Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Těžká dřina. Odléval jsem komponenty do ponorek

  10:00aktualizováno  10:00
Tekoucí kovy, příšerné horko a všude okolo prach ze slévárenského písku. A plno varování před popáleninami a vypálenýma očima. Moje angažmá ve slévárnách Nové Ransko byla fakt tvrdá makačka.

Hned první úkol, čištění pece na tavení hliníku, stál za to. Velký betonový kbelík na automatickém zvedáku se musí na začátku každé směny vyčistit od usazenin z předchozího tavení, a jelikož přitom jede pec stále naplno, dívám se do žhnoucího pekla

Do obličeje mi směřuje tisíc stupňů sálavého tepla, snažím se před ním neustupovat dozadu a drbu pec, abych ji zbavil usazenin. Když skončím, mám krvavé oči, durch propocené oblečení a uvítal bych ledové pivo.

Jenže moje kroky nevedou do hospody, ale k formířům. Na pracoviště, které je ztělesněním toho nejsyrovějšího, co si představíte pod přívlastkem industriální. U obrovského kovového rámu, v němž je položena forma, už stojí kolegové. Dozvídám se, že výsledným výrobkem bude součástka do ponorky, dostávám lopatu a házím do formy písek. Vejdou se ho tam téměř dvě tuny. Pak vháním vzduch šoukačkou, tedy pneumatickou pěchovačkou, pak zase házím písek, pěchuju… a tak pořád dokola.

Fotogalerie

Když je forma hotová, jde se na nejnebezpečnější část práce ve slévárnách, k samotnému lití. V téže peci, kterou jsem ráno čistil, se už míchají stovky litrů žhnoucího hliníku. Dostávám štít na obličej a stříbrné kosmické boty, které mají zabránit případnému propálení nohy, kdyby se přeci jen něco nepovedlo. A znovu varování: "Dávej při odlévání pozor, forma umí občas bouchnout."

Do rukou beru vidle, nástroj na uchopení kamenného sedmdesátikilového "kelímku", v němž se hliník přenáší z pece k formám, a s nádobou plnou hliníku jedeme rychle k formě. Ano, jedeme. Kolem celých sléváren je rampa, takže si to kolem kolegů poměrně svižně svištíme, aby cestou k formě hliník nevychladl.

Oklepat, vyleštit, odřezat… a pokazit

Po téhle operaci se odlitek musí vytlouci z formy. Několikatunový kolos dostává obrovské rány těžkým kovovým kladivem, i když v mém případě jsou to spíše rány střední intenzity.

Těžká dřina

Reportérova muka můžete na vlastní oči sledovat ve středu 16. listopadu od 20:15 v pořadu Těžká dřina na televizní stanici Prima Cool.

Další úkol, opracování odlitku od písku a formy, představuje skutečně náročnou výzvu – všude se valí pára, všechno je vařící a zatraceně těžké. Po poměrně dlouhé době je odlitek čistý, je však třeba vymlátit jádro. To, co jsme nejpečlivěji vkládali do formy, teď musíme sbíječkou vymlátit.

Pak už jen odříznout přebývající části, které vznikly odléváním. A tady přichází chvíle pro oslavu mé nešikovnosti. Výsledek všeho úsilí jsem pokazil za půl minuty. Bruskou jsem měl odříznout přebytek, jenže jsem ho vzal i s materiálem, který měl na odlitku zůstat.

Celodenní práce, desetitisíce korun za výrobek a zbytky respektu kolegů jsou v trapu. Stylové zakončení dne. Ne vždycky se zadaří.

Autoři:Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Další z rubriky

VIDEO: CrossFit má pořád nádech punku, říká česká závodnice

Od CrossFitu se Lu Gregorová dostala až ke vzpírání.

Pamatuje začátky CrossFit v Česku a říká, že od té doby prošel prudkým vývojem výkonnosti i byznysu kolem. Přesto je...

VIDEO: Špičková yoya stojí i tři tisíce korun, říká český mistr

Robert Kučera

Není to jen dětská hračka. Špičková yoya jsou sofistikovanými technologickými kusy a dělají se s nimi složité triky,...

Alenka na Manhattanu: kalendář Pirelli 2018 se uvedl s leskem

Duckie Thotová na galavečeru zářila.

Davy novinářů z celého světa, čekání na superhvězdu Naomi Campbellovou a unavený ruský novinář na podlaze výtahu. Ale...

Najdete na iDNES.cz