Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Zkouším pokořit etapu Tour de France až do výšky 2 645 m

aktualizováno 
"Jen" 110 kilometrů, ale přes dvě šílené horské prémie, taková je klíčová 19. etapa letošní Tour. Zástupce iDNES.cz se ji pokusil zdolat dříve než závodníci, tato trasa je čeká v pátek 22. července. V cestě mu stál mimo jiné bájný vrchol Galibier, jenž byl poprvé překonán na Tour před 100 lety.

Aby dostala oslava velkého cyklistického podniku rozměr moderní doby, vyrazil jsem tentokrát se ženou, zástupkyní výrobce kol Scott Lenkou Křížovou, která zároveň dohlížela na materiál, jejž jsme osedlali.

Čekala nás 19. etapa z Modane do Alpe d'Huez. Není vůbec dlouhá, měří "pouhých" 109,5 kilometru. To, co ji dělá zabijáckou, jsou dva obří vrcholy (horské prémie mimo kategorie) na trase a neuvěřitelný profil. Jen minimální část etapy vede po rovině. Zbytek jsou sjezdy a výjezdy. Hlavně výjezdy, pořádné výjezdy. Ten delší na Col du Galibier přes Col du Télégraphe měří celkem 34 kilometrů a místy má stoupání až devět procent. Druhý, kratší, do známého zimního střediska Alpe d'Huez, je dlouhý "jen" 14 kilometrů, zato je prudší a stoupání má někde až 12 procent.

Přečtěte si reportáž

Reportáž z pokusu o přejezd etapy vyjde v sobotu 23. července, den před cílem Tour de France 2011, nejprve v MF DNES, krátce nato i s videem na iDNES.cz.

Lenka i já jsme na silničním kole trochu exoti a šlechtí nás snad jen to, že máme "silničku" rádi. Lenka je v podstatě začátečník, má ji krátce a za dva měsíce na ní najela 700 kilometrů (dalších 700 km přidala na biku a k tomu měsíčně naběhá 150 kilometrů). Jejím tréninkovým kopcem je šumavská Kleť.

Pro mě je 19. etapa další výzvou po loňské alpské etapě Tour dlouhé 210 km, na kterou jsem se připravoval s Davidem Vávrou (nakonec jsem ji kvůli Davidově nemoci ujel sám). Nutno dodat, že opět nechybí vnitřní smysl. Chci zpropagovat cyklistiku, tenhle báječný, byť trochu šílený sport. A také ukázat, že člověk nemusí zbačkorovatět v kanceláři a doma na kanapi, může mít cíl pro pravidelný pohyb a dělat tak něco pro své zdraví.

19. etapa Tour de France z Modane do Alpe d´Huez

19. etapa Tour de France z Modane do Alpe d'Huez

Tentokrát to ale vůbec nebylo snadné. Podařilo se mi sice v zimní přípravě najezdit stovky kilometrů na kolečkových i ledových bruslích a od března pak asi dva tisíce kilometrů na kole (což je samozřejmě pořád málo). Mezitím jsem ale musel překonat prasklý meniskus z tréninku, zlomená žebra z pádu v lese na biku, jednou mne skoro srazilo osobní auto a podruhé mne o centimetry míjel neurvale předjíždějící autobus č. 117 pražské MHD.

V posledních dvou případech (na rozdíl od těch předchozích) nebyla chyba na mé straně, možná jsem ale mohl být opatrnější. Tyto malé horory nechť jsou dalším poučením. Člověk má vše dělat s rozmyslem a neriskovat, protože pak se původní ušlechtilý cíl může krutě minout účinkem. Kamarád Tomáš Hlaváček, který jezdí na motorce, říká, že se snaží užívat si jízdu, ale být maximálně defenzivní, opatrný. To samé platí pro jízdu na kole, hlavně po silnici.

Takže vzhůru na obr kopec Galibier.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

VIDEO: Zápasy v kleci se v Praze představí s famózní sestavou

Petr „Monster“ Kníže je legendou českého MMA. Nebude scházet ani na jedenáctém...

Největšímu taháky bude jistě Sandra Mašková, policista Jaroslav Pokorný a Ivan Buchinger, který se utkal s Conorem...

Světový rekordman i zázračný mladík: nejlepší skokani Highjumpu 2018

Highjump 2018

I letos přijede světová elita. V zatopeném lomu v Hřiměždicích u Příbrami poměří přední cliffdiveři planety síly při...

VIDEO: „Hlavu mi opřeš o rameno.“ Takto se skáče v tandemu z letadla

Reportér rádia Impuls vyzkoušel tandemový seskok

Vypadá to bezpracně, ale i při tandemovém seskoku je třeba vědět, co dělat. Reportér radia Impuls Aleš Růžička musel...

Najdete na iDNES.cz