děti

Upečte si domácí chipsy, ale pozor, jsou velice návykové.

Najdete na iDNES.cz