Virtuos Rak se poprvé setkal s bratrem. Odtrhla je už válka

  16:00aktualizováno  16:00
Druhá světová válka zamávala s jeho životem natolik, že se se svým bratrem znovu setkal až po pětašedesáti letech po jejím konci. "S bráchou Volodymirem Slivkou jsme si padli v Kyjevě do náruče a dlouho nebyli schopni slova," říká český kytarový virtuos Štěpán Rak. "Brečeli jsme jako malí."

Štěpán Rak | foto: Eurotrialog

Jeho maminka Vasilina Slivková, zdravotní sestra 1. čs. armádního sboru v SSSR, ho porodila krátce po osvobození Československa. Malý Štěpán však onemocněl a byl v nemocnici, zatímco matka navštívila rodinu na Podkarpatské Rusi, která patřila až do roku 1939 Československu. Po válce tam byl hladomor a Vasilina Slivková rodině vezla dva kufry plné potravin. S tím, že se okamžitě vrátí.

"Nemohla předpokládat, že sovětský diktátor Stalin, který připojil Podkarpatskou Rus k Sovětskému svazu, mezitím na léta uzavře hranice," vysvětluje Rak.

A když Slivková, vyznamenaná nejvyššími sovětskými válečnými řády, pro syna v roce 1949 konečně přijela, byl už čtyřletý Štěpán adoptován manželi Rakovými - Josefem a Marií. "Matně si vybavuji jakousi zoufalou ženu, která celé dny klečela u našeho domu, zatímco mě maminka Raková zaháněla dovnitř."

Jeho vlastní matka se po týdnu proseb vrátila na Ukrajinu, zatímco ta adoptivní ke Štěpánovi ještě více přilnula. Zřejmě i tato jen těžko představitelná tragédie ovlivnila Raka už v mládí natolik, že pracovní diář mezinárodně uznávaného hudebníka plní charitativní koncerty. Jeden z nich odehrál několik týdnů po krveprolití v Beslanu, kdy teroristé zaútočili na tamní základní školu.

"Koncertoval jsem přes ulici v hudební škole a díval se na trosky tělocvičny, do níž ozbrojenci nahnali děti. Byl to můj nejtěžší koncert v životě, sotva jsem ho dohrál. Ale vděk přeživších žáků a jejich rodičů byl bezbřehý," říká profesor se stále patrným dojetím.

Soucit s lidským utrpením ovlivňuje jeho tvorbu víc než cokoliv jiného. Jeho maminka bojovala na Dukle s nacisty a už ho nosila pod srdcem. "Tohle přece musí život ještě nenarozeného člověka ovlivnit," domnívá se Rak.

Pokrevní rodinu začal na přání adoptivní matky hledat až po její smrti. A bylo to pro něj natolik těžké, že se k návštěvě bratra odhodlal až nedávno. "K poslednímu kroku mi dlouho chyběly síly."

Věděl, že se s bratrem setká, ale nevěděl kdy a jak. Koncert v Kyjevě skončil, ovace, gratulace a najednou před ním stojí prošedivělý chlapík a povídá: "Šťopko, já jsem tvůj bratr Voloďa."

"Kvůli tomu, že nás rozdělila válka, jsme nebuleli jen my dva, ale všichni kolem," dodává Rak.

Scházelo možná málo a virtuos mohl být, tak jako jeho bratr, řidičem na Ukrajině. "Žádné kdyby ale není," brání se. A po chvíli přece jen říká: "Žiji šťastný život. Ten má ale i můj fantastický bratr Voloďa."

Autor:


Nejčtenější

Sexuální jiskru do dlouhodobého vztahu dokáže vrátit každý, tvrdí studie

Akrobacie v posteli netřeba, sex v posteli dlouhodobého páru oživí společně...

Je to jednodušší, než jste mysleli. Rutinu ze sexuálního života nemusíte vyhánět na drahé dovolené uprostřed Karibiku,...

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...

Udělat vibrátor nebo tramvaj je podobné, říká designérka Marešová

Anna Marešová získala za designovou kolekci erotických pomůcek pro ženy hlavní...

Její vibrátory byly oceňované a nepřehlédnutelné. Nemá však pocit, že by její práci přespříliš poznamenaly, že by...

VIDEO: V Brně vybírali i nejškaredější tetování, vyhrál rozpitý motýl

Soutěž o nejhorší tetování na Tattoo Grand Prix v Brně vyhrálo dílo, které má...

Zvířata z reálného světa i z říše fantazie, abstraktní obrazy s prvky kubismu nebo futurismu, ale také rozsáhlé malby....

Další z rubriky

VIDEO: Práci v sexuálním byznysu respektujeme, říká nevládní organizace

Ilustrační snímek

Stát díky ní ušetřil miliardy korun. Veřejnosti pomáhá zbavit se předsudků ohledně žen ze sexuálního byznysu. Nevládní...

Mafie a citrony. Zločinná síť možná vznikla na Sicílii z pěstování ovoce

Na Sicílii měla samozřejmě kořeny i rodina fiktivního mafiánského kmotra Vita...

Na začátku byli předáci, kteří zajišťovali práci na výnosných sicilských citronových plantážích. Postupně ve svých...

VIDEO: Takto pracují deratizátoři. Potkan vylezl z WC i ve 13. patře

Týmy deratizátorů vhazují do kanalizačních vpustí nástrahy s jedem. Někdy musí...

Vždy od dubna do října posílají Pražské vodovody a kanalizace do hlavního města týmy deratizátorů. Mají za úkol házet...Najdete na iDNES.cz