Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Víkend, kdy jsem si oblíbil suspenzor. Aneb přežil jsem výcvik Krav Maga

  8:00aktualizováno  8:00
Tři dny na mezinárodním semináři Krav Maga v Německu byly očistec. Se svým suspenzorem jsem se dokonale sžil, tolik kopanců do přirození doufám dlouho nedostanu. Vracel jsem se sice plný modřin, zohýbaných prstů a škrábanců, ale s pocitem, že bych se už nejspíš uměl ubránit napadení ve vodě, v baru nebo v autobuse.

Už potřetí obsadila městečko Adelsdorf v Duryňsku stovka lidí z několika evropských států. Jejich cílem je osvojit si na zvláštním semináři Krav Maga základy boje v uzavřených prostorech, jako jsou různě členité budovy, autobusy, diskotéky, restaurace, bary nebo plavecký bazén.

Izraelský bojový systém Krav Maga vyvinutý po druhé světové válce původem Čechoslovákem Imim Lichtenfeldem je pro tyto situace ideální. Karate, box, judo, kickbox jsou sice OK, ale obecně platí, že na ulici pravidla ze zmíněných sportů nikdo nerespektuje. A prát se ve volném či uzavřeném prostoru je něco jiného než utkat se v ringu.

Seminář krav maga Cross Town 2009 v Německu.

Boj zblízka, jak zní český překlad hebrejského Krav Maga, je podle odborníků na sebeobranu považován za jeden nejúčinějších systémů. - podívejte se, co je Krav Maga

Samopaly, pistole, nože

Do městečka ležícího nedaleko Norimberku dorazili koncem května studenti z Čech, Rakouska, Řecka, Nizozemí a Polska, nejpočetnější skupinu pochopitelně tvořili domácí Němci.

Pro obyvatele Adelsdorfu, kteří akci nazvanou Cross Town nikdy před tím nezaznamenali, musely být skupiny lidí v černých tričkách šokem. V rukou samopaly, pistole, nože, dlouhé tyče. Všechno ale byly jen makety.

"Nejsme tu proto, abychom se zranili, ale abychom se tomu naučili předejít," přivítal frekventanty Avi Moyal, jeden z nejvýše postavených instruktorů v systému Krav Maga. To jsem ještě netušil, že celý týden po návratu budu mít na předloktí modřiny o velikosti mexického dolaru.

Cross Town je něco na způsob boot campu, na konci semináře musí jeho absolventi projít jakousi "opičí dráhou", na které mají předvést, co se za ty tři dny naučili.

Seminář krav maga Cross Town 2009 v Německu.

Hned na úvod, v pátek dopoledne, nahnala trojice instruktorů všechny účastníky do zakouřeného prostoru místní diskotéky. Velmi členitý prostor, ve kterém bylo těžké se zorientovat, ale i bojovat s útočníky. První fáze probíhala na parketu, další u baru, třetí venku před objektem.

Trénink byl zaměřen na různé techniky obrany a okamžitý protiútok. Ať už to bylo ve chvíli, kdy agresor svou oběť z nejrůznějšího důvodu srazí na zem, napadne u baru nebo číhá s tyčí před diskotékou.

Pokaždé ovšem platila dvě důležitá pravidla: po ubránění se je třeba se rozhlédnout, jestli se někde nevyloupne útočníkův parťák, a co nejrychleji zmizet. V Krav Maga existuje obrana a efektivní protiútok proti všemu. Stačí u toho používat hlavu a kopat protivníka mezi nohy.

Odrazit útok a neutopit se

Odpoledne se skupina studentů z Česka přesunula do bazénu. Kdo se ve vodě nikdy nepral, byl nejspíš zaskočený vlastní nemotorností. Boj ve vodě patří mezi neobtížnější způsoby sebeobrany. Důležité je udržet si protivníka od těla a pokud možno mu přitom intenzivně stříkat vodu do očí.

Seminář krav maga Cross Town 2009 v Německu.

Pokud vás agresor překvapí zezadu a začne vás například škrtit, je nejdůležitější se ze sevření co nejrychleji vymanit, pokud to s ohledem na hloubku vody jde, nasadit mu páku, zlomit mu ruku a "utéct".

Sobota patřila střelným zbraním, jejich odebírání a "čištění" prostorů. Není sice moc běžné, že by na vás na ulici někdo vyběhl s bouchačkou v ruce, ale stát se to může, dnes ji má každý druhý magor.

"Nechce vás pravděpodobně zabít, ale okrást. Přesto buďte nanejvýš opatrní," uvedl Tamir Gilad, specialista Krav Maga global teamu na zbraně.

Tady platí, že se mnohem snadněji ubráníte, pokud si útočníka pustíte co nejblíže k tělu. A ještě v lepší situaci se napadený nachází, pokud útočníka dokáže rozptýlit, naznačuje pohyb pro peníze, odpovídá na otázku.

Seminář krav maga Cross Town 2009 v Německu.

Jedině tak má šanci ho o pistoli nebo samopal připravit. Co je nejdůležitější? Uhnout tělem do strany z linie střelby a současně vychýlit hlaveň mířící na vás mimo a nasadit páku.

Souběžně s tím pak udeřit pěstí do obličeje nebo krku, kopnout mezi nohy, odebrat zbraň a z patřičné vzdálenosti ji namířit na něj.

Pozor! Nesmíte se nechat unést na vítězné vlně a zapomenout se podívat, zda mu neběží na pomoc kamarád.

Není to tak jednoduché, jak se zdá, reálně hrozí nebezpečí vlastního zranění.

Moment překvapení je důležitý i při obraně proti noži. "Dej sem prachy!" pohrozí například zloděj na ulici. "Fajn, dám"... a při odpovědi už letí paže proti útočníkově ruce, vyráží z ní nůž a noha míří do přirození.

Seminář Cross Town frekventanty připravoval i na situace, které nejsou příliš obvyklé. Učili se reagovat při únosu v autobuse, "čistit" prostor, v němž se skrývá ozbrojený nepřítel, nebo se prát s člověkem ozbrojeným tyčí.

Celý trénink bolí, je náročný na fyzičku. Pro toho, kdo má strach z rány, by byly tři dny v Adelsdorfu noční můrou. Určitě ale pomohou k tomu, abyste měli šanci ubránit se násilníkovi, který si na vás bude chtít vyšlápnout na ulici či v baru.

Autor:Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Další z rubriky

VIDEO: Reportér Rádia Impuls sjel divokou Sázavu a rozrážel ledy na Vltavě

Zuřivý reportér - adrenalin

Vzduch minus dva stupně, voda ve Vltavě mezi jedním a dvěma nad nulou a ledová vrstva na hladině. Zuřivý reportér Rádia...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

VIDEO: Špičková yoya stojí i tři tisíce korun, říká český mistr

Robert Kučera

Není to jen dětská hračka. Špičková yoya jsou sofistikovanými technologickými kusy a dělají se s nimi složité triky,...

Najdete na iDNES.cz