Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Virtuos Rak se poprvé setkal s bratrem. Odtrhla je už válka

  16:00aktualizováno  16:00
Druhá světová válka zamávala s jeho životem natolik, že se se svým bratrem znovu setkal až po pětašedesáti letech po jejím konci. "S bráchou Volodymirem Slivkou jsme si padli v Kyjevě do náruče a dlouho nebyli schopni slova," říká český kytarový virtuos Štěpán Rak. "Brečeli jsme jako malí."

Štěpán Rak | foto: Eurotrialog

Jeho maminka Vasilina Slivková, zdravotní sestra 1. čs. armádního sboru v SSSR, ho porodila krátce po osvobození Československa. Malý Štěpán však onemocněl a byl v nemocnici, zatímco matka navštívila rodinu na Podkarpatské Rusi, která patřila až do roku 1939 Československu. Po válce tam byl hladomor a Vasilina Slivková rodině vezla dva kufry plné potravin. S tím, že se okamžitě vrátí.

"Nemohla předpokládat, že sovětský diktátor Stalin, který připojil Podkarpatskou Rus k Sovětskému svazu, mezitím na léta uzavře hranice," vysvětluje Rak.

A když Slivková, vyznamenaná nejvyššími sovětskými válečnými řády, pro syna v roce 1949 konečně přijela, byl už čtyřletý Štěpán adoptován manželi Rakovými - Josefem a Marií. "Matně si vybavuji jakousi zoufalou ženu, která celé dny klečela u našeho domu, zatímco mě maminka Raková zaháněla dovnitř."

Jeho vlastní matka se po týdnu proseb vrátila na Ukrajinu, zatímco ta adoptivní ke Štěpánovi ještě více přilnula. Zřejmě i tato jen těžko představitelná tragédie ovlivnila Raka už v mládí natolik, že pracovní diář mezinárodně uznávaného hudebníka plní charitativní koncerty. Jeden z nich odehrál několik týdnů po krveprolití v Beslanu, kdy teroristé zaútočili na tamní základní školu.

"Koncertoval jsem přes ulici v hudební škole a díval se na trosky tělocvičny, do níž ozbrojenci nahnali děti. Byl to můj nejtěžší koncert v životě, sotva jsem ho dohrál. Ale vděk přeživších žáků a jejich rodičů byl bezbřehý," říká profesor se stále patrným dojetím.

Soucit s lidským utrpením ovlivňuje jeho tvorbu víc než cokoliv jiného. Jeho maminka bojovala na Dukle s nacisty a už ho nosila pod srdcem. "Tohle přece musí život ještě nenarozeného člověka ovlivnit," domnívá se Rak.

Pokrevní rodinu začal na přání adoptivní matky hledat až po její smrti. A bylo to pro něj natolik těžké, že se k návštěvě bratra odhodlal až nedávno. "K poslednímu kroku mi dlouho chyběly síly."

Věděl, že se s bratrem setká, ale nevěděl kdy a jak. Koncert v Kyjevě skončil, ovace, gratulace a najednou před ním stojí prošedivělý chlapík a povídá: "Šťopko, já jsem tvůj bratr Voloďa."

"Kvůli tomu, že nás rozdělila válka, jsme nebuleli jen my dva, ale všichni kolem," dodává Rak.

Scházelo možná málo a virtuos mohl být, tak jako jeho bratr, řidičem na Ukrajině. "Žádné kdyby ale není," brání se. A po chvíli přece jen říká: "Žiji šťastný život. Ten má ale i můj fantastický bratr Voloďa."

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

Další z rubriky

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Najdete na iDNES.cz