Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Výroba snowboardu v Česku - od překližkového nadšení k moderní technologii

  10:00aktualizováno  10:00
Do roku 1989 zbývá ještě pár let. Lidé stojí fronty téměř na vše, "ven" skoro nikdo nejezdí, málokdo ví, co ve světě letí. Přesto však pár snílků doma v garážích a dílničkách obkresluje podle obrázku z USA na překližky tvar podivné věci. Nikdo z nich netuší, že se tím stávají přímou součástí dějin světového snowboardingu.

Prehistorii našeho snowboardingu představovala právě tahle prkna

To, že v ní mají Čechoslováci svou vlastní kapitolu, dokumentuje ostatně i fakt, že tvůrci veleúspěšného filmu o snowboardingu Extrémní svahy, který šel v našich kinech minulý rok, zařadili do snímku i několik záběrů ze závodů v roce 1984 v Krušných horách.

Ostatně, když se premiéry v českých kinech zúčastnil patron filmu, legenda Terje Haakonsen, několikrát vyzdvihl, jaký měla právě naše malá republika obrovský vliv na vývoj snowboardingu. Ač už o tom z dnešních snowboardistů nemá ponětí skoro nikdo…

V roce 1984 vystupuje několik borců v mysteriózní show Přemka Podlahy, kde ukazují,  jak  vyrobit pekelné prkýnko podomácku, a ďábelskému prkénku udělaly propagaci též expedice.

Tou první byl v roce 1989 prvosjezd na prkně z nejvyšší hory Kavkazu Elbrus (5 642 metrů nad mořem), rok poté uspořádala firma VASA sjezd z mexické sopky Popocatepetl (5 452) a o rok později firma ROOK prvosjezd na Himalájském vrcholu Mera Peak (6 421) za doprovodu legendy Pepy Rakoncaje.

Zlomovým však byl též rok 1986: osmnáctiletý Lukáš Schröder se s téměř s veškerou profesionalitou, kterou doba umožňovala, vrhá do výroby snowboardů.

Vzniká značka LTB.

Ta funguje dodnes – a za tu dobu se stala legendou. Xman.cz zpovídal přímo jejího majitele a zakladatele.


Podle čeho jsi vlastně začal snowboardy vyrábět? Nepředpokládám, že jsi zašel do Tuzexu a tam ho měli.
Lukáš Schröder: Ten úplně první jsem vyrobil někdy v roce 1986 na Strahově v garáži našeho domu. Vzal jsem překližku, laminát… a nějak jsem to prostě slepil. Podle čeho?

Tady žádný informace rozhodně nebyly. Dostal se mi do rukou nějaký časopis z Ameriky a pak mi jedna kámoška sehnala katalog Burtonu z roku 1987 – ten zaujímá přední místo v našem firemním archivu.

Takže svůj první snowboard jsi prostě obkreslil podle obrázku?
Přesně, obkreslil jsem tvar na překližku a vyříznul. Vše se strašně těžce shánělo, nic nebylo, ale díky výměnnému obchodu se to nějak sehnalo. Ze starých lyží jsme brali hrany. Bylo to krutý, ale nádherný.

Jaký to byl pocit?
Byla to prostě euforie.

Doufám, že ten úplně první snowboard stále ještě máš.
Jo, jo, je taky v archivu.

A fungoval tak, jak sis představoval?
Docela jo. Především ale – v té době nevěděl, jak to má fungovat, pořádně vlastně nikdo. Jediným požadavkem bylo to, abys jel dolů. No… a dolů to jelo.

Tak do roku 1990 to byly pokusy a omyly. V roce 1991 postavil Craig Kelly svůj pro-model raig Kelly Air, který se v podstatě stal praotcem všech současných prken. Do té doby svět tápal.

Tenkrát sis asi nepředstavoval, že se tím budeš jednou živit…
V době, kdy jsem začal snowboqrdy vyrábět a jezdit na nich, to byla absolutní šílenost. Dělal jsem prostě věc, která byla absolutně "mimotní".

Když jsem poprvé vytáhl ve Špindlu snowboard, tak na mě koukali jak na zjevení. Úplně něco jiného než dnes, kdy je snowboarding masová záležitost, kdy je o image.

Dělal jsi předtím nějaký sport?
Odmala jsem jezdil na lyžích a pohyboval jsem se mezi lyžaři. Když jsem mezi ně přitáhnul snowboard, nedokázali vůbec pochopit, proč tak skvělou věc, jako jsou lyže, házím do koše a proháním se na divné desce.

No a… zhruba po deseti letech zase snowboardová komunita nedokázala pochopit, jak se může člověk, který vyrábí snowboardy, prohánět na lyžích.

Snowboarding versus lyžování. Jak to šlo tenkrát dohromady?
Je pravda, že před zhruba dvaceti lety na horách chyběla určitá radost. Lyžování bylo neuvěřitelně přísný a striktní, spousta věcí se musela a spousta zase nesměla.

A najednou tady bylo něco, co nemělo pravidla a kde vše teprve vznikalo. To bylo přesně to, co mě na tom strašně lákalo.

Lyžování si ale právě ze snowboardu vzalo spoustu věcí, vzniklo mnoho variací lyží, stylů, ať to je freeride, freestyle nebo carving. Lidi se tak vrací k té hravosti.

A když porovnáš generace snowboardistů?
Dnes to lidi berou jako naprosto normální věc a celé je to postaveno na konzumu. Když jsme začínali my, bylo to o průkopnictví a o hledání.

Dříve to byla prostě jedna velká rodina, dnes se snowboardisti sotva pozdraví, natož aby spolu něco společně řešili. Díky masovosti a obrovské oblibě není snowboarding brán jako nějaká divnost, ale jako normální sport.

A o čem je vlastně snowboarding podle tebe?
Já dělám snowboard kvůli svému životnímu rytmu. Mám rád hory a to, jak to na nich funguje. Díky snowboardu si neustále připomínám svůj obrovský respekt vůči nim, životu a zemi.

Ve městě se to strašně snadno stírá… ale když se hory rozhodnou, že to tak bude, tak to tak prostě je - a člověk může akorát tak někam zalézt a počkat, až to skončí.

Na prkně nejezdím kvůli adrenalinu, hledám na něm spíš klid a vnitřní souznění sám se sebou a s horama. Myslím, že spíš než o adrenalinu je snowboard o harmonii a pohodě.

A jakou vizi máš do budoucna? Jsou v ní jenom snowboardy?
V současný době testujeme a připravujeme i nějaké limitované speciální záležitosti kolem lyží. Inspirací nám je série závodů v Rakousku, při kterých musíš jet během víkendu na snowboardu,  na lyžích a v parku na carvingách. Je to prostě závod tří disciplín.  

Co znamená zkratka LTB?
Jsou to tři písmena, za která jde dosadit cokoliv. Znamenají svobodu a tvoření. V osmnácti jsem název moc neřešil… nic to neznamená, tak mi to přišlo vtipný.

Fakt to nic neznamená?
Opravdu ne. Klidně si tam dosaď, co chceš, třeba lesby, teplouši a bisexuálové nebo "light technical boards".
Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

VIDEO: Dostanu děsně na hubu, říká o svém thaiboxerském souboji Marpo

Marpo jako host Óčka Drive

Osm let nebyl v ringu, ale na konci letošního roku ho čeká super-zápas v O2 areně. Pokud vše vyjde, postaví se proti...

VIDEO: Špičková yoya stojí i tři tisíce korun, říká český mistr

Robert Kučera

Není to jen dětská hračka. Špičková yoya jsou sofistikovanými technologickými kusy a dělají se s nimi složité triky,...

VIDEO: Reportér Rádia Impuls sjel divokou Sázavu a rozrážel ledy na Vltavě

Zuřivý reportér - adrenalin

Vzduch minus dva stupně, voda ve Vltavě mezi jedním a dvěma nad nulou a ledová vrstva na hladině. Zuřivý reportér Rádia...

Najdete na iDNES.cz