Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Zamotala se mi půlka padáku, pode mnou byl skalní sráz

  10:00aktualizováno  10:00
Hned při prvním letu na padáku jsem onoho víkendu udělala pěknou blbost, která mne málem stála přistání na skalní sráz. Stalo se to na kurzu simulovaných leteckých nehod, ironií však bylo, že moje chyba nebyla plánovaná, ale skutečná. A zatraceně velká.

Na trénink SIV (Simulation d'Incident en Vol neboli simulované letové nehody) jsem se vydala s Beskydskou školou létání do nedalekého rakouského Dachsteinu. Nácvik krizových letových situací zde probíhá uprostřed hor přímo nad Halštatským jezerem.

To zároveň slouží jako bezpečná zóna dopadu v případě, že pilot udělá tak velkou chybu, že musí použít záložní padák. Na jezeře čeká celou dobu tréninku loď s profesionální posádkou, která je u něj do několika sekund, navíc se vždy létá s vestou, jež se při kontaktu s vodou automaticky nafoukne.

Během pár dní si na takovém kurzu pod vedením instruktora osvojíte reakce na nejčastější nebezpečí, která vás mohou při létání v termice potkat. Nejzábavnější na tom všem je, že tady si je způsobujete sami a naschvál.

Moje chyba byla ale opravdová

To ale rozhodně nebyl případ mé chyby, kterou se mi podařilo provést hned při prvním manévru v prvním letu. A ještě ke všemu rovnou nad skalním srázem.

Místo nejjednoduššího manévru, rozhoupání se na padáku dopředu a dozadu, jsem nevědomky udělala rovnou jeden z těch nejtěžších, tzv. full stall – celkový kolaps vrchlíku, při němž se padák zbortí za pilota.

Asymetrické zaklopení pravé strany padáku

To by ale ještě tak nevadilo. Nejhorší bylo, že jsem vypustila ruce s řidičkami, jimiž se padák ovládá, prudce nahoru a tím dala křídlu rychlost, takže mne okamžitě předstřelilo. Padák jsem měla najednou přímo před sebou, šňůry povolily a já letěla do svého blankytně modrého vrchlíku.

Sklonila jsem rychle hlavu a křídlo těsně minula. Když jsem zas visela pod padákem, koukla jsem se nahoru. Levá půlka vrchlíku byla úplně vyfouknutá a zamotaná ve šňůrách zdravé strany padáku. Řidičky a šňůry nad popruhy byly beznadějně zamotané.

"Záložní padák," napadlo mne okamžitě.

Ale to už se z vysílačky klidným hlasem ozvalo: "Takže stabilo. Zatáhni za stabilo." Ta slova mne uklidnila natolik, že jsem stáhla ruku z kliky záložního padáku a rozhodla se zkusit, jak dlouho se dá na pouhé polovině padáku letět.

"Stabilo je šňůra, která vede ke kraji paraglidového křídla. Stačí za ni zatáhnout a zamotaný kus vrchlíku se jednoduše vyvlékne, nafoukne se a křídlo letí bez problémů dál," vybavily se mi teoretické instrukce z předchozího dne.

Jenže kde to stabilo najít, když máte nad hlavou místo jednotlivých šňůr jen jeden velký zámotek? Nezbývalo mi nic jiného, než nejdřív vyřešit ty zpropadené závity.

V tu chvíli však bylo cokoli lepší než použití záložky.

Kulatý záložní padák používaný při paraglidingu se totiž nedá řídit. Pokud bych záložku hodila, byla bych odkázaná už jen na náhodu a směr větru, kam mne zanese. A když právě letíte nad prudkým skalnatým srázem s vysokými holými smrky, není to zrovna něco, co si dobrovolně vyberete.

Chladná hlava, nejlepší přítel paragladisty

Po chvíli přetahování, kopání a hekání jsem konečně závity rozmotala… a hurá, našla jsem stabilo! Musela jsem po něm několikrát ručkovat, než se látka úplně vymotala, ale pak se nafoukla a nade mnou byl najednou zase můj padák v celé své kráse.

Full Stall, kdy se padák zbortí za pilota, je jedním z nejtěžších manévrů

Paráda, honilo se mi hlavou. Předtím by mě v životě nenapadlo, že se dá stabilně letět jen na půlce padáku a navíc se závity. Ještě, že jsem se na SIV kurz vypravila.

A musím uznat, že nebýt instruktora a jeho chladné hlavy, už bych se asi kývala dole na některém z vysokých smrků na záložce a doufala, že nespadnu dřív, než mne přijede někdo sundat.

Teď už alespoň tuším, co všechno mne může potkat a že zdánlivě beznadějná situace se dá jednoduše vyřešit.

Poznala jsem svůj padák dokonale a zblízka.

Už vím, co má rád a co mi neodpustí.

Slovníček manévrů

Asymetrie – jednostranné zaklopení, kterého dosáhneme dynamickým stržením předních popruhů na jedné straně vrchlíku; v praxi k němu dochází v termických turbulencích

Front Stall – čelní zaklopení padáku, které se nacvičuje razantním stažením předních "áčkových" popruhů

Motýlek – stahováním prostředních "áčkových" šňůr se střed padáku postupně vlomí dovnitř, až jeho tvar připomíná motýlí křídla

Full Stall – manévr, kdy přetažením řidiček ztratí padák vztlak a zbortí se za pilota, který se pod něj následně zhoupne a padá i s "vyvátým" vrchlíkem dolů

B-Stall – "vyklesávací" manévr prováděný stahováním "béčkových" popruhů

Podrobnější popis na www.elspeedo.cz

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Tvrdila jsem, že ženy do klece nepatří, říká MMA zápasnice Sandra Mašková

Overdrive

Když někoho při zápasu zmlátí, mrzí ji to. Přesto vyhrává. „Když dostanu ránu, přepnu do módu, že mi jde o přežití,“...

VIDEO: Mistři světa vzali na raft reportéra. Začal se topit

Reporér iDNES.tv usedl do raftu s mistry světa. Skončilo to dramaticky.

Říkají o sobě, že nejsou profesionálové. Rafting mají členové RK Troja jako koníček. Přesto dokázali vyhrát mistrovství...

Mám za sebou asi dvacet zlomenin, říká biker Maroši

Zlomenin a úrazů měl Michal Maroši nepočítaně. K jeho řemeslu patří.

Léčí si vážnou zlomeninu, letos oslavil čtyřicítku, děti mu rostou jak z vody a veškerou energii teď věnuje přípravám...

Najdete na iDNES.cz