Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Víkend s veterány z Afghánistánu: střílel jsem ze škorpiona a slaňoval

aktualizováno 
Naučil jsem se poznávat miny, bránit se při napadení v terénu i slaňovat z budovy. Střílel jsem z pistole i zbrusu nového škorpiona a vyzkoušel jsem si základy vojenské taktiky. Na víkend strávený s českými veterány z Afghánistánu, členy bývalé tajné speciální jednotky SOG, dlouho nezapomenu.

Na ty dva dny uprostřed dubna si budu pamatovat dlouho. Vojně jsem se vyhnul civilkou v lese, přesto mám k armádě pozitivní vztah. Do lišovského sporthotelu nedaleko Českých Budějovic jsem ale přijel, aniž bych pořádně věděl, co mě čeká. Pozval mě bývalý náčelník SOG (Útvaru speciálních operací vojenské policie) Lumír Němec.

Po rozpuštění tohoto útvaru, který byl první českou bojovou jednotkou od konce druhé světové války a který sváděl tvrdé boje s Talibanem (podrobnosti a důvody rozpuštění jednotky čtěte zde), si s kolegy založil firmu, v níž zájemcům předávají mnohaleté zkušenosti z bojů s teroristy, ochrany ústavních činitelů a zatýkání zvlášť nebezpečných pachatelů.

Redaktor MF DNES Pavel Eichler (v černé bundě) se učí slaňovat na cvičné stěně.

"Připravujeme ale i na výběrové řízení k policejní zásahovce. Chodí k nám vojáci, kteří se chystají na misi a výcvik armády jim nestačí. Cílem výcviku je maximálně snížit ohrožení života klienta," říká Lumír Němec jako šéf společnosti SOG Defence. Přihlásit se může každý, kdo má čistý rejstřík a neinklinuje k extremismu a násilí. Celý kurz, respektive jeho základní část trvá 40 hodin. Já ve společnosti veteránů strávil polovinu.

Snad aby to všichni účastníci brali vážně a nedělali při výcviku hlouposti, začal kurz drsnou prezentací snímků zraněných. Utržené končetiny, ošklivá zranění hlavy, rozpáraná břicha, těžce zraněné děti. Válka v nejsyrovější podobě. Když na závěr tohoto bloku rozdala dvojice přednášejících paramediků na vyzkoušení vojenská zdravotnická škrtidla, každý to bral sakra vážně.

"Když sobě nebo kamarádovi poskytnete první pomoc do půl minuty, zachráníte tím život," upozornil zdravotník Jaroslav Duchoň ze strakonického útvaru, který má bohaté zkušenosti z Afghánistánu.

Speciál slaňuje stejně jako si zavazuje tkaničky

"Neboj se. Chyť si lano, vylez na parapet a otoč se," pobízí mě několik metrů nad zemí na cvičné stěně další z veteránů SOG instruktor Pavel Bednář. Což o to, závratě nemám, ale točit se zády k zemi, do toho se mi moc nechce. "Neboj, přidržím tě za sedák," snaží se mě uklidnit. Snad mě lano udrží stejně, jako když jsem ho zkoušel ještě dole.

Redaktor MF DNES Pavel Eichler nacvičuje v týmu takzvanou černou taktiku, tedy prohledávání neznámých prostor.

Redaktor MF DNES Pavel Eichler nacvičuje v týmu takzvanou černou taktiku, tedy prohledávání neznámých prostor.

Otočit se je překvapivě to nejtěžší. Když se mám zaklonit a nohy nechat na parapetu, abych se dostal do slaňovacího postoje, už neváhám. A když se z druhého patra spustím podesáté, mám už relativní jistotu. Jsem na sebe hrdej.

Práce ve výškách je pro členy policejních a vojenských speciálních jednotek rutinou. Než přešel k SOG, byl Lumír Němec v prosinci 2000 v týmu policejního Útvaru rychlého nasazení, který zatkl Jiřího Kajínka. Do panelákového bytu na pražském sídlišti Stodůlky, kde se několik dní skrýval, se část zásahové jednotky slanila.

Nový škorpion: láska na první pohled

Střílení miluju. Je to fantastický relax, při němž si dokonale vyčistím hlavu. Nedá se to s ničím srovnat. Je to adrenalinová záležitost vyžadující absolutní soustředění. Ne každý má zbraně rád, já ale jo. O to větší radost jsem měl, když mi pánové ze SOG Defence řekli, že si zastřílím z nového modelu pistole CZ 75 P-07 Duty a nové verze populárního samopalu CZ SCORPION EVO 3 A1.

Sřelnice. Nová pistole CZ 75 P-07 Duty je příjemná do ruky. Nastříleli jsme s ní 50 ran.

Střelnice. Nová pistole CZ 75 P-07 Duty je příjemná do ruky. Nastříleli jsme s ní 50 ran.

Oba kousky jsou chloubou uherskobrodské zbrojovky a aspirují na slušný povyk na scéně. Myslím, že rakouská firma Glock má z devítky ze Slovácka už teď pořádný vítr. A ještě větší starosti zřejmě bude mít dosavadní dodavatel policejních zásahových jednotek, německá zbrojovka Heckler & Koch z nového škorpiona. Střílet z něj je paráda, vůbec nekope. Ačkoliv jsem ho měl v ruce poprvé, bez potíží jsem na 20 metrů nastřílel dlaň, tedy nasázel jsem kulky do jednoho místa tak blízko sebe, že by se vešly do dlaně. U pistole tak přesný nejsem.

Bohužel jsem neměl možnost zastřílet si v dávkách, ale i tak stálo nějakých 30 ran za to. "Jsi jeden z prvních civilistů, kdo z téhle zbraně střílí," říká Martin Š., další veterán speciální jednotky vojenské policie, jehož teď zaměstnává SOG Defence.

Kurz SOG Defence je rozdělen do tří úrovní: Basic, Advance, Expert. Žádnou část nelze vynechat, všechny stojí stejně, tedy bezmála deset tisíc korun. Němec se netají tím, že by jednou rád vybudoval bezpečnostní firmu, která bude působit na zahraničních misích podobně jako americká Xe Services (známá také jako Blackwater). Počítá s tím, že v pravý čas hodí úspěšným absolventům laso.

Autor:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

VIDEO: Holky pokoří sjezd na longboardech. Tají se při tom dech

Holky na skateboardu se řítí po silnici bez jediného zaváhání

Vítr, který jim čechrá vlasy pod přilbou, krajina, který uhání kolem nich, to je poetika. Jenže jejich jízda je...

VIDEO: Jako James Bond. Český dobrodruh přeskočil na motorce dům

Libor Podmol po vítězství v závodě v Austrálii

Budova byla dlouhá přes deset metrů a freestyle motokrosař Libor Podmol přeletěl docela jako James Bond. A hned...

VIDEO: „Hlavu mi opřeš o rameno.“ Takto se skáče v tandemu z letadla

Reportér rádia Impuls vyzkoušel tandemový seskok

Vypadá to bezpracně, ale i při tandemovém seskoku je třeba vědět, co dělat. Reportér radia Impuls Aleš Růžička musel...

Najdete na iDNES.cz