Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Víkend, kdy jsem si oblíbil suspenzor. Aneb přežil jsem výcvik Krav Maga

  8:00aktualizováno  8:00
Tři dny na mezinárodním semináři Krav Maga v Německu byly očistec. Se svým suspenzorem jsem se dokonale sžil, tolik kopanců do přirození doufám dlouho nedostanu. Vracel jsem se sice plný modřin, zohýbaných prstů a škrábanců, ale s pocitem, že bych se už nejspíš uměl ubránit napadení ve vodě, v baru nebo v autobuse.

Už potřetí obsadila městečko Adelsdorf v Duryňsku stovka lidí z několika evropských států. Jejich cílem je osvojit si na zvláštním semináři Krav Maga základy boje v uzavřených prostorech, jako jsou různě členité budovy, autobusy, diskotéky, restaurace, bary nebo plavecký bazén.

Izraelský bojový systém Krav Maga vyvinutý po druhé světové válce původem Čechoslovákem Imim Lichtenfeldem je pro tyto situace ideální. Karate, box, judo, kickbox jsou sice OK, ale obecně platí, že na ulici pravidla ze zmíněných sportů nikdo nerespektuje. A prát se ve volném či uzavřeném prostoru je něco jiného než utkat se v ringu.

Seminář krav maga Cross Town 2009 v Německu.

Boj zblízka, jak zní český překlad hebrejského Krav Maga, je podle odborníků na sebeobranu považován za jeden nejúčinějších systémů. - podívejte se, co je Krav Maga

Samopaly, pistole, nože

Do městečka ležícího nedaleko Norimberku dorazili koncem května studenti z Čech, Rakouska, Řecka, Nizozemí a Polska, nejpočetnější skupinu pochopitelně tvořili domácí Němci.

Pro obyvatele Adelsdorfu, kteří akci nazvanou Cross Town nikdy před tím nezaznamenali, musely být skupiny lidí v černých tričkách šokem. V rukou samopaly, pistole, nože, dlouhé tyče. Všechno ale byly jen makety.

"Nejsme tu proto, abychom se zranili, ale abychom se tomu naučili předejít," přivítal frekventanty Avi Moyal, jeden z nejvýše postavených instruktorů v systému Krav Maga. To jsem ještě netušil, že celý týden po návratu budu mít na předloktí modřiny o velikosti mexického dolaru.

Cross Town je něco na způsob boot campu, na konci semináře musí jeho absolventi projít jakousi "opičí dráhou", na které mají předvést, co se za ty tři dny naučili.

Seminář krav maga Cross Town 2009 v Německu.

Hned na úvod, v pátek dopoledne, nahnala trojice instruktorů všechny účastníky do zakouřeného prostoru místní diskotéky. Velmi členitý prostor, ve kterém bylo těžké se zorientovat, ale i bojovat s útočníky. První fáze probíhala na parketu, další u baru, třetí venku před objektem.

Trénink byl zaměřen na různé techniky obrany a okamžitý protiútok. Ať už to bylo ve chvíli, kdy agresor svou oběť z nejrůznějšího důvodu srazí na zem, napadne u baru nebo číhá s tyčí před diskotékou.

Pokaždé ovšem platila dvě důležitá pravidla: po ubránění se je třeba se rozhlédnout, jestli se někde nevyloupne útočníkův parťák, a co nejrychleji zmizet. V Krav Maga existuje obrana a efektivní protiútok proti všemu. Stačí u toho používat hlavu a kopat protivníka mezi nohy.

Odrazit útok a neutopit se

Odpoledne se skupina studentů z Česka přesunula do bazénu. Kdo se ve vodě nikdy nepral, byl nejspíš zaskočený vlastní nemotorností. Boj ve vodě patří mezi neobtížnější způsoby sebeobrany. Důležité je udržet si protivníka od těla a pokud možno mu přitom intenzivně stříkat vodu do očí.

Seminář krav maga Cross Town 2009 v Německu.

Pokud vás agresor překvapí zezadu a začne vás například škrtit, je nejdůležitější se ze sevření co nejrychleji vymanit, pokud to s ohledem na hloubku vody jde, nasadit mu páku, zlomit mu ruku a "utéct".

Sobota patřila střelným zbraním, jejich odebírání a "čištění" prostorů. Není sice moc běžné, že by na vás na ulici někdo vyběhl s bouchačkou v ruce, ale stát se to může, dnes ji má každý druhý magor.

"Nechce vás pravděpodobně zabít, ale okrást. Přesto buďte nanejvýš opatrní," uvedl Tamir Gilad, specialista Krav Maga global teamu na zbraně.

Tady platí, že se mnohem snadněji ubráníte, pokud si útočníka pustíte co nejblíže k tělu. A ještě v lepší situaci se napadený nachází, pokud útočníka dokáže rozptýlit, naznačuje pohyb pro peníze, odpovídá na otázku.

Seminář krav maga Cross Town 2009 v Německu.

Jedině tak má šanci ho o pistoli nebo samopal připravit. Co je nejdůležitější? Uhnout tělem do strany z linie střelby a současně vychýlit hlaveň mířící na vás mimo a nasadit páku.

Souběžně s tím pak udeřit pěstí do obličeje nebo krku, kopnout mezi nohy, odebrat zbraň a z patřičné vzdálenosti ji namířit na něj.

Pozor! Nesmíte se nechat unést na vítězné vlně a zapomenout se podívat, zda mu neběží na pomoc kamarád.

Není to tak jednoduché, jak se zdá, reálně hrozí nebezpečí vlastního zranění.

Moment překvapení je důležitý i při obraně proti noži. "Dej sem prachy!" pohrozí například zloděj na ulici. "Fajn, dám"... a při odpovědi už letí paže proti útočníkově ruce, vyráží z ní nůž a noha míří do přirození.

Seminář Cross Town frekventanty připravoval i na situace, které nejsou příliš obvyklé. Učili se reagovat při únosu v autobuse, "čistit" prostor, v němž se skrývá ozbrojený nepřítel, nebo se prát s člověkem ozbrojeným tyčí.

Celý trénink bolí, je náročný na fyzičku. Pro toho, kdo má strach z rány, by byly tři dny v Adelsdorfu noční můrou. Určitě ale pomohou k tomu, abyste měli šanci ubránit se násilníkovi, který si na vás bude chtít vyšlápnout na ulici či v baru.

Autor:


Nejčtenější

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

VIDEO: Jako James Bond. Český dobrodruh přeskočil na motorce dům

Libor Podmol po vítězství v závodě v Austrálii

Budova byla dlouhá přes deset metrů a freestyle motokrosař Libor Podmol přeletěl docela jako James Bond. A hned...

Světový rekordman i zázračný mladík: nejlepší skokani Highjumpu 2018

Highjump 2018

I letos přijede světová elita. V zatopeném lomu v Hřiměždicích u Příbrami poměří přední cliffdiveři planety síly při...

VIDEO: Na prkně stokilometrovou rychlostí. Česko čeká drsný závod

IDF KOZAKOV CHALLENGE

Místy naberou až stokilometrovou rychlost, serpentiny pak prověří jejich technickou zdatnost. Do závodů navíc jezdci na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz