Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Zvládnou čeští horolezci sérii tří prvovýstupů?

  20:00aktualizováno  20:00
Posunout hranice lezectví a zdolat dosud nezlezené stěny tří vysokohorských velikánů. S tímhle cílem se v rámci expedice Devold Triple North Walls Češi Marek Holeček a Jan Doudlebský letos vydávají do tří zcela odlišných pohoří v Pákistánu, Afghánistánu a Nepálu. Přečtěte si první report, který nám z cesty za dobytím vrcholu Kapura (6 544 metrů nad mořem) v pákistánském pohoří Karakoram poslal Marek Holeček. Video ze samotného pokusu přineseme po návratu expedice.

Horolezci Marek Holeček a Jan Doudlebský nechtějí chodit vyšlapanými cestami. O to větší porci adrenalinu jejich expedice přinese.

Poslední pomazání od rodičů, přítelkyň a dětí, a naše expedice, zahrnující tři velké stěny, tři prvovýstupy ve třech asijských pohořích, může začít.

I když přistávám na islámábádském letišti už poněkolikáté, pokaždé mě překvapí, jakou dostanu ránu v podobě dusivého, vlhkého a hnilobou nasládlého vedra.

Prostě hnus, na který si jakožto rodilý Evropan nikdy nezvyknu.

Znamená to jediné: rychle zaplatit povolení na kopec (což obnáší nudnou a zdlouhavou návštěvu ministerstva turismu) a tradá do hor.

Najímáme malý mikrobus a vyrážíme na nonstop šestadvacetihodinovou jízdu mezi Islámábádem a Skardu.

Je pravda že samotná cesta podél řeky Indus, která je hluboko zařízlá v bocích pohoří Himálaje, Hindúkuše a Karakoramu, patří mezi "hardcorové" výzvy.

Strmé skalnaté svahy spadající přímo do řeky nedávají téměř žádnou šanci vytvořit rozumnou cestu.

V šedesátých letech proto vznikla spojnice až do Číny s názvem Karakoram Highway.

Nebudu daleko od pravdy, když do jejího názvu doplním "... to Hell" (do pekel). Je vystřílená v úbočích hor, kde místy neprojedou dvě auta  vedle sebe, zatímco hned vedle kol máte desítky metrů hlubokou propast, klesající až k tmavě hnědému bublajícímu veletoku.        

Jenže kromě letecké cesty, která je ale závislá na počasí, bohužel neexistuje jiný způsob, jak se do Karakoramu dostat.

Vystupuji s Honzou a Pavlem naprosto rozlámaný po šílené cestě ve městečku Skardu, kde startují všechny expedice mířící do karakoramských  velehor.

Horolezci Marek Holeček a Jan Doudlebský nechtějí chodit vyšlapanými cestami. O to větší porci adrenalinu jejich expedice přinese.

Řidič se usmívá, ve tváři naprostá pohoda. Mimochodem, celou děsuplnou cestu absolvoval bez vystřídání. Nevím, co by na to řekly naše evropské normy, nicméně tady platí Inshalah, neboli Bůh s tebou.

Sednou za volant a prostě jedou.

Takže jednu cestu máme za sebou. Nastává poslední frmol s přípravou věcí a nákupem jídla.

Jakýkoliv asijský trh má své neopakovatelné kouzlo lomozících prodavačů motajících se v pro nás nepochopitelném chaosu a vše je podtrženo tisíci vůněmi (nebo spíš nevůněmi).

Máme zabaleno, nakoupeno a  ráno sedáme do džípu, který se prorve až do Askole, poslední výspy civilizace.

Zde začíná náš aklimatizační trek po ledovci Baltoro.

Další zprávy pošleme po návratu z treku.

Zatím zdraví,

Marek Holeček

Horolezci Marek Holeček a Jan Doudlebský

První etapa expedice Devold Triple North Walls odstartovala 15. června, návrat je naplánován na 1. srpna. Jejím cílem je nedotčená severozápadní stěna kopce Kapura s převýšením 2 000 metrů.

Cílem druhé části expedice bude severní stěna kopce Kohe Uparisina (6 130 metrů nad mořem) v afghánském pohoří Váchán. Za touhle výzvou Marek Holeček a Jan Doudlebský odletí 27. srpna.

Na 4. října je plánován přelet do Nepálu, kde napíše závěrečnou kapitolu Devold Triple North Walls cesta na Talung (7 349 metrů nad mořem) v himálajské oblasti Kangchendzöngy. 5. listopadu by měli oba horolezci odletět do Česka.

Marek Holeček (1974) je od roku 1997 členem horolezeckého reprezentačního týmu ČR. Pětkrát obdržel  ocenění  za výstup roku ČR a třikrát čestné uznání od Českého horolezeckého svazu. Účastnil se patnácti výprav do asijských a jihoamerických velehor, kde udělal řadu prvovýstupů.

Jan Doudlebský (1978) je členem horolezeckého reprezentačního týmu ČR od roku 2000. Ocenění za výstup roku ČR obdržel třikrát, čestná uznání od Českého horolezeckého svazu má doma dvě. Na svém kontě má mimo jiného i šest výprav do asijských velehor s několika prvovýstupy.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

Čelíte obřímu tlaku, říká muž, co uletěl tisíc kilometrů ve větrném tunelu

Na první pohled to celé vypadalo jako meditace ve vzduchu.

Ve wingsuitu letěl šest a půl hodiny a vysekl tak nejdelší let na světě. Jarno Cordia při něm urazil vzdálenost 924,42...

VIDEO: Basejumpeři skočili ze skály a ve vzduchu vpluli do letadla

Podívejte se, jak wingsuitisty nad Alpami vcuclo letadlo

Onen manévr musel být naprosto přesný, jeden po druhém museli ve vzduchu připlachtit k letounu, přiblížit se k němu ze...

VIDEO: Parašutistický tandem dělal ve vzduchu kotrmelce

Ano, vidíte dobře. Ten parašutista je vzhůru nohama

Kotrmelců bylo celkem dvacet a tandem parašutistů s nimi začal ve třech stovkách metrů nad zemí. Nad tureckým pohořím...

Najdete na iDNES.cz