Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Víkend s veterány z Afghánistánu: střílel jsem ze škorpiona a slaňoval

aktualizováno 
Naučil jsem se poznávat miny, bránit se při napadení v terénu i slaňovat z budovy. Střílel jsem z pistole i zbrusu nového škorpiona a vyzkoušel jsem si základy vojenské taktiky. Na víkend strávený s českými veterány z Afghánistánu, členy bývalé tajné speciální jednotky SOG, dlouho nezapomenu.

Na ty dva dny uprostřed dubna si budu pamatovat dlouho. Vojně jsem se vyhnul civilkou v lese, přesto mám k armádě pozitivní vztah. Do lišovského sporthotelu nedaleko Českých Budějovic jsem ale přijel, aniž bych pořádně věděl, co mě čeká. Pozval mě bývalý náčelník SOG (Útvaru speciálních operací vojenské policie) Lumír Němec.

Po rozpuštění tohoto útvaru, který byl první českou bojovou jednotkou od konce druhé světové války a který sváděl tvrdé boje s Talibanem (podrobnosti a důvody rozpuštění jednotky čtěte zde), si s kolegy založil firmu, v níž zájemcům předávají mnohaleté zkušenosti z bojů s teroristy, ochrany ústavních činitelů a zatýkání zvlášť nebezpečných pachatelů.

Redaktor MF DNES Pavel Eichler (v černé bundě) se učí slaňovat na cvičné stěně.

"Připravujeme ale i na výběrové řízení k policejní zásahovce. Chodí k nám vojáci, kteří se chystají na misi a výcvik armády jim nestačí. Cílem výcviku je maximálně snížit ohrožení života klienta," říká Lumír Němec jako šéf společnosti SOG Defence. Přihlásit se může každý, kdo má čistý rejstřík a neinklinuje k extremismu a násilí. Celý kurz, respektive jeho základní část trvá 40 hodin. Já ve společnosti veteránů strávil polovinu.

Snad aby to všichni účastníci brali vážně a nedělali při výcviku hlouposti, začal kurz drsnou prezentací snímků zraněných. Utržené končetiny, ošklivá zranění hlavy, rozpáraná břicha, těžce zraněné děti. Válka v nejsyrovější podobě. Když na závěr tohoto bloku rozdala dvojice přednášejících paramediků na vyzkoušení vojenská zdravotnická škrtidla, každý to bral sakra vážně.

"Když sobě nebo kamarádovi poskytnete první pomoc do půl minuty, zachráníte tím život," upozornil zdravotník Jaroslav Duchoň ze strakonického útvaru, který má bohaté zkušenosti z Afghánistánu.

Speciál slaňuje stejně jako si zavazuje tkaničky

"Neboj se. Chyť si lano, vylez na parapet a otoč se," pobízí mě několik metrů nad zemí na cvičné stěně další z veteránů SOG instruktor Pavel Bednář. Což o to, závratě nemám, ale točit se zády k zemi, do toho se mi moc nechce. "Neboj, přidržím tě za sedák," snaží se mě uklidnit. Snad mě lano udrží stejně, jako když jsem ho zkoušel ještě dole.

Redaktor MF DNES Pavel Eichler nacvičuje v týmu takzvanou černou taktiku, tedy prohledávání neznámých prostor.

Redaktor MF DNES Pavel Eichler nacvičuje v týmu takzvanou černou taktiku, tedy prohledávání neznámých prostor.

Otočit se je překvapivě to nejtěžší. Když se mám zaklonit a nohy nechat na parapetu, abych se dostal do slaňovacího postoje, už neváhám. A když se z druhého patra spustím podesáté, mám už relativní jistotu. Jsem na sebe hrdej.

Práce ve výškách je pro členy policejních a vojenských speciálních jednotek rutinou. Než přešel k SOG, byl Lumír Němec v prosinci 2000 v týmu policejního Útvaru rychlého nasazení, který zatkl Jiřího Kajínka. Do panelákového bytu na pražském sídlišti Stodůlky, kde se několik dní skrýval, se část zásahové jednotky slanila.

Nový škorpion: láska na první pohled

Střílení miluju. Je to fantastický relax, při němž si dokonale vyčistím hlavu. Nedá se to s ničím srovnat. Je to adrenalinová záležitost vyžadující absolutní soustředění. Ne každý má zbraně rád, já ale jo. O to větší radost jsem měl, když mi pánové ze SOG Defence řekli, že si zastřílím z nového modelu pistole CZ 75 P-07 Duty a nové verze populárního samopalu CZ SCORPION EVO 3 A1.

Sřelnice. Nová pistole CZ 75 P-07 Duty je příjemná do ruky. Nastříleli jsme s ní 50 ran.

Střelnice. Nová pistole CZ 75 P-07 Duty je příjemná do ruky. Nastříleli jsme s ní 50 ran.

Oba kousky jsou chloubou uherskobrodské zbrojovky a aspirují na slušný povyk na scéně. Myslím, že rakouská firma Glock má z devítky ze Slovácka už teď pořádný vítr. A ještě větší starosti zřejmě bude mít dosavadní dodavatel policejních zásahových jednotek, německá zbrojovka Heckler & Koch z nového škorpiona. Střílet z něj je paráda, vůbec nekope. Ačkoliv jsem ho měl v ruce poprvé, bez potíží jsem na 20 metrů nastřílel dlaň, tedy nasázel jsem kulky do jednoho místa tak blízko sebe, že by se vešly do dlaně. U pistole tak přesný nejsem.

Bohužel jsem neměl možnost zastřílet si v dávkách, ale i tak stálo nějakých 30 ran za to. "Jsi jeden z prvních civilistů, kdo z téhle zbraně střílí," říká Martin Š., další veterán speciální jednotky vojenské policie, jehož teď zaměstnává SOG Defence.

Kurz SOG Defence je rozdělen do tří úrovní: Basic, Advance, Expert. Žádnou část nelze vynechat, všechny stojí stejně, tedy bezmála deset tisíc korun. Němec se netají tím, že by jednou rád vybudoval bezpečnostní firmu, která bude působit na zahraničních misích podobně jako americká Xe Services (známá také jako Blackwater). Počítá s tím, že v pravý čas hodí úspěšným absolventům laso.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: Špičková yoya stojí i tři tisíce korun, říká český mistr

Robert Kučera

Není to jen dětská hračka. Špičková yoya jsou sofistikovanými technologickými kusy a dělají se s nimi složité triky,...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

VIDEO: Parašutistický tandem dělal ve vzduchu kotrmelce

Ano, vidíte dobře. Ten parašutista je vzhůru nohama

Kotrmelců bylo celkem dvacet a tandem parašutistů s nimi začal ve třech stovkách metrů nad zemí. Nad tureckým pohořím...

Najdete na iDNES.cz