Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Trénuju jako divý. Ve svém věku už musím, říká biker Richard Gasperotti

  12:00aktualizováno  12:00
Podívám se potom po povánočních slevách, odpovídá se smíchem na otázku, proč se zúčastní šíleného sjezdu v obchodním centru Arkády biker Richard "Gaspi" Gasperotti. Na nabídku kývl, aby udělal reklamu svému sportu, jinak ale dává přednost ježdění v přírodě a učí lidi, aby na kole překonali strach.

Koncem ledna pojedeš sjezd v Arkádách. V čem budou jeho specifika?
Bude to atrakce pro lidi, pro nás bikery je to vytržení ze stereotypu. Specifika jsou v tom, že všechno strašně klouže, schody jsou ostré, možná prorazíme nějakou pneumatiku, eskalátory mají taky ostré hrany. Bude to vlastně zahájení bikové sezony, na němž se potká celá naše komunita.

V Česku jsi nebyl dlouho vidět. Proč jsi na Arkády kývl?
Podívám se na povánoční slevy. Popravdě, nejsem příznivcem takovýchto exhibičních závodů, protože víc tíhnu k lesu a přírodě. Kývl jsem kvůli osobnímu pozvání organizátora. A též proto, že zpopularizujeme náš sport, přistrčíme ho lidem až pod nos. Užiju si to, udělám si z toho vlastní exhibici.

Fotogalerie

Děláš se svými lidmi nějakou podobnou akci?
Máme mobilní show, přijedeme velkým autem, rozestavíme překážky, kluci odjedou exhibice. Lidem půjčujeme kola a přilby, aby si to sami vyzkoušeli, mohou vyhrát zajímavé ceny. A děláme i adventure závody, které se letos rozrostou o další destinace. Připravujeme i trochu větší akci, výlet do Mongolska s kempováním.

Ufoni na kolech

Jak jste se dostali do Mongolska?
Už delší čas jsme ve spojení s Čechem, který tam žije a organizuje výlety a tripy na motorkách. Zná tamní komunitu, umí mongolsky.

Kromě toho ale už druhým rokem působíte v Maroku. Jak to tam šlape?
Je to běh na dlouhou trať. Jsou to barbaři, chtějí na tobě vydělat, smějou se na tebe, ale ty si musíš furt hlídat záda. Už tam ale máme svoje místa, kde kupujeme vodu, banány a něco ke svačině, a lidi mě už poznávají, volají na mě. To mě překvapuje, když je tam taková migrace turistů. Jako pojítko tam máme Švýcara, který má za ženu Maročanku, bydlí tam 15 let. Zaměřuje se na silniční tréninky, cross country tréninky, my na enduro a freeriding.

Jak dlouho jsi tam hledal ty správné destinace?
Tři týdny. Peklo.

Přímý přenos

Nejen Richard "Gaspi" Gasperotti se v sobotu zúčastní Ultim8 DownMall Praha 2012. Uskuteční se v sobotu 28. ledna od 13:00 hodin v nákupním centru Arkády v Praze na Pankráci. Na Xman.cz vám od 14:00 nabídneme stream z celé akce.

Nemají místní problém s tím, že tam jezdíte v oblastech, kde nikdo nejezdí?
Naopak. Pro ně je to vytržení ze stereotypu. Oni tam mají holé skály, kolem kozy, všude kopou do míče malí fotbalisti. Zvou nás k sobě domů, jsme pro ně skoro jako ufoni. Kromě toho jezdíme i po Rumunsku, to je taky nepolíbená země. Každý si myslí, že to vypadá jako české hory, lehce se tam ale ztratíte, není tam signál, nefungují telefony. Je to panenská část Evropy.

Kolo je jen jedno

Po patnácti letech sis pořídil trenéra. Proč?
Abych to ještě pár let vydržel. Začínám 25. rok na kole a už bývám nejstarší závodník závodů, už se mi hůř vstává z pádů. Potřebuju být výkonnější, abych to udýchal. Chtěl bych jezdit enduro závody. A také mě do toho trochu tlačí partneři.

V čem je enduro závod jiný?
Úplně zjednodušeně je to 70 procent z kopce a 30 procent do kopce. Přibližuje se to enduro závodům motorek. Je to třeba třídenní závod a každý den se najede 40 až 50 kilometrů v terénu, je tam potřeba fyzička

Už víš, co vás čeká v rámci tréninkové přípravy?
Teď je to silnička na válcích, tak hodina a půl. Jezdím i venku. Hlídám si tep. Letošní rok je pro mě takový testovací a přípravný, v roce 2013 se jede světový pohár, ten bych chtěl jet. Pořád jsem profesionální jezdec, živí mě to, nejezdím ale už závody, jen na pozvání. Věnuju se ale i prezentování a spolupráci s partnery. To mě nakopává víc než závody. Závodit a honit se za časem po letech člověka přestane bavit. A tohle mi nastoluje jistou disciplínu.

Kam sahají jeho sny?

Kam sahají jeho sny? "Nápady se většinou honí v hlavě mého kolegy a bojím se, že se jednou ocitneme až na Antarktidě. Máme trail, který je dlouhý 40 kilometrů, je na Tchajwanu," říká Gaspi.

Baví tě silniční kolo?
Dřív jsem na něm jezdil. Nebráním se žádnému cyklistickému odvětví. Kolo je jen jedno, proč to rozdělovat. Když nejedu z kopce, je to pro mě zpestření.

Co když ti trenér začne mluvit do stravování?
To už tady bylo... Já jsem taková popelnice, můžu sníst všechno. Mám rád i pivo a musím ho omezovat. Už si nedám pět šest, ale jen tři čtyři. Za poslední dva roky jsem se hodně zklidnil a začal to brát úplně jinak.

Ukazoval jsi mi fotky ze setkání s naším nejlepším bikerem Jardou Kulhavým. Jak on na šílence tvého typu kouká?
S Jardou jsme kamarádi. Je to normální člověk, který má rád srandu, dobré jídlo, bere každý humor, ocení kterýkoli sport. Takový ti nikdy neřekne, že jsi vymaštěný sjezdař. Je tu ale spousta lidí, kteří nic nedělají a jen kecaj.

Jezdíš každý den?
Ano, mám na to čas. V zimě funguju jako tatér. Já jsem vlastně takový těžce zařaditelný. Chci prostě něčím ovlivňovat komunitu. Když to nebude skrze moje jméno, tak skrze své projekty.

Zkušeností máš na rozdávání.
Pokud mi člověk naslouchá, naučím ho to. Musí mi ale věřit, nesmí mít svou hlavu. Okamžitě se pak zlepší. Jsem docela dobrý psycholog. Komunikace a vnímání toho druhého je pro učení zásadní. Mým klientům se ale věnují mí instruktoři, já jen zaskakuji. Práce s lidmi je strašně těžká, ale baví mě. Potěší tě, když vidíš, jak jsou nadšení, když z nich opadne strach. Moje přání je, aby si každý uměl sám skenovat terén a uměl si ho vybrat, aby ho bavil a netrápil se s ním.

Nechtěl byste to dělat pro děti?
Tam je problém, děti jsou neorganizované, je to hodně nebezpečné, hlídat je je strašně únavné. Asi bych do toho nešel, smrdí to průserem.

Co vlastní děti?
Ještě mám čas. Mám mladou přítelkyni.

Autoři:


Nejčtenější

Vyšehradští jezdci: sígři, kteří v padesátých letech děsili Prahu

„Páskovská“ móda Vyšehradských jezdců zahrnovala speciální účes „eman“. Nosil...

Královští vyšehradští jezdci. Skupina sígrů, která se v padesátých letech stala legendou. Frajírci, rebelové, rváči....

Sex podle excelové tabulky. Věda zná recept na šťastný intimní život

Plánovat sex se vyplatí, říká věda.

Romantika, vášeň a spontánnost je fajn. V realitě však vyhrává svědomitost i disciplína. Právě to je klíčem ke...VIDEO: Moje sexuální robotka mi bude partnerkou, říká Američan

Toto je Harmony. Sexuální robotka, ale „nejživější“ ze všech.

Před deseti lety se rozvedl a nelituje. Tím spíš, že má novou přítelkyni. Jmenuje se Harmony. Není živá, ale jako by...

Upalujeme, abychom nabrali ovečky. Studie vysvětluje čarodějnické procesy

Čarodějnické procesy zasáhly na 80 tisíc žen, polovina z nich za ně zaplatila...

Kdo upálí víc čarodějnic, je lepší ochránce lidí. A bude mít víc věřících. Středověké hony na čarodějnice byly...

Věčně namol: alkohol byl britským námořníkům věrným druhem

Hladinku je třeba udržovat. Námořníci čekají na svůj příděl na lodi HMS HMS...

Tlumil nudu všedních dnů, ale i strach před bitvou. A britské vojenské námořnictvo, stejně jako armády jiných zemí,...

Další z rubriky

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Začínala jsem jako baletka, říká MMA bojovnice Pavla Kladivová

Vrcholový sport vynesl Pavle Kladivové řadu zranění. „Vždy bude pro tělo...

Dělala balet, gymnastiku, plavala. Největší úspěchy však sklízela jako silová trojbojařka a vzpěračka. Dnes bojuje v...

VIDEO: Jako James Bond. Český dobrodruh přeskočil na motorce dům

Libor Podmol po vítězství v závodě v Austrálii

Budova byla dlouhá přes deset metrů a freestyle motokrosař Libor Podmol přeletěl docela jako James Bond. A hned...

Najdete na iDNES.cz